Na návšteve v Rosume / A visit in Rosum

V mestskej časti Ružinov sa dokončil ďalší projekt - developer Penta Investments ukončila výstavbu administratívneho projektu Rosum, kam sa už sťahujú prví nájomcovia. Bratislava YIMBY vám prináša exkluzívne zábery zvnútra dokončeného kancelárskeho komplexu.

Rosum pozostáva z dvoch jedenásťpodlažných objektov, spojených štvorpodlažnou podnožou. Prízemie je spoločné a okrem vstupnej lobby sa tu nachádza občianska vybavenosť - prevádzku už spustila jedáleň City Cantina, potraviny Delia a kaviareň Coffeeshop Company, v máji tohto roku by sa mali otvoriť aj zvyšné dve prevádzky - indická reštaurácia Thali a pobočka Tatra Banky. Komplex ďalej obsahuje šesť podlaží parkovania, z toho dve podzemné, kde sa okrem iného nachádza aj cyklistické parkovisko s asi tridsiatimi miestami pre každý s objektov a vrátane šatne a spŕch. Celkový počet parkovacích miest je 480, pre návštevy slúži parkovanie na prízemí. Čo sa týka kancelárskych priestorov, z takmer 21-tisíc štvorcových metrov je zatiaľ prenajatých približne 60%, developer by chcel prenajať zvyšok budovy do konca tohto roka. Prvým nasťahovaným nájomcom je News and Media Holding z portfólia Penta Investments, čoskoro sa do Rosumu začne sťahovať spoločnosť Teva Pharmaceuticals. Jedným z najsilnejších prvkov celého projektu má byť terasa medzi jednotlivými objektami na úrovni piateho podlažia - za jej architektúrou stojí ateliér Marko and Placemakers a má poskytnúť príjemný zelený priestor pre prácu i stretávanie sa zamestnancov. Celkový koncept Rosumu spracovala česká architektonická a projekčná kancelária Helika. Náklady na projekt dosiahli približne 28 miliónov eur.

Výstavbou Rosumu vzniklo na exponovanom pozemku na križovaní dvoch významných ulíc výrazné architektonické dielo, ktoré možno nazvať dôstojným a nadčasovým. Budova sa nachádza mimo hlavných koncentrácii administratívnych centier v Bratislave, čo je pre vyrovnanejší funkčný charakter mesta žiaduce. Jediným problémom ostáva dopad Rosumu na situáciu v parkovaní v okolí - už teraz je lokalita zaťažená parkujúcimi autami. Pri kapacite 1500-1800 zamestnancov v budove a pri počte 480 parkovacích miest (a približne 60 pre cyklistov) v spojení s nešťastnou totálnou preferenciou obyvateľov Bratislavy vo využívaní áut na ceste do práce (aj napriek blízkej električkovej trati), to môže spôsobiť problémy a ďalšiu devastáciu územia. Riešenie samozrejme nie je v kompetencii ani možnostiach investora, Rosum však možno bude ďalším dôkazom, prečo Bratislava potrebuje efektívnu parkovaciu politiku, ktorá bude ľudí motivovať k využívaniu verejnej dopravy.

Exteriér / Exterior:
Zdroj / Source: Penta Investments

Interiér / Interior:Exteriérová terasa / Outdoor terrace: 

Zdroj / Source: Penta Investments

Výhľady / Views:Mapa / Map:

_________________________
Another development was finished in the borough of Ružinov - office complex Rosum by Penta Investments located on the intersection of Ružinovská and Bajkalská st. The complex consists of two 11-floor buildings connected by the common 4-floor base. The ground floor is used for retail (there is a canteen, convenience store, newsagents, café and soon there will an Indian restaurant and a branch of the bank). Building contains also the six floors of parking with 480 parking spots for cars and approximately 60 for bicycles. Out of 21.000 sqm of GLA is now 60% leased, the biggest tennants are, for now, News and Media Holding and Teva Pharmaceuticals. For the office workers, some of the biggest assets should be a terrace between the two buildings, designed by Marko&Placemakers, offering a pleasant green area for working and meetings. The complex itself was designed by Helika. Now when finished it can be easily said that Rosum is a timeless project which, thanks to its location out of traditional office clusters, might have further positive effects on the city as a whole.

Za možnosť návštevy budovy ďakujeme spoločnosti Penta Investments.

(ag, foto: PhD, Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára