Nový projekt / New project: Rínok Rača

V mestskej časti Rača sa po mnohých protestoch pohol zámer prestavby niekdajšieho priemyselného areálu vinárskych závodov. Developer patriaci do portfólia spoločnosti Bencont Group tu pripravuje projekt Rínok Rača. 

Rínok Rača bude pomerne mohutný polyfunkčný projekt s prevažujúcou funkciou bývania. Na trojhektárovom pozemku medzi Sadmelijskou, Kubačovou, Barónkou a Plickovou ulicou, ktorý zostal po starom podniku, vyrastie šestica 8-podlažných bytových domov v riadkovej zástavbe, od Kubačovej trojica 7- až 13-podlažných polyfunkčných domov a trojpodlažná budova s občianskou vybavenosťou. Developer využije zvažujúci sa terén na vybudovanie parkovacieho domu v platforme pre nižšie položené budovy, v prípade vyššie položených vznikne garáž v stavebnej jame, ktorá zostane po asanácii starého závodu. Celkový počet bytov by mal byť 474, v prípade parkovania by to malo byť až 835 miest. Rínok Rača bude obsahovať aj obchodnú pasáž od Kubačovej ulice, inak budú prízemia bytových domov využité pre umiestnenie pivníc, prípadne ďalšieho parkovania. Výraznou kvalitou projektu má byť podľa developera veľká výmera zelených plôch, pričom na históriu lokality spojenú s vinohradníctvom chce reagovať inštalovaním tzv. susedských viníc, teda hriadok priamo v rámci zelených častí areálu. Ako ďalšie benefity sa spomínajú zriadenie škôlky, prepojenie s kultúrnou pamiatkou tzv. Nemeckého kultúrneho domu, realizácia cyklotrasy či revitalizácia blízkej zastávky MHD. Projektu sa už dotkne platba Poplatku za rozvoj, pričom má developer samospráve odviesť približne milión eur. Aktuálne Bencont Group získal pozitívne záväzné stanovisko, môže teda požiadať o získanie územného rozhodnutia a následne o stavebné povolenia. Výstavbu by chcel rozbehnúť už v tomto roku.

Kvôli svojmu rozsahu vyvoláva Rínok Rača v mestskej časti už dlhodobo vášne. Proti projektu sa vymedzili mnohí miestni aktivisti aj samospráva, developer však nakoniec mnohé pripomienky verejnosti akceptoval a objem projektu zmenšil. V prezentovanej podobe by malo ísť o relatívne kvalitný development, ktorý sa dobre zapojí do života Rače, pričom ju doplní a neprinesie neželaný kontrast či zaťaženie. Práve naopak, oživí ďalšie zanedbané a mŕtve územie a vytvorí funkčné prepojenie medzi jednotlivými susedstvami v rámci mestskej časti. Okrem toho, z novej občianskej vybavenosti môžu profitovať aj pôvodní obyvatelia. Rínok Rača sa tak projektom, ktorý sa môže stať reálnym prínosom pre svoje okolie. 

Zdroj / Source: Bencont Group
Zdroj / Source: Bencont Group
Zdroj / Source: Bencont Group
Zdroj / Source: Bencont Group
Zdroj / Source: Bencont Group
Zdroj / Source: Bencont Group
Zdroj / Source: Bencont Group
Zdroj / Source: Bencont Group

Mapa / Map:

__________________________
In the borough of Rača, a massive project of Rínok Rača is moving forward after many protests. Developer Bencont Group is preparing a mixed-use development with six 8-floor residential houses, two 7-floor houses with residences and retail, one 13-floor house with the same use and one building with retail only. Project will contain 474 homes and 835 parking spots in three underground garages. The buildings will rise on a site where the industrial complex of the former winery was located, replacing it with rather modernist urban structure. After many objections, developer made some changes and improvements - whole project was downsized, more greenery will be created (including the "neighbors winery"), new kindergarten will be open, bikeway will be built and also the historical monument of the so-called "German house of culture" will be integrated into the development. Bencont Group now already has the first approvals and it hopes that it will get all the others this year. Construction could thus start already in 2017. When finished, Rínok Rača might become an integral part of Rača and a true asset to the area, not to mention that it will re-use a dead zone, what is definitely a positive thing. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára