Dokončené / Finished: Muchovo námestie

V prudko sa rozvíjajúcej lokalite v nadväznosti na prvú etapu Nosného systému mestskej hromadnej dopravy, teda električkovej trate do Petržalky, sa dokončil ďalší projekt - aktívny developer VI Group ukončil práce na rezidenčnom komplexe Muchovo námestie.

Pre developera ide o veľmi úspešný projekt, zo 112 bytov a 13 apartmánov v dvoch 9-podlažných blokoch sa mu podarilo predať úplne všetky, s výnimkou dvoch sú predané aj obchodné priestory na prízemí, ktorých je 15. Takmer vypredané sú aj parkovacie miesta, ktoré sa nachádzajú prevažne v dvoch podzemných podlažiach. Klientov nepochybne oslovila kombinácia priaznivej ceny a lokality v dobrej dostupnosti do centra mesta, štandardy aj dispozície sú skôr priemerné. Priemerná je aj úroveň architektúry, ktorú sa podarilo ozvláštniť akurát výraznými balkónmi, na druhej strane je však dostatočná s ohľadom na okolie, ktorému okrem panelákov najväčšieho bratislavského sídliska dominuje niekoľko rezidenčných novostavieb bez mimoriadneho architektonického prínosu, a utilitárne nákupné strediská. Muchovo námestie však každopádne vstúpilo do lokality pozitívnym spôsobom - prinieslo vhodnú funkciu, resp. funkcie, neprináša negatívny kontrast, jeho hmota je adekvátna. Prispieva tak k postupnej transformácii okolia na plnohodnotnú súčasť mesta a pomáha zracionalizovať využitie územia. 

Účelné využitie územia je v Bratislave veľmi prehliadanou témou, ktorej sa nevenuje takmer žiadna pozornosť, čo mestu spôsobuje veľké problémy (a na čo zabúdajú aj slovenskí architekti - urbanisti!). Pri urbanistickom komponovaní akéhokoľvek mesta treba pamätať na to, že správa územia - zahŕňajúca náklady na dopravnú a technickú infraštruktúru, údržbu verejných priestranstiev a zelene, zabezpečenie efektívnej verejnej dopravy a sociálnych služieb či vytváranie podmienok pre rozvoj komerčných funkcií - si vyžaduje značné náklady, ktoré možno optimalizovať správnymi narábaním s hustotou zaľudnenia či mixovaním funkcií na zastavaných parcelách. V Petržalke (a Bratislave) nájdeme mnoho príkladov, ako sa to robiť nemá - v prípade Muchovho námestia, v dotyku s ním sa nachádza supermarket Billa, ktorý využíva pre zabezpečenie svojej prevádzky celý rozsiahly pozemok, namiesto možného umiestnenia v parteri budovy, čo by bolo z dlhodobého hľadiska oveľa efektívnejšie (hoci pre samotnú obchodnú sieť zložitejšie, ako vybudovať za pár mesiacov halu, vhodnú skôr na predmestie ako do širšieho centra mesta). Veríme tak, že po dobudovaní ostatných miestnych developmentov - projektu Fuxova a bližšie nešpecifikovaného nákupného centra od J&T Real Estate a Starého hája od VI Group (update už čoskoro), dôjde aj k zracionalizovaniu využitia pozemkov okolo Muchovho námestia.


Zdroj / Source: VI Group

Mapa / Map:

_________________________
In a rapidly developing area in the borough of Petržalka, located next to the first stage of the new tramline, developer VI Group has finished another residential development - Muchovo námestie (Muchovo square) is now completed. For the developer, the project is definitely a success as it was able to sell all of 125 homes in two 9-floor blocks and with the exception of two, all retail premises (out of 15). Also, most of the parking spots in two underground levels were sold. The clients were attracted most probably by the combination of price and location with great accessibility to the city center, rather than offered standard or level of architecture which is only average. However, Muchovo námestie is still a positive contribution to the transforming zone, bringing the new residents and services in the buildings with appropiate form and scale, as well as changing the uneffective use of area towards the more rational ways. That is not the case of many of the neighboring buildings, e.g. supermarkets or parking lots. We hope that after finishing of the other local developments (Fuxova by J&T Real Estate or Starý Háj, again by VI Group), also the rebuilding of the abovementioned structures will follow. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. Dobry den, co myslite tym zracionalizovanim vyuzitia pozemkov? Dalsiu vystavbu? Napr. miesto parkoviska spominaneho supermarket postavit dalsiu bytovku?
    dakujem

    OdpovedaťOdstrániť