Realizácia parku Jama sa konečne spustila / Construction of Jama park has finally started

Po dlhom čakaní sa v týchto dňoch konečne začala realizácia parku Jama, najväčšieho verejného parku, ktorý v Bratislave v posledných desaťročiach vzniká. Za projektom stojí samospráva mestskej časti Nové Mesto. 

Štart projektu dlho zdržiavali pomalé postupy, tradičné pre bratislavskú verejnú správu. Park mal byť pôvodne hotový už v apríli minulého roku, oneskorenie nastalo v dôsledku dlhého posudzovania, vybavovania finančného grantu z tzv. Nórskych fondov, ale aj odvolaní časti verejnosti. V tejto chvíli sa však výstavba už naplno rozbieha a starosta mestskej časti Nové Mesto, Rudolf Kusý, avizuje jeho dokončenie ešte do začiatku leta. Realizátorom je spoločnosť Omoss, celková hodnota investície sú dva milióny eur, z čoho tri štvrtiny tvoria peniaze z grantu. 

Jama sa bude nachádzať na mieste bývalého cyklistického štadióna. Návrhu parku predchádzala občianska participácia a architektonická súťaž, v ktorej zvíťazilo štúdio BAAR. Podľa víťazného konceptu vzniknú plochy usporiadané okolo pešej komunikácie v stope niekdajšieho cyklistického oválu, v ich jadre bude mierne znížená zelená plocha s retenčnou nádržou, po vonkajšom obvode komunikácie zas vzniknú športoviská a možnosti pre trávenie voľného času. Ide o veľmi presvedčivý návrh, ktorý určite vnesie do územia výraznú kvalitu a zároveň vytvára potenciál pre intenzívne využívanie. V kontexte lokality, kde sa nachádzajú viaceré športové stánky a ďalšie sa budujú, ako aj hustá mestská zástavba, sa z Jamy môže stať výrazný koncentračný bod. Treba len dúfať, že kvalita návrhu sa odrazí aj v kvalite realizácie. 

Zdroj / Source: BAAR

Construction update - 23.2.2017:

Mapa / Map: 

_________________________
After a long waiting, construction of Jama park, the largest newly-created public park in Bratislava during the last decade, has finally started few days ago. It is the project of the borough of Nové Mesto, funded by the local budget (1/4) and Norwegian Financial Mechanism (3/4), totalling in the price of two million euros. Works on the park which was supposed to be finished last April are now fully underway and the mayor of the borough of Nové Mesto, Mr. Rudolf Kusý, announced that park will be opened for the public before the summer. Jama is a result of the local participation and architectural competition won by the office BAAR. Their proposal offers a strong concept with the potential to attract many people and to become an important local sight. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára