V Prievoze pribudne Konopná Residence / Konopná Residence will rise in Prievoz

Na pripomienkovaní EIA sa objavil komorný rezidenčný komplex, ktorý nahradí starý objekt v atraktívnej ružinovskej štvrti Prievoz. Projekt predložila dvojica spoločnosť Konopná residence, s.r.o. za ktorou stojí dvojica developerov, YIT Slovakia a Immocap Group.

Na pozemku sa nachádza staršia administratívna budova, ktorá je podľa predkladateľov zámeru už v nevyhovujúcom stave. Namiesto neho navrhujú trojicu stavebných objektov, ktoré budú spojené polozapustenou garážou, nad ktorými vyrastú dve 6-podlažné budovy, ďalej členené do dvoch sekcií, a jedna 7-podlažná budova členená do troch sekcií. Prepájacie časti medzi sekciami sú o podlažie nižšie a majú pobytové terasy, kým vyššie časti majú šikmé strechy, ktoré majú lepšie reagovať na okolité prostredie. Priestory medzi jednotlivými domami na mierne vyvýšenom plató budú využité ako zelené dvory, zo západnej strany, od Konopnej ulice, by malo vzniknúť aj menšie námestíčko, do ktorého budú obrátené obchodné jednotky. Projekt ako taký má obsahovať 140 obytných jednotiek (z toho 90 apartmánov a 50 bytov - dôsledok chorej predstavy detailne predpisovať územiu jeho funkciu), od jednoizbových po štvorizbové, čím sa má dosiahnuť mix rozličných skupín, ktoré by mohla Rezidencia Konopná zaujať. Počet garážových miest predstavuje 171 v podzemnom podlaží a 18 na povrchu. Za architektúrou stojí štúdio A1 Architecture známeho architekta Branislava Kaliského (autor Eurovey, Blumentalu či Zochovej X), ktorého rukopis je dobre viditeľný. Začiatok realizácie developeri odhadujú v roku 2018, dokončenie projektu v roku 2020. 

Projekt v podobe, ako je predložený, predstavuje veľmi vyvážený a dôstojný návrh, ako zurbanizovať toto územie. Hoci sa v okolí nachádza mnoho rodinných domov oveľa menšej mierky, treba priznať, že zároveň je projekt navrhovaný aj v tesnej blízkosti panelákov podobnej výšky, ako aj v priestore, ktorý má potenciál vytvoriť akési centrum Prievozu vo väzbe na miestny kostol a o niečo ďalej aj na budovu niekdajšej radnice, významnú funkcionalistickú pamätihodnosť. Konopná Residence by sa dotýkala aj priestranstva, nazvaného Radničné námestie, ktoré v skutočnosti nie je námestím, pričom by vytvárala aspoň aký-taký priestor spoločenského charakteru. Pozitíva projektu tak výrazne prevyšujú nad jeho možnými negatívami a preto v princípe nevidíme dôvod, prečo by sa nemal realizovať v navrhovanej podobe.

Zdroj / Source: Konopná Residence, s.r.o. / EIA
Zdroj / Source: Konopná Residence, s.r.o. / EIA
Zdroj / Source: Konopná Residence, s.r.o. / EIA

Mapa / Map:

________________________
A pleasant residential project located in Prievoz neighborhood appeared on EIA assessment process. Developer of the project is Konopná Residence, Ltd., with links to YIT Slovakia and Immocap Group. Plot where the project is planned is now occupied by the older office building which will be demolished in order to make space for the complex of three 6- to 7-floor buildings built upon common parking plateau. Project should contain 140 homes, from studios to three-bedroom residences, some retail oriented to the public space on the western side of the plot, greenery in the courtyards between the buildings and 188 parking spots. Konopná Residence is designed by A1 Architecture led by the famous local architect Branislav Kaliský (author of Eurovea, Blumental or Zochova X). Start of construction is expected in 2018 with finishing in 2020. As it is a nice project of good scale, design and a potential to create a local center for the neighborhood, there are no important reasons why it shouldn't be constructed in the presented form. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára