Pripravuje sa rekonštrukcia električkovej trate na Špitálskej / Tramway track on Špitálska st. is about to be reconstructed

Mesto Bratislava, resp. Dopravný podnik mesta Bratislavy (DPB), pripravuje kompletnú rekonštrukciu električkovej trate na Špitálskej ulici. Ide o reakciu na katastrofálny stav trate, ktorá má vplyv na kvalitu prevádzky aj stav električiek, ktoré po nej premávajú.

Podľa Adriany Volfovej, hovorkyne DPB, "projekt rieši opravu bez zmeny smerového a výškového vedenia so zabudovaním antivibračných a protihlukových opatrení." Parametre samotnej trate sa tak v zásade nezmenia, najvýraznejšiu zmenu z hľadiska cestujúceho predstavuje presunutie súčasnej zastávky Mariánska v smere do centra mesta do novej polohy naproti existujúcej zastávke v smere z centra. Existujúca zastávka sa rozšíri na 2,45 metra a z oboch strán pribudnú bezbariérové prístupy, nová zastávka však bude vo forme tzv. zastávky viedenského typu, aká funguje napríklad v prípade Blumentalu. Presunutie je vysvetlené tým, že v súčasnej polohe nebolo možné zastávku predĺžiť na 65 metrov, čo je dĺžka dvoch za sebou stojacich vozidiel. Samotné stavebné práce by sa mali začať v priebehu leta, trvať by mali približne tri mesiace a odhadované náklady sú vo výške tri milióny eur.

Rekonštrukciou Špitálskej sa zásadne zlepší technický stav trate, ktorá bola už dlhodobo v takom zlom stave, že začala poškodzovať podvozky nových vozidiel, ktoré mesto s pomocou eurofondov nedávno zakúpilo. Z tohto hľadiska ide o prínos, medzi ktoré možno rátať aj čiastočné zlepšenie komfortu cestujúcich minimálne na zastávke Mariánska v smere z centra mesta. Na druhej strane, v súlade s bratislavskou tradíciou ide o premrhanú šancu spraviť niečo pre zlepšenie celkového stavu Špitálskej ulice, tejto sa totiž obnova trate nedotkne, nedôjde k zlepšeniam pomerov pre chodcov a podľa našich informácii ani pre cyklistov, v tomto prípade príde dokonca k zhoršeniu podmienok. Hoci rekonštrukcia trate na Špitálskej je v kuloároch témou už dlhodobo, mesto, resp. dopravný podnik, za celú tú dlhú dobu nenašli vôľu na spoluprácu s tímom architektov, ktorí by mohli preriešiť celý uličný priestor, čo je štandardom napríklad v Prahe (kde sa tento prístup aplikuje pri plánovaných obnovách tratí na Vinohradskej, Seifertovej a Táboritskej či Klapkovej ulici), kde sa s rekonštrukciou tratí zlepší celé okolie. Vzhľadom na polohu a význam Špitálskej ulice ide o menšiu tragédiu, keďže v meste ako Bratislava je nanešťastie veľmi nepravdepodobné, že niekto nájde odvahu znova prebudovať čerstvo zrekonštruovanú trať, aj napriek potrebe daného kroku. V duchu mnohých projektov, ktoré mesto Bratislava a jeho podriadené organizácie realizujú, tak platí heslo "jeden krok dopredu a dva dozadu".


Mapa / Map:

_____________________
City of Bratislava or Bratislava transportation company (DPB), respectively, plans to reconstruct the tramway track on Špitálska street. It is a reaction on a terrible condition of this track which is so serious that it started damaging the new trams bought by the City of Bratislava only recently. Reconstruction should contain the complete replacement of the rails, extension of one of the stops and moving of another to the new position. Construction works should start during summer, they should take around three months and cost three millions of euros. Altough the project will be an improvement of the condition of the track and it is much needed, city and company officials did not use the chance to use this reconstruction for the complete makeover of the street what is usually a case in other cities, e.g. Prague. Despite the fact that the reconstruction of the track is planned already for some time, the street which is one of the major axis in the inner city will remain basically the same - and that's quite a tragedy as it is very unlikely that someone will find courage to rebuild just recently reconstructed tramway track in the near time. It is thus another case of typical Bratislava approach - one step forward and two steps back.  

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára