Zuckermandel sa blíži k dokončeniu / Zuckermandel is nearing completion

Veľký projekt novej mestskej štvrte Zuckermandel od developera J&T Real Estate na nábreží Dunaja už naberá finálne kontúry. Prvá fáza, obsahujúca podstatnú časť celého zámeru, je už pred kolaudáciou (v prípade novej centrály ČSOB už po kolaudácii), druhá fáza s jedným bytovým domom a jednou kancelárskou budovou je už vo fáze dokončenej hrubej stavby.

Okrem toho na celom území prebiehajú sadové úpravy, finalizujú sa chodníky a vozovka, dokončujú sa prvky drobnej architektúry a robia sa záverečné práce na fasádach. Pokročili aj práce na lávke, ktorá prepojí polyfunkčný komplex s nábrežím Dunaja, nainštaloval sa výťah a robí sa oplotenie lávky z ťahokovu. Všetko smeruje k tomu, že Zuckermandel bude už v blízkej dobe postupne sprístupňovaný a zapojí sa do života mesta. Celkovo projekt prinesie 187 bytov, 36 000 metrov štvorcových kancelárskych priestorov a 3500 metrov štvorcových pre retail. Parkovanie je riešené z veľkej väčšiny v podzemí, kde bude 891 miest, na povrchu to bude 29. Čo sa týka komunikácii vnútri komplexu, čoskoro sa opäť sprístupní Žižkova ulica, pričom predbežný plán developera je jej obojsmerná prevádzka, čo však namietajú miestni obyvatelia, keďže sa obávajú, že Žižkova sa zmení na tranzitnú ulicu. Každopádne je zrejmé, že zámerom je vytvoriť z tejto ulice relatívne upokojený priestor, kým v priečnych uličkách vzniknú prevažne verejné priestranstvá s vylúčením dopravy. Najrozsiahlejším verejným priestorom bude námestie, ktoré spojí dunajskú promenádu s masívom hradného kopca, pričom by malo, s ohľadom na históriu lokality, niesť názov Messerschmidtovo námestie. Jeho ukončenie v blízkosti tzv. skalného nosu, čo je pozostatok historického kameňolomu, by malo mať parkovú formu. Architektúra komplexu nesie pečať dvoch architektonických kancelárii, urbanistický koncept a architektúru budov BA a BB (nová centrála ČSOB) a budovy CA pripravila kancelária Bouda Masár Architekti, zvyšné budovy boli pod hlavičkou A.M.Architects. Podľa našich informácii, minimálne na niektoré budovy boli zrealizované aj interné architektonické súťaže. Prví obyvatelia by v Zuckermandli mali bývať už v lete tohto roka, posledná dvojica budov bude hotová zrejme v prvej polovici roku 2018. Následne bude zaujímavá ďalšia expanzia Zuckermandlu, keďže sa hovorí o možnej zástavbe pozemku západne od skalného nosu (pôvodné vizualizácie obsahovali budovu na tomto mieste), prípadne na mieste objektu dotýkajúceho sa budovy Slovenského národného múzea (SNM).

Vzhľadom na pokročilý stav realizácie je už možné prijať aj určité závery o tom, ako Zuckermandel zasiahne do života mesta a aká je jeho kvalita. Zo strany širokej verejnosti pretrváva kritika v otázke hmoty aj architektonického stvárnenia jednotlivých objektov. Považujeme za pravdepodobné, že táto kritika je založená predovšetkým na odmietnutí modernej architektúry na mieste pôvodnej historickej štvrte, jej prípadná obnova však bola za každých okolností nereálna utópia. Inak možno konštatovať to, čo bolo zrejmé už z vizualizácii - Zuckermandel predstavuje štandardnú európsku architektúru, ktorá nevyniká ani kvalitou, ale ani nekvalitou (azda s výnimkou budovy CA), a do obrazu mesta dobre zapadne. Oveľa dôležitejšou otázkou je kvalita verejných priestranstiev a ich schopnosť pritiahnuť čo najširšie skupiny obyvateľstva. Tieto kritériá bude možné hodnotiť až po dokončení projektu (takéto hodnotenie potom pripravíme), a hoci developer avizuje, že "Zuckermandel bude pre všetkých", až skutočná prevádzka overí tieto slová. Z doteraz prezentovaných materiálov by sa dalo usudzovať, že J&T Real Estate si je toho vedomé a pripravuje rozličné vhodné prvky, ktoré majú ľudí pritiahnuť - živý parter, bezpečné upokojené priestory, estetické materiály, odkazy na históriu, interaktívne elementy a i. Kľúčové zároveň bude vytvoriť dojem inkluzivity - že územie je otvorené ľuďom z rozličných sociálnych skupín, nielen pre najbohatších (v čom napríklad zlyhal River Park). Podľa oficiálnej stránky budú nové priestory sprístupnené už na jar, a tak sa čoskoro ukáže, či bude Zuckermandel naozaj kvalitný, keďže predpoklady pre to sú. Ak to tak bude, tak centrum mesta sa opäť rozšíri a Bratislava ďalej posilní svoj vzťah k nábrežiu, čo je veľká výzva súčasnej doby.

Construction update (29.12.2016):
Zdroj / Source: J&T Real Estate

Vizualizácie parku pri skalnom nose / Renders of the new park next to the rock structure:
Zdroj / Source: J&T Real Estate via TrendReality
Zdroj / Source: J&T Real Estate via TrendReality

Štúdia novej budovy na mieste technického objektu pri SNM / Architectural study of the new building next to SNM:
Zdroj / Source: Grido
Zdroj / Source: Grido

Mapa / Map:

_________________________
Massive Zuckermandel development on Danube embankement  by J&T Real Estate is getting the final look. First stage comprising most of the buildings is almost finished, first building (new ČSOB HQ) is already completed and the tennant will soon start to move into it. Second stage is now topped out. Regarding the status of construction works, Zuckermandel will soon become an integral part of the city. It brings 187 homes, 36.000 sqm of office space and 3.500 sqm of retail space. The main axis will be Žižkova st., the crossing lanes will be mostly pedestrianized. The largest public space will be the new square named after Franz Xaver Messerschmidt, the famous sculptor who used to live in the area. This square will connect the natural landscape under the slope of Castle hill with the riverbank through the bridge over the riverbank road, creating also a new park. Zuckermandel is designed by two architecture offices, Bouda Masár Architekti created the general plan and designed the HQ of ČSOB building and CA building, A.M. designed the rest. First stage of the project will be fully completed by Spring, first homeowners should start moving into the area in Summer and the last two buildings will be finished probably in early 2018. 

After completion, we will be able to make a full review of this important development, altough we can already say that it offers standard level of architecture, traditional city-like urbanism and it will be a good addition to the image of the riverbank. However, the most important thing will be the quality of public space and the way how the project will be able to attract as many of people from all social groups as possible. If Zuckermandel succeeds, it will extend the center of the city and Bratislava will strenghten its connection to the river, what is an important task of today.

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

2 komentárov:

 1. no ale davate po boku tomu anglictinovi.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň,

   Anglický preklad si zabezpečujeme sami podľa našich vlastných možností, bohužiaľ nemáme zatiaľ prostriedky na samostatného prekladateľa. Uvedomujeme si že to nie je dokonalá angličtina, no kľúčový je slovenský text a anglická verzia slúži len ako stručný náčrt situácie pre zahraničného čitateľa. Pokúsime sa do budúcnosti dať si väčší pozor.

   Odstrániť