Záhorské Sady pridávajú ďalšiu etapu / Another stage of Záhorské Sady revealed

V rozvíjajúcej sa gated community Záhorské Sady v mestskej časti Záhorská Bystrica, ktorú developuje spoločnosť Penta Investments, pribúda ďalšia, dovedna už štvrtá etapa (keďže predošlá etapa bola rozdelená na dve časti), v rámci ktorej vzniká 24 nových radových domov. Okrem toho developer na pozemku v nadväznosti na Záhorské Sady buduje aj dvojicu dvojdomov.

Nová etapa radových domov je reakciou na úspech predošlých etáp, ktoré sa všetky vypredali, a to pomerne rýchlo. Vzniknú na južnom okraji areálu, v susedstve záhradkárskej kolónie, ponúkané sú dva základné typy, 4-izbové a 5-izbové domy. Oba typy majú dve nadzemné podlažia, na prízemí s obývačkou, kuchyňou a rodičovskou spálňou (v prípade 5-izbových s ďalšou spálňou/pracovňou), na druhom podlaží s detskými izbami. Výmery začínajú na vyše 126 metroch štvorcových, najväčší dom má viac ako 181 metrov štvorcových. Ceny sú pomerne priaznivé, čo má za následok, že 40% domov je dva mesiace po spustení predaja predaných, ďalšie sú rezervované, osem je uvádzaných ako dostupné. Architektúru jednotlivých domov spracovalo štúdio Morócz Tačovský. Domy sú už vo výstavbe, dokončené by mali byť v lete budúceho roka.

Zdroj / Source: Penta Investments
Zdroj / Source: Penta Investments
Zdroj / Source: Penta Investments
Zdroj / Source: Penta Investments

Vo výstavbe sú už aj dvojdomy, ktoré, prísne vzaté, nepatria priamo do Záhorských Sadov, hoci sa ich dotýkajú. Všetky štyri jednotky sú 5-izbové, ich výhodou sú rozsiahlejšie pozemky. Jeden z domov je predaný, ostatné predrezervované. Dokončenie sa očakáva v druhej polovici budúceho roka.

Zdroj / Source: Penta Investments

Záhorské sady predstavujú klasický príklad rozširovania mesta formou tzv. sprawlu, teda sídelnej kaše, ktorá premieňa voľnú krajinu na urbanizovanú oblasť. Sprawl ako taký sa vyznačuje mnohými negatívami, okrem záberu krajiny a narušenia ekologických procesov je to aj veľká záťaž na dopravnú a technickú infraštruktúru a oslabenie atraktivity vnútorných miest, pretože ich potenciálni obyvatelia sa sťahujú na predmestia. To je spojené s ďalším negatívnym javom, priestorovou separáciou bohatšieho obyvateľstva, v extrémnej podobe do tzv. gated communities, teda uzatvorených, súkromných areálov, ktorým sú aj Záhorské Sady, čím vznikajú sociálne homogénne oblasti. Záujmom metropoly by malo byť vytváranie vyváženého sociálneho mixu obyvateľstva a ekonomickej udržateľnosti mesta, preto by budúce územné plánovanie malo podobným javom zabrániť. Našťastie, väčšina projektov developera sa má charakter zahusťovania vnútri mesta, čo je pozitívny proces.

Mapa / Map:

_____________________
In a growing gated community of Záhorské Sady by Penta Investments, fourth stage of terraced housing is rising. 24 houses with two floors and in 3- or 4-bedroom option are under construction on the southern edge of the zone. 40% of them are already sold, only two months after start of the sale, and, according to the official website, only 8 are still available. Designed by Morócz Tačovský studio, this stage of Záhorské Sady will be finished in Summer 2018. Just next to the gated community, on a smaller plot, developer is also building two duplex houses with four units and in 4-bedroom option. Offering larger gardens, these are also attractive, one is already sold, remaining are pre-reserved. These houses should be finished in the second half of the next year. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára