V Ružinove sa plánuje nový park / New park planned in Ružinov

V priestore medzi Tomášikovou a Ružinovskou ulicou, južne od budovy Paneurópskej vysokej školy, sa plánuje nový park. Jeho idea vychádza z aktivít niekoľkých miestnych poslancov a spriaznených aktivistov, ktorí zámer prezentujú ako unikátny priestor, ktorý nemá v Ružinove obdobu. 

Nový park by mal obsahovať množstvo rozličných prvkov a funkcií. Podľa Branislava Kaliského, spoluautora projektu, architekta, developera a miestneho i mestského poslanca, „Po dobudovaní parku vznikne v Ružinove nová použiteľná zelená plocha s domysleným ekosystémom zadržiavania dažďovej vody, včelími rodinami a prostredím pripraveným pre príchod vtáctva. Veľká časť prieskumov je venovaná ornitológii, geológii a hydrológii. Prínosom bude aj zlepšenie vzduchu a klímy v danej oblasti. Vznikne tu prírodný herbár a nebude chýbať ani ZENová a relaxačná časť," Vzniknúť tu má detské ihrisko, plocha pre psy, sad jedlých stromov alebo gril. Odhadovaný rozpočet predstavuje 300-tisíc eur, poslanci zatiaľ zabezpečili z tzv. poslaneckých priorít 190-tisíc eur, realizácia bude prebiehať postupne už od tohto roka. Ako jednu z kľúčových hodnôt nového parku autori prezentujú fakt, že sa "zabráni pozemok obsadiť developermi." 

Aj tento výrok jasne nasvedčuje, že skutočným zámerom, stojacim za týmto parkom, nie je zlepšenie prostredia, ale politická kalkulácia. Park samotný totiž v kontakte s dvomi veľkými a úspešne zavedenými plochami (Park Andreja Hlinku a Park Ostredky) je úplne zbytočným mrhaním verejných prostriedkov, ktoré mohli byť radšej investované do zlepšovania existujúcich plôch. Súčasnému priestoru totiž v súčasnosti nič nechýba (azda okrem úpravy mobiliáru) a rovnako aj argumentovanie developermi je falošné, keďže funkcia tohto územia je v územnom pláne definovaná ako plocha zelene. Celú túto ideu tak možno chápať len ako súčasť predvolebnej kampane, navyše financovanú z verejných zdrojov. Ak už majú autori projektu takú silnú chuť park realizovať, mali by jeho financovanie zabezpečiť výlučne zo súkromných prostriedkov. 

Zdroj / Source: A1 ReSpect
Zdroj / Source: A1 ReSpect

Mapa / Map:

________________________
In the borough of Ružinov, on a space before the building of Paneuropean College, a new park is planned. It is an idea of some local politicians and activists who are presenting it as a project which has no match in Ružinov. New park should include several elements and functions, such as water retention facilities, beehives, birdnests, orchard, playground, community grill, space for dogs, herbarium and so on. Total cost should be 300-thousands of euros, local politicians were able to cover 190-thousands of euros from public sources so far. As one of the most important assets of the project is presented "the prevention against developers". Regarding the background of the project (one of the authors of the project is developer himself) as well as such expressions, we see this new park only as a part of political marketing. New park located next to two extremely popular parks is an absolutely useless waste of public finances which could be used otherwise. If authors of the project really wish to build it, they should do it by financing it from the private funds. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

3 komentárov:

 1. Nic v zlom ale pisete nezmysly. To mestska cast ma financovat tvorbu novych parkov a budovanie verejnych priestorov, a nie stale parazitovat na investoroch a developeroch, tak ako to ma vo zvyku hlavne nas milovany nador na meste menom magistrat. A Park A. Hlinku je uplne odflaknufy, rekonstrukcia nepriniesla nic nove a zaujimave, ani len nedokazali odstranit tie hnusne mury ktore sluzia ako kryt bezdomovcom a fetakom, ani len vsetky lampy neboli schopni vymenit. Nech len pekne vybuduju ten park a ak tam bude naozaj vsetko co slubuju tak to bude asi najkrajsi a najkvalitnejsi park v Ruzinove, ak nie aj v celej BA.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. V tomto článku sa ukazuje, že mentalita YIMBY je rovnako padnutá na hlavu ako NIMBY.
  Pred pár týždňami tu vypisovali, ako sa má zase zahusťovať Ružinov a teraz sa divia, že ľudia sa boja, že im tam postavia Oppidum II, ktoré bude ochudobnené o exkluzívny výhľad na stenu trolejbusovej meniarne dva metre za oknom, ako je to v Biskupiciach.
  V posledných rokoch v Ružinove na každej druhej nezastavanej ploche (ľubovoľne malej) vyrástol nejaký dom a má sa v tom pokračovať. A nie je to len v Ružinove, vo Vrakuni zväčšili malý priestor na stavanie tým, že balkóna postavili ponad chodník!!! DAFUQ?!
  Kdesi (asi v Novom Meste) som videl rozostavaný dom, kde mali balkóny vyrezané úzke pásy lebo zasahovali až do pouličného osvetlenia!!! Som zvedavý dokedy sa bude Bratislava YIMBY zastávať takých nepodarkov ako Oppidum alebo Apollis, ktoré stojí na rušnej križovatke a konštrukcia balkónov je vyrobená zo zoskrutkovaných kovových koľajníc, či čo to je. Otrasnejšie balkóny sa ťažko nájdu. Dúfam, že to aspoň nechajú obrásť brečtanom, no ak máme veriť vizualizácii, tak asi nie.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. nechapem tento clanok...parkov nikdy nie je dost...o co tu islo autorovi?

  OdpovedaťOdstrániť