Special update: Blumental, 14.2.2017

Výstavba prvej etapy polyfunkčného komplexu Blumental, ktorý obsahuje rezidenčnú aj administratívnu časť, ako aj občiansku vybavenosť, sa chýli ku koncu. Developer Corwin Capital sa tak už pripravuje na uvedenie projektu do života, v rámci čoho pripravil návštevu v už dokončených prezentačných bytoch priamo v komplexe. 

Rezidencie / Residences:

Developer predstavil dva byty - trojizbový a dvojizbový, ktoré sú momentálne kvôli prezentačným účelom stiahnuté z predaja. Ten inak ide aj napriek vysokému štandardu a teda aj vyšším cenám pomerne dobre - v rámci prvej fázy je momentálne predaných 95 zo 112 bytov, v druhej je to 11 zo 75 bytov. Trojizbový byt, ktorý sme navštívili, mal výmeru 92,59 metrov štvorcových (plus balkón 5,58 metra) a bol pripravený v bežnom štandarde, dvojizbový 54,5 metra štvorcového (plus balkón rovnakej výmery ako u trojizbáku) do prémiového štandardu. Dizajn navrhlo interiérové štúdio KFA. Vďaka pomerne vysokému štandardu v oboch prípadoch, väčšina klientov uprednostnila štandardné vybavenie pred holobytom, výhodou v tomto ohľade boli služby architektov, ktorí vypomohli s konkrétnymi návrhmi bytov. Corwin Capital si vo všeobecnosti dal záležať na vyváženosti a čistote architektúry, za ktorou stojí kancelária A1 ReSpect, preto zakázal umiestňovanie satelitov či klimatizácii (aj vďaka inštalovanej stropnej klimatizácii) na fasády objektov, na balkónoch sa zas pokúsil zamedziť ľudovej tvorivosti v podobe ratanových rohoží inštalovaním panelov, zo strany ulice sklenených, z dvora kovových. Dvor v prvej etape bude tvorený zelenou strechou, nachádzajúcou sa nad občianskou vybavenosťou, hĺbka substrátu by mala zabezpečiť možnosť sadenia aj väčších kríkov či stromov. Zelený vnútroblok bude zároveň hlavným komunitným priestorom projektu, hoci je škoda, že podľa všetkého bude areál Blumentalu plotom oddelený od vnútrobloku v rámci susedného projektu Nová Mýtna. Každopádne, nie je bez zaujímavosti, že byty s orientáciou do dvora, teda s vlastnou predzáhradkou, sa predávali mimoriadne dobre a išli na odbyt ako prvé. Relatívne dobre sa predávali aj parkovacie státia v podzemnej garáži, ktorých kúpa nebola povinná, a to aj napriek ich cene - až 25.000 EUR. Na povrchu bude parkovacích miest minimum. Čo sa týka občianskej vybavenosti, už dávnejšie bolo avizované zriadenie prevádzok Billa a DM, okrem nich by tu mali byť ešte kvetinárstvo či kozmetika. Gastronomické prevádzky sú v jednaní, zatiaľ jediná potvrdená kaviareň kombinovaná s trafikou bude orientovaná do nového námestia. Celkové dokončenie rezidenčnej časti je naplánované na apríl 2017.

Zdroj / Source: Corwin Capital

Trojizbový byt / Two-bedroom flat:

Dvojizbový byt / One-bedroom flat:
Kancelárie / Offices:

Okrem rezidenčnej časti sa k dokončeniu blíži aj kancelárska časť projektu. V prvej fáze orientovanej na Mýtnu ulicu vznikne vyše 7-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, prenajaté sú aktuálne približne na 60%, pričom jedným z nájomcov bude aj samotný Corwin. Budova bude ašpirovať na energetickú certifikáciu LEED Gold. V rámci prízemia kancelárskej časti je zároveň vytvorený prejazd medzi Mýtnou a Radlinského ulicou, ktorý však bude sprístupnený v celej dĺžke až po dokončení druhej etapy. Prvá etapa by mala rovnako ako rezidenčná časť byť dokončená v apríli tohto roku.

Zdroj / Source: Corwin Capital

Druhá fáza / Second stage:

Druhá fáza projektu obsahuje podobne ako prvá fáza rezidenčnú a kancelársku časť, orientovaná je na Radlinského ulicu. Ako už bolo spomenuté, obsahuje 75 bytov, výmera prenajímateľných (kancelárskych aj retailu) priestorov bude 8700 metrov štvorcových. Zaujímavosťou tejto časti projektu je nové námestie, pri ktorom sa uvažuje o zatiaľ neschválenom názve Námestie Mateja Korvína. Hoci si druhá etapa Blumentalu zachová svoje architektonické kvality, predsa len má svoje muchy - prvou z nich je vytvorenie obtiažne zastavateľnej prieluky medzi Blumentalom a Novou Mýtnou, keďže sa developerovi nepodarilo pozemok získať do vlastníctva. Druhou je budovanie 12-podlažnej budovy, ktorá v tomto prostredí aj napriek blízkosti internátov a čoskoro aj projektu Proxenta Tower, bude pôsobiť ako lokálna dominanta, hoci vhodnejšia by bola azda vyrovnaná výška zástavby. Táto časť projektu by mala byť dokončená do konca roku 2018. Vizualizácie druhej etapy / Renders of the second stage:
Zdroj / Source: Corwin Capital
Zdroj / Source: Corwin Capital
Zdroj / Source: Corwin Capital
Zdroj / Source: Corwin Capital
Zdroj / Source: Corwin Capital

Napriek pár nedostatkom, projekt hodnotíme ako vynikajúci, čo potvrdila aj samotná návšteva. Svojim urbanistickým riešením, architektúrou, vnútorným dizajnom, funkčným zložením aj tvarovaním verejných priestranstiev predstavuje príklad, ako by sa mala Bratislava urbanizovať. Je to zároveň dôkaz, že aj napriek problematickému územnému plánovaniu je možné vďaka angažovaniu kvalitných architektov vytvoriť aj v Bratislave projekt, ktorý možno označiť v plnej miere ako mestský - a to je vysoká hodnota. 

Mapa / Map:


________________________
As the construction of the first stage of Blumental development will be finished soon, developer Corwin Capital has prepared two presentation flats and organized a press visit of the whole project. In the residential part of the project, we visited one-bedroom flat in premium version and two-bedroom flat in standard version, both designed by KFA Studio. Both homes prove to be of great quality and the clients seem to think the same, as 95 of 112 homes in the first stage are already sold, despite the relatively large price. When it comes to the office section, 60% of GLA is already leased (one of the tenants will be Corwin Capital itself), the building will aspire on LEED Gold certificate. This part of the development contains also some retail on the ground level. First stage should be finished by April 2017.

Second stage is under construction as well - and again, it consists of residential and office section. There will be 75 homes and 8.700 sqm of offices and retail, located inside of 12-floor building. Between the sections, new square will be created, which might be named after the king Matthias Corvinus of Hungary. Second stage should be finished by the end of 2018. 

Despite some faults (such as the abovementioned highrise), Blumental is still a great project with good quality of architecture by A1 ReSpect and it is an example how Bratislava should be urbanized in the future. It is a truly urban project - and that means a lot in this city. 

Za možnosť návštevy projektu ďakujeme spoločnosti Corwin Capital / We thank to the company Corwin Capital for the opprtunity to visit the project

(ag, foto: PhD)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára