Na Patrónke by mohla vyrásť nová centrála Esetu / New HQ of Eset could be built in Patrónka

Že sa spoločnosť Eset, asi najznámejšia slovenská globálna softvérová firma, zaujíma o kúpu pozemku na bratislavskej Patrónke, je známe už dlhšie. V posledných dňoch však boli predstavené aj konkrétnejšie plány a ideové vizualizácie komplexu, ktorý by spoločnosť na danom pozemku rada postavila, pričom by si v ňom zároveň zriadila aj svoje nové sídlo.

Potrebu nového sídla firma odôvodňuje svojim rastom - momentálne zamestnáva po celom svete asi 1400 ľudí, z toho asi polovicu na Slovensku, a naďalej rastie. Veľkú časť zamestnancov (skoro 500) zároveň tvoria pracovníci vo výskume a vývoji. Pre ďalšie zabezpečenie konkurencieschopnosti Esetu je potrebné zriadiť nové kapacity, pre ktoré sú súčasné priestory nevyhovujúce. Ako ideálny sa javí pozemok na Patrónke, kde predtým sídlila Nemocnica sv. Michala, ktorá sa však presťahovala do novej budovy v centre mesta a pôvodný komplex sa tak stal prebytočným. Majiteľ areálu, Ministerstvo vnútra sa ho celý rozhodlo predať a jedným zo záujemcov je práve Eset (popri podnikateľovi F. Hodorovskom a Forespo Reality 10). Centrála v spojení s výskumným centrom a ďalšími budovami, kde by sa nachádzalo aj bývanie pre zamestnancov, by bola v blízkosti kľúčových slovenských vysokých škôl a vedeckých pracovísk, ako aj rekreačného územia na Železnej studničke a či diaľnice D2. Spoločnosť tak dané územie považuje za ideálne a okrem ceny pozemku, je pripravená do centrály investovať asi sto miliónov eur. 

Zdroj / Source: A11

Čo sa týka komplexu samotného, návrh, ktorý sa na verejnosti objavil, je len ideovou štúdiou z pera kancelárie A11. Predstavuje tak možnosť, čo by mohlo na Patrónke vzniknúť. Idea architektov pozostáva z viacerých kruhových budov, ktoré sú vzájomne prepojené. Kancelárie sú štandardne umiestnené vo vonkajších častiach kruhu, vo vnútorných by sa nachádzali spoločné priestory, pričom vzhľadom na pomerne veľký rozsah budov by sa tu nachádzali aj pruhy pre hoverboardy či iné dopravné prostriedky. Hlavná budova obsahuje súkromné nádvorie pre zamestnancov, no ostatné budovy sú zámerne vyvýšené, aby umožnili prístup k zeleni aj cudzím návštevníkom. V hlavnej časti komplexu by sa zároveň nachádzali aj priestory pre start-upy. Návrh ešte ráta s jedálňou až pre 1200 ľudí, auditóriom pre 700 ľudí, parkovacím domom s 900 miestami, ktoré by boli počas víkendov otvorené pre návštevníkov Železnej studničky, či športovou halou. Poslednou časťou areálu by boli dve menšie apartmánové domy pre zahraničných pracovníkov Esetu a škôlka pre deti zamestnancov. Vo výsledku by tak vznikol campus, ktorých príklady poznáme skôr z USA, ktorý by umožňoval Esetu koncentrovať všetky svoje aktivity na jednom mieste.

Zdroj / Source: A11
Zdroj / Source: A11

Celý ambiciózny projekt však naráža na problém v podobe súťaže na predaj pozemku, v ktorej Eset nesplnil víťaznú podmienku, ktorým bola najvyššia ponúknutá cena. Hoci Ministerstvo ponuku aj tak označilo za nedostatočnú, táto pochádza od spoločnosti Forespo Reality 10, ktorá má prepojenie na developera J&T Real Estate, ktorý už v okolí vybudoval a buduje administratívnu štvrť Westend. Hoci Eset deklaroval záujem prípadnú najvyššiu cenu dorovnať, je otázne, či by sa developer vzdal lukratívneho pozemku. V takom prípade by tu vznikla zrejme kombinácia kancelárii a bývania, čo síce nie je neželaná funkcia, z hľadiska verejného prínosu sa však nemôže porovnávať s plánmi Eestu. Jeho campus totiž predstavuje presne ten typ projektu, ktorý Bratislava potrebuje - miesto, kde dostanú šancu talentovaní ľudia a ktoré prinesie mestu zásadné ekonomické prínosy, nielen vďaka možnostiam pre biznis, ale aj vďaka prílevu kvalifikovanej pracovnej sily. Naostatok by možno šlo aj o kvalitnú architektúru, keďže Eset naznačil, že by na komplex usporiadal architektonickú súťaž, keďže prezentované materiály sú zatiaľ len ideou. Každopádne, nová centrála globálneho a zároveň slovenského hráča by mohla byť zásadným projektom, ktorý Bratislavu posunie v celosvetovom kontexte. Súťaž je totiž na tomto poli drsná - údajne už viacero miest, a to aj v Rakúsku, prejavilo záujem o túto investíciu. Malo by teda byť záujmom mesta (Magistrátu) aj obyvateľov, aby silou svojej verejnej mienky presvedčili Ministerstvo vnútra o takom nastavení súťaže, ktorá by zohľadnila aj pridané hodnoty jednotlivých zámerov.

Zdroj / Source: A11
Zdroj / Source: A11
Zdroj / Source: A11
Zdroj / Source: A11
Zdroj / Source: A11
Zdroj / Source: A11
Zdroj / Source: A11
Situácia. Zdroj: A11
Site plan. Source: A11

Mapa / Map:

____________________________
It is known for some time that the Slovak software company Eset is interested in purchasing of the plot in Patrónka neighborhood, on a site where the Hospital of St. Michal (which moved to the new building in the city centre) was located. Ministry of Interior Affairs decided to sell the plot and Eset announced its plan to build its new headquarters and R&D (research and development) campus there. Now the first renders showing the architectural study by A11 Architects are revealed, presenting the complex of several buildings which include the new headquarters, start-up offices, R&D facilities, canteen for 1.200 people, auditorium for 700 people, parking garage for 900 cars, sport venue, two residential buildings for the international workers and kindergarten. Together 100 millions of euros (not including the price of the plot) is Eset intending to invest in this campus as it is in the need of the new facilities as the company is growing. However, the problem is that it didn't win the competition where the only criterium was the price. The largest price, altough refused because it was too low, was offered by the company Forespo Reality 10 which has ties to J&T Real Estate, a developer which build an office borough Westend near-by. In case that this developer would win, probably the new offices and residences would be built and altough it is not a non-desirable use of space, proposal by Eset is way more important for the city and the general public. It is just what Bratislava needs - a place that would generate jobs of high added value, attract talented people and bring economic benefits for the whole city. It should be the very interest of the city and its residents, resulting in public pressure on changing the conditions of the competition to reflect the potential value of the each proposal. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

2 komentárov:

  1. Konečne sa na na Slovensku v Bratislave zrodil projekt, ktorý je nielen zaujímavý, ale má jasnú koncepciu,akým smerom rozvíjať túto krajinu. Za týmto vizionárskym projektom stojí skupina ľudí, ktorá sa prepracovala vlastným úsilím medzi svetovú špičku a chce ešte pevnejšie zapustiť svoje korene " na rodnej hrude ". Nechce od štátu nič , žiadne dotácie, iba férový prístup v prospech znalostnej ekonomiky a v prospech rozvoja našej krajiny. je to obrovská perspektívy, že v danom území nevzniknú iba budovy, ktoré niekto v budúcnosti so ziskom predá nejakému zahraničnému správcovskému fondu.Areál patrí ministerstvu, teda štátu , tým pádom nám všetkým a malo by nám záležať na jeho budúcom využití v prospech slovenských podnikateľov, ktorým nejde len o vlastný prospech, ale aj o prospech našej krajiny.

    OdpovedaťOdstrániť