Nový projekt / New project: Rezidencia medzi hviezdami

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom sme sa už zmieňovali - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Projekt vyrastie na mieste dvoch parciel, resp. domov, pričom jeden z nich, budova z 90-tych rokov 20. storočia, bude asanovaný, kým historický objekt bude nadstavaný. Vznikne tak polyfunkčný komplex, ktorý bude na základe požiadavok schvaľujúcich orgánov členením vychádzať z pôvodného rozdelenia parciel. Výška bude gradovať od historického domu na nároží Jozefskej ulice a Námestia 1. mája po pripravovaný projekt Metropolitan Star, ktorý vyplní preluku medzi Rezidenciou medzi hviezdami a hotelom Tatra, bude tak mať šesť až osem podlaží. Dom by sa mal prirodzene napojiť na Weinhauer a vytvoriť s ním spoločný vnútroblok, ktorý bude prístupný pasážou. Bytov sa bude v komplexe nachádzať 122, dominovať by mali dvojizbové, ktorých bude až 100, trojizbových bude 18, zvyšné 4 sú štvorizbové. Okrem toho by mala vzniknúť aj štvorica nebytových priestorov s výmerou 820 metrov štvorcových, slúžiacich pre komerčné využitie. Parkovanie bude umiestnené v dvoch podzemných podlažiach, vzniknúť by malo 140 parkovacích miest, garáž bude prepojená s tou vo Weinhaueri. Developer predbežne odhaduje začiatok realizácie ešte v tomto roku, dokončenie v priebehu roka 2019. 

Z vizualizácii projekt zaujme predovšetkým svojim architektonickým stvárnením v časti, ktorá vznikne nadstavaním historického objektu. Nitrianski architekti zo štúdia Verida ho navrhli ako historizujúcu nadstavbu, ktorá má zrejme nekonfliktne nadviazať na pôvodnú architektúru budovy. Čo sa týka architektúry svojich projektov, developer Proxenta Broker má značne narušený imidž po tom, ako zverejnil otrasný návrh svojej plánovanej centrály na Račianskom mýte. V tomto prípade sa očividne chce širokej verejnosti zapáčiť vybudovaním historizujúcej nadstavby a napraviť si pošramotenú povesť, no existuje dôvodná obava, aby nevznikol gýčový paškvil, čo je zvyčajné pri takomto spôsobe výstavby. Ani nová časť so súčasnejším stvárnením sa však neprezentuje akoukoľvek vizuálnou kvalitou, hoci budeme dúfať, že je to zatiaľ len vinou nekvalitnej vizualizácie a fasáda ešte prejde masívnym redizajnom. Každopádne, projekt ako taký vhodne dopĺňa existujúce územie, v rámci ktorého sa postupne zaceľuje celý mestský blok, k čomu bude do veľkej miery chýbať už len dobudovanie susedného projektu Metropolitan Star, za ktorým stojí developer Archikód.

Zdroj / Source: Proxenta Broker / EIA
Zdroj / Source: Proxenta Broker / EIA
Situácia. Zdroj: Proxenta Broker / EIA
Site plan. Source: Proxenta Broker / EIA

Mapa / Map:

_______________________
Proxenta Broker financial group which is now also active in real-estate development, continues in preparation of the new project called Rezidencia medzi hviezdami (Residence between the Stars), located in the city centre next to Weinhauer development by the same company which is about to be finished. New project will replace one existing building from 1990s and extend the historical structure from the beginning of 20th Century. New residential complex will have 6-8 floors and it will contain 122 homes, mostly one-bedroom, and also some commercial space on the ground floor and the second floor with the total size of 820 sqm. Together with Weinhauer, Rezidencia medzi hviezdami will create a green courtyard, connected to 1st of May sq. by the passage. Parking will be located underground and it will be connected to the neighbouring development. The most interesting thing about the project is the architecture of the historical building extension which will be in the same neohistorical style. Usually, such projects end up as kitch disasters, however, this time is developer obviously trying to correct its negative image because of the terrible proposal for the new headquarters of the company. Also the new part of Rezidencie medzi hviezdami, altough having a more contemporary design, lacks any visual quality. We just hope that developer will make further redesigns to the otherwise good infill project. When finished in 2019, as planned, only the last major gap will be remaining if construction of Metropolitan Star development won't start by that time. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára