Petržalka report, 7/2017

Podobne ako v iných častiach Bratislavy, aj v Petržalke prebieha čulý stavebný ruch. Pre tento mesiac sme sa pozreli na novinky v troch projektoch: Einsteinova Business Center, Einpark a Petržalka City (B).

Einsteinova Business Center

Najpokročilejšia z menovaných projektov je výstavba Einsteinova Business Center, administratívneho projektu, ktorý rastie na dlhodobo prázdnom pozemku na rovnomennej ulici. Kompozične pozostáva z dvoch veží, stojacich na spoločnej časti s garážami a retailom na prízemí. Nižšia má 9 nadzemných podlaží, pričom je už v štádiu hrubej stavby a začína sa s inštaláciou fasády, vyššia bude mať 18 podlaží. Spoločne poskytnú približne 21-tisíc štvorcových metrov kancelárskych plôch na prenájom. Komplex od developera S Immo AG s architektúrou od štúdia Siebert + Talaš by mal byť hotový v priebehu roka 2018. Okrem solídnej architektúry možno ako pozitívum vnímať fakt, že ide o ďalší projekt prinášajúci kancelárie do Petržalky, vďaka čomu vznikne v prevažne rezidenčnej časti mesta množstvo pracovných miest - a navyše v blízkosti električky a kvalitnej cyklotrasy, čo poskytuje možným pracujúcim mnoho zdravších spôsobov, ako do práce cestovať.


Zdroj / Source: Siebert + Talaš

Mapa / Map:Einpark

Popri Einsteinovej a na doteraz zbytočne prázdnom pozemku vzniká aj iný projekt, Einpark, za ktorým stojí developer Corwin Capital. Pomerne veľký projekt je tvorený dvomi časťami, a to rezidenčnou vo výškovej budove vo vnútrobloku s 18-timi podlažiami a 110 obytnými jednotkami, a kancelárskou, ktorej 7-podlažná hmota v tvare písmena L vytvorí bariéru od rušnej Einsteinovej ulice a poskytne vyše 11-tisíc metrov štvorcových kancelárii a takmer 2-tisíc pre retail. Einpark je už niekoľko týždňov vo výstavbe, pričom sa zatiaľ hĺbi základová jama. Dokončenie developer očakáva na jar 2019. Novinkou je však odhalenie vizualizácii administratívnej časti, ktorá bola dosiaľ len naznačená. Za jej architektúrou, takisto ako za vežou, stojí A1 Architecture architekta Branislava Kaliského. Ten spolupracuje s Corwinom aj na ďalšom projekte, Blumental, okrem toho bol len pred pár dňami zverejnený ďalší zámer s rukopisom tohto architekta, Rezidencia Konopná. Čo sa týka Einparku, ten bude charakteristický jednoduchou a účelnou architektúrou, ktorá však dodá Einsteinovej mestotvornejší charakter. 

Zdroj / Source: Corwin Capital
Zdroj / Source: Corwin Capital
Zdroj / Source: Corwin Capital

Mapa / Map:Petržalka City (B)

Druhá fáza Petržalka City (B) sa začína zreteľne črtať, výstavba je už na úrovni ôsmeho podlažia. Mohutná rezidenčná budova bude mať po dokončení 14 podlaží a bude obsahovať 118 bytov a 20 ateliérov, z toho predané sú už dve tretiny. Na prízemí by mali vzniknúť prenajímateľné jednotky, podobne ako v prvej fáze, orientované predovšetkým smerom k Chorvátskemu ramenu, kde zároveň vznikne široká zelená plocha. Túto časť projektu developujú spoločnosti Lentimex Development a Sollaris Developers, za architektúrou stojí dvojica štúdií Viest Architekti a Bluhm Partner a dokončenie možno predpokladať v priebehu roka 2018. 

Medzičasom sa však začína približovať aj realizácia ďalšieho sektoru projektu Petržalka City, ktorý vznikne po dokončení druhej etapy Nosného systému MHD, teda petržalskej električky. V priestore medzi Rusovskou cestou na severe a Gessayovou na juhu by malo vzniknúť nové centrum najväčšieho slovenského sídliska a premeniť ho na plnohodnotnú mestskú časť. Táto časť transformácie územia sa už pripravuje, a to pod hlavičkou developera Iuris Group, ktorý už v Bratislave zrealizoval či realizuje viacero zaujímavých projektov. Podľa našich informácii, na celú zónu sa realizovala interná architektonická súťaž, ktorej výsledkom by mala byť polyfunkčná mestská zástavba s rozšíreným Chorvátskym ramenom, centrálnym bulvárom a jadrovým územím v blízkosti Námestia hraničiarov, kde by sa mohli nachádzať výškové dominanty. Konečne by sa tak mala vyliečiť rana, ktorá celé desaťročia predeľovala Petržalku a prisúdila jej status zeleného, no stále len sídliska. Viac informácii a detailov k projektu zisťujeme. 
Zdroj / Source: Petržalka City

Mapa / Map:

________________________
Current construction boom is continuing in the borough of Petržalka as well. This month, we took a look at three projects: Einsteinova Business Center, Einpark and Petržalka City (B). Einsteinova Business Center is in the most advanced stage. Office development is composed of two towers, one with 9 floors which is tooped out, and another one with 18 floors, together connected by the parking base. New complex offers more than 21-thousand sqm of GLA, it is developed by S Immo AG and designed by Siebert + Talaš. It should be completed in 2018. Einpark where the construction started few weeks ago, is another development located next to Einsteinova st. It contains the residential section in a form of tower of 18 floors and 110 homes, and office section located in a building in the shape of letter "L" with 7 floors and 11-thousand sqm of GLA and almost 2-thousand sqm of retail. Einpark is developed by Corwin Capital, designed by A1 Architecture (just like another development by Corwin, Blumental, or recently revealed Konopná Residence) and it should be finished in Spring 2019. Last of the presented developments is the second stage of Petržalka City (B) which starts being significant in the area next to Chorvátske rameno (Chorvátske channel) as the construction has reached the 8th floor, out of 14. The project will contain 138 homes (two thirds are already sold) and some retail on the ground floor with the most attractive premises oriented to the channel. Project developed by Lentimex Development and Sollaris Developers should be completed in 2018. Meanwhile, as the planned start of construction of the second stage of Petržalka tram is closer, preparation of the redevelopment of the area on the other side of the channel between Rusovská Rd. and Gessayova st. is more intense. According to our information, developer Iuris Group organised an internal architectural competition and it plans to build a mixed-use quarter which will give Petržalka what it really needs - its center. 

Fotografie z 3.7.2017 / Photos from 7/3/2017

(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára