Študenti zo združenia Stavbárske srdce pomohli obnoviť izby v NÚSCH

V súčasnosti čoraz viac ľudí namiesto kritizovania a protestovania mení prístup a namiesto toho sami aktívne prispievajú ku zmene a zlepšovaniu svojho okolia. Takou skupinou sú aj študenti zo Stavebnej fakulty STU, ktorí v rámci iniciatívy Stavbárske srdce a projektu #Izbyodsrdca prispeli k rekonštrukcii dvoch pooperačných izieb so sociálnym zariadením na oddelení Detskej kardiochirurgie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) na Kramároch.

Hoci financie sa zbierali už dlhšie, samotná príprava projektu začala na jeseň minulého roka. Študenti vypracovali prvé vizualizácie a projektovú dokumentáciu, ako aj zorganizovali benefičný koncert s cieľom získania prostriedkov pre rekonštrukciu. K financovaniu prispeli sponzori z Kramáre burgers a firiem Bučo a Legrand Slovensko. V januári prebehlo posudzovanie a schvaľovanie projektu, samotná realizácia sa naštartovala začiatkom februára 2017. Okrem samotných študentov, ktorých bolo až dvadsať, sa na rekonštrukčných prácach podieľali aj majstri z väčšieho počtu firiem - Cronson, Adu, s.r.o., Bau Cargo, Knauf Slovensko, Merax a Jutex, obnovu izieb podporila aj Nadácia TV JOJ. Práce boli ukončené slávnostným spôsobom 16.3.2017, keď boli kompletne zrekonštruované izby a sociálne zariadenie odovzdané NÚSCH. Celkové náklady dosiahli 16 000 eur. 

Aktivita študentov zo združenia Stavbárske srdce je príkladom, kedy pozitívny prístup pomáha k reálnej zmene k lepšiemu, v tomto prípade k radikálnemu zvýšeniu štandardu pooperačných izieb v zdravotníckom zariadení. Iniciatíva si vybrala tému a oblasť, ktorá enormným spôsobom vplýva na celkovú kvalitu života obyvateľov, no napriek tomu má mimoriadne problémy. Investície do zlepšenia zdravotníckych zariadení sú nedostatočné a hoci aktéri z verejného aj súkromného sektora ohlásili plány výstavby nových nemocníc, príp. sa vybudovali nemocnice menšie, pacienti si v mnohých prípadoch nemôžu dovoliť čakať na dokončenie väčších projektov. Je preto výborné, že sa našla skupina ľudí, ktorí majú už dnes ochotu pomôcť a Bratislava YIMBY je potešené a hrdé, že môže byť partnerom o.z. Stavbárske srdce. 

Do budúcnosti o.z. Stavbárske srdce uvažuje nad ďalšími projektami. Aktivity študentov možno sledovať na oficiálnej stránke združenia, príp. na Facebooku.  

Izby po rekonštrukcii:
Zdroj: Stavbárske srdce
Zdroj: Stavbárske srdce

Pôvodný stav:
Zdroj: Stavbárske srdce
Zdroj: Stavbárske srdce
Zdroj: Stavbárske srdce

Vizualizácie:
Zdroj: Stavbárske srdce
Zdroj: Stavbárske srdce

Videoprezentácia projektu:Mapa:

________________________
(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára