Projekty od ITB napredujú / ITB developments are advancing

Spoločnosť ITB Development nepatrí síce k najväčším bratislavským developerom, v metropole však aktuálne pracuje na piatich projektoch, z ktorých sú tri vo výstavbe - Sokolská Residence, Čerešne a Mamapapa. Na všetky tieto projekty sme sa boli po dlhšej dobe pozrieť.

Prvý z nich, Sokolská Residence, predstavoval pre developera prvú "vlajkovú loď". Nadštandardná rezidenčná budova v blízkosti vrchu Slavín a Hlavnej železničnej stanice má sedem podlaží a 35 bytov, z ktorých sú voľné ešte štyri. Svojho času projekt vynikal ponukou strešného penthousu cez celé podlažie, pričom cena atakovala poldruha milióna eur, medzičasom bol však byt rozdelený na dva a obidve jednotky sa podarilo predať. Projekt mal dlhodobo problém s dokončením, mal byť hotový už na jar 2016, no do realizácie negatívne zasiahli problémy so stavebníkom. Najnovší termín, ktorý by už mal byť splnený, je leto tohto roku. 


Zdroj / Source: ITB Development

Mapa / Map:Oneskorený je aj ďalší projekt, ktorým je polyfunkčný komplex Čerešne v časti Dúbravky, nazývanej Polianky. Jeho výstavba sa mala pôvodne spustiť v novembri roku 2015, začala však až o vyše polroka neskôr. Dnes je už stavba nad úrovňou terénu, pracuje sa na druhom nadzemnom podlaží. Po dokončení poskytnú Čerešne 173 bytov v 6- až 11-podlažných budovách, ktoré spoločne vytvárajú privátny dvor. Developer projekt dizajnoval s ambíciou vytvoriť komunitné bývanie, čomu majú napomôcť vymoženosti typu komunitné záhradky, rodinné centrum či crossfitové ihriská, čo boli v čase predstavenia projektu ešte pomerne nadštandardné veci, pozornosť si projekt vyslúžil aj organizovaním študentskej súťaže pre dvorový pavilón. Ďalšie služby by mali vzniknúť v parteri orientovanom do ulice Polianky. Dokončenie Čerešní možno očakávať okolo leta 2018. Keď sme o projekte písali prvýkrát, nazvali sme Čerešne prvým väčším projektom rozsiahlejšej transformácie územia. Ukazuje, že sme nakoniec mali pravdu - podľa našich informácii, bytový komplex podobného charakteru, teda usporiadaný do bloku s príjemnou mierkou, by mohol vzniknúť ako druhá etapa, pravdepodobne južne od aktuálneho projektu. Zdroj / Source: ITB Development

Tretím rozbehnutým projektom je Mamapapa, opäť v Dúbravke a opäť s určitým meškaním oproti pôvodným plánom, keďže výstavba sa mala spustiť na jar roku 2016, začala sa však až koncom roku. Aktuálne sa na stavbe zrealizovali základy a Mamapapa začína viditeľnejšie rásť. Ide o projekt nižšieho štandardu ako v prípade Sokolskej, ale aj Čerešní, mieri priamo na strednú triedu a mladé rodiny, pre ktoré sa však rovnako ako v prípade Čerešní snaží o vytvorenie komunitného prostredia, a to vďaka vlastnému komunitnému centru či spoločnej terase na streche objektu. Osempodlažný bytový dom so 115 bytmi má v tejto chvíli podľa oficiálnej stránky predaných viac ako polovicu bytov. Ak projekt nič nezabrzdí, finišovať by mohol zarovno s Čerešňami, teda okolo polovice roku 2018.


Zdroj / Source: ITB Development

Všetky uvedené projekty sa vyznačujú zaujímavou architektúrou a celkovým riešením, ktoré by nemalo narušiť lokality, v ktorých sa nachádzajú, práve naopak, môžu byť prínosom. Kým Sokolská Residence prispeje k oživeniu oblasti, kde doteraz absentuje väčšia ponuka služieb a vyvolá tak väčší potenciál dopytu, Čerešne sú novým prvkom a prvým ohnivkom života v doteraz absolútne podrozvinutej zóne a nakoniec Mamapapa ďalej prispeje k transformácii Dúbravky na živú a modernú mestskú štvrť a prináša zaujímavé podnety pre rozvoj komunitného života. Je možné, že podobnými prípadmi budú aj ďalšie projekty developera, aj keď vyrastajú v problematických lokalitách - Kolísky v Záhorskej Bystrici a Gansberg na Kolibe. ITB Development je názorným príkladom, kedy je personálne spojenie s architektonickou kanceláriou, ktorou je ateliér Architekti Šebo Lichý, prospešné pre celkovú kvalitu developmentu.

Mapa / Map:

__________________________
Altough ITB Development is not one of the biggest developers in Bratislava, it has five ongoing projects in the Capital at the moment and out of them three are under construction. First of them, Sokolská Residence, is an upscale project located near the prestigious Slavín hill. It contains 35 homes on seven floors and it should have been completed in Spring 2016. However, it is not finished yet, actual date of completion is Summer 2017. The largest development is Čerešne in the borough of Dúbravka. It contains 173 homes and it lies in the transformation zone which will be changing onto extension of the compact city pretty soon as there is, according to our information, a second stage planned already. Čerešne development is a bit delayed too, it should be completed in the mid-2018. The last development under construction is Mamapapa, again in Dúbravka, a residential project oriented on the middle class and young families with 115 homes. It is a similar case like Čerešne, construction should be finished in Summer 2018. Despite the problems with delays all abovementioned projects offer a high standard of architecture and should be an asset for their neighborhoods (just like other planned developments, Kolísky in Záhorská Bystrica and Gansberg in Koliba). It is the proof that the combination of development company and architecture office (Architekti Šebo Lichý) is beneficial for the overall quality of the real-estate development. 

Fotografie sú aktuálne k 23.2.2017 / Photos actual to date 2/23/2017.

(ag, foto: Nino Belovič)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára