Nový projekt / New project: Pod Krásnou Hôrkou

V mestskej časti Nové Mesto, v štvrti Kramáre, sa rozbieha výstavba nového rezidenčného projektu. V priestore medzi komplexom Národného ústavu srdcovocievnych chorôb a Lekárskou fakultou Slovenskej zdravotníckej univerzity vznikne bytový dom, podľa ulice nazvaný Pod Krásnou Hôrkou.

Projekt vyrastie v mierne svahovitom teréne vo forme 9-podlažného doskového v strede prelomeného domu, čím reaguje na existujúce morfologické podmienky. Dom bude obsahovať 68 bytov, ponúkané sú len dvojizbové a trojizbové byty s výnimkou dvoch päťizbových mezonetov, ktoré zároveň tvoria svojou vystupujúcou hmotou najvýraznejší prvok architektúry budovy. Ceny lavírujú okolo hodnoty 2300 eur za meter štvorcový, za najsilnejšiu výhodu developer Retep Slovakia považuje nízkoenergetické riešenia, ktoré majú zaručiť nižšie náklady. Keďže sa dom nachádza bokom od peších trás a mestského ruchu, prízemie developer vyhodnotil ako nepoužiteľné pre komerčné účely, takže plní funkciu parkoviska, spoločne s jedným podzemným podlažím a ďalšími miestami na povrchu okolo domu. Výstavba sa naštartovala tento mesiac, budova by mala byť dokončená na prelome rokov 2018 a 2019.

Okrem energentickej nenáročnosti za výnimočnú developer považuje aj architektúru projektu, hoci v tomto ohľade nemožno súhlasiť, projekt nerobí výnimočným vôbec nič, daný koncept domu je už prežitý. Marketovaná je zároveň lokalita vďaka dostupnosti mesta a "pokojnej atmosfére". To, čo však platí v súčasnosti, nemusí byť realitou v budúcnosti - je celkom reálne, že čoskoro sa začne transformácia významnej časti Kramárov, keďže podľa najaktuálnejších informácii, slovenská vláda sa rozhodla zriadiť novú univerzitnú nemocnicu, resp. nemocnice, v lokalitách Rázsochy a Ružinov, pričom činnosť nemocnice na Kramároch sa má postupne utlmovať. Je zrejmé, že o tak lukratívne pozemky, ktoré sa pod nemocnicou nachádzajú, budú mať záujem developeri. Mestská časť by sa tak mala už dopredu pripraviť a zhotoviť kvalitný územný plán zóny, ktorý pomôže Kramáre v súlade s ich potenciálom premeniť na jednu z najlepších bratislavských štvrtí.

Zdroj / Source: Retep Slovakia
Zdroj / Source: Retep Slovakia
Zdroj / Source: Retep Slovakia

Mapa / Map:

________________________
In the borough of Nové Mesto, in Kramáre neighborhood, a new development starts. Pod Krásnou Hôrkou will be the project of the residential building with 9 floors and 68 homes developed by Retep Slovakia. Almost all the homes are one- and two-bedroom units, with two exceptions of four-bedroom penthouses on the upper floors creating the most distinctive part of the architecture of the building. Construction has already started, completion is expected in the late 2018 / early 2019. However, transformation of Kramáre neighborhood is likely to continue as the Slovak Government recently announced its intention to move the Faculty hospital to another locations within the city and to phase out the old healthcare complex. It is sure that the developers will be interested in purchasing the plots under it so now it is up to the local government to create a good masterplan before the transformation actually starts. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára