Proxenta Residence konečne odhalená / Proxenta Residence finally revealed

Finančná skupina Proxenta konečne pristúpila ku odhaleniu svojho vlajkového projektu Proxenta Residence, ktorý svojho času zožal vlnu kritiky kvôli svojmu podivuhodnému vzhľadu. Nová budova už rastie a čoskoro vytvorí dominantu Račianskeho mýta.

Proxenta Residence vychádza z pôvodného prebratého projektu, ktorý ešte pred krízou plánoval na tomto mieste už developer I.P.R. (resp. Transprojekt), neslávne známy z viacerých káuz, voči ktorým mesto najnovšie ohlásilo "krížovú výpravu". Vežiak bude mať 13 podlaží a vznikne na exponovanom nároží Mýtnej a Radlinského ulice, v tesnej blízkosti výškového objektu v rámci projektu Blumental. Prevažujúcou funkciou bude bývanie, v objekte vznikne 64 bytov a apartmánov, ktoré sa budú nachádzať od piateho podlažia vyššie. Cieľovou skupinou sú jednoznačne mestskí singles a mladé profesionálne páry (teda skupina, tradične nazývaná "yuppies"), keďže podľa informácii na webstránke projektu budú všetky obytné jednotky dvojizbové. Predaj sa ešte oficiálne nespustil, rovnako nie sú známe ani ceny, no podľa spôsobu prezentácie budú zrejme patriť k vyšším. Developer totiž aktívne promuje lokalitu ako jednu z najexkluzívnejších v meste, ako aj moderný dizajn budovy. Vzhľadom na priestorové pomery pozemku bolo problematickou otázkou parkovanie, čo sa bude riešiť automatickým zakladačovým systémom, ktorý vyplní časť zo spodnej päťpodlažnej časti. Zvyšok budovy bude využitý pre administratívne účely - malo by tu vzniknúť budúce sídlo Proxenty. Projekt je už nejakú dobu vo výstavbe, dokončenie sa očakáva na konci roku 2018.

Dnes je zrejmé, že po kritike sa developer rozhodol vrátiť k pôvodnému dizajnu budovy, za ktorým stálo štúdio ATHE. Išlo o správny krok - pôvodná idea Proxenty totiž pripomínala skôr vtip z 90-tych rokov, ako budovu rozostavanú v roku 2016. Hoci inovovaný (resp. obnovený) vzhľad projektu nevykazuje akúkoľvek výnimočnosť a vytknúť možno aj jeho výšku (tu však treba pripomenúť, že developer stavia plne v súlade s povolením, ktoré je dedičstvom predkrízového boomu, podobný prípad ako blízky projekt Première na Šancovej), totálnej katastrofe sa podarilo zamedziť. Zrejme tak zavážil hlas a tlak verejnosti a developer, ktorý dokončil inak príjemný projekt Weinhauer a chystá sa realizovať projekt Kesselbauer (oficiálne premenovaná Rezidencia medzi hviezdami), si neutŕži takú hanbu.

Zdroj / Source: Proxenta
Zdroj / Source: Proxenta
Zdroj / Source: Proxenta
Zdroj / Source: Proxenta
Zdroj / Source: Proxenta
Zdroj / Source: Proxenta

Mapa / Map:

_________________________
Proxenta financial group is finally revealing its flagship project Proxenta Residence, after a wave of criticism regarding its previously planned look. New building will be towering over Račianske mýto intersection with its 13 floors. The building will be mostly residential, offering 64 homes on the upper 8 floors, all of them one-bedroom units aiming at young urban professionals (yuppies) as the developer promotes the location and the urban way of life. Other parts of Proxenta Residence will be used as offices (new headquarters of Proxenta will be located there) and a garage which will use automatic parking system. Project is already under construction and it should be finished by the end of 2018. Proxenta Residence, when finished, won't be a disaster as feared, altough the quality of architecture or the height of the building is questionable. However, it seems that the developer (which built also Weinhauer development or it is going to build Kesselbauer - renamed Rezidencia medzi hviezdami) doesn't need to be that ashamed as it would have to be in case of building according to the original (or rather new) design. 

(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. uff ta krasna kombinacia bocnej steny blumentalu a nuloveho napojenia na tento projekt ... ta krasna ulicna ciara :D

    OdpovedaťOdstrániť