Nový projekt / New project: Matadorka

Developer VI Group, ktorý začínal realizáciou menších projektov, postupne rastie a spolu s ním rastie aj objem pripravovaných zámerov. Najnovším plánom z dielne spoločnosti je mohutný projekt Matadorka v mestskej časti Petržalka, ktorý predstavuje prvý zásadný vstup do veľkého transformačného územia, ktoré zostalo po niekdajšom podniku Matador.

Matadorka bude polyfunkčný projekt s prevažujúcou rezidenčnou funkciou v podobe nižšieho 6-podlažného bloku a vyššej, až 29-podlažnej výškovej budovy. Matadorka vyrastie v blízkosti už stojacej dvojice výškových budov Vienna Gate, nepôjde teda o taký zásadný kontrast v území, napriek tomu je sporné zasunutie veže dovnútra bloku, čo je spôsobené faktom, že projekt sa bude dotýkať už existujúceho objektu priamo naviazaného na Údernícku ulicu. Developer ponúka v rámci Matadorky 335 bytov a apartmánov s jednou až štyrmi izbami, v ponuke je zatiaľ 112 jednotiek na prvom až piatom poschodí. Najmenšie apartmány majú výmeru začínajúcu na 30,69 metroch štvorcových, neskôr by sa mali predávať aj veľké mezonetové byty na najvyšších podlažiach do veľkosti 120 metrov štvorcových obytnej plochy a ďalšími 56 metrami terasy. Prízemie je tvorené prenajímateľným parterom, je tu priestor pre 15 obchodných jednotiek, má tu však vzniknúť aj škôlka. Parter je opäť orientovaný dovnútra územia, čo je v súčasnom kontexte čudné, pri budúcom developmente v oblasti však bude dávať zmysel. Vnútroblok je vyplnený zeleňou, nasadenou na parkovacom objekte so štyrmi nadzemnými podlažiami a jedným podzemným, parkovacie miesta však budú aj na povrchu. Začiatok realizácie Matadorky je naplánovaný na 3Q 2017, výstavba by sa mala ukončiť v 4Q 2019, prvé byty sa tak budú odovzdávať začiatkom roku 2020. Projekt už má stavebné povolenie.

Je viac než pravdepodobné, že po Matadorke budú čoskoro nasledovať ďalšie projekty, ktoré budú mať ambíciu zmeniť charakter niekdajšieho priemyselného územia. V danej lokalite bola šanca pre vytvorenie kvalitnej mestskej štvrte so špecifickým geniom loci, ktorý by jej dodávali revitalizované industriálne objekty s potenciálne veľkou kultúrno-historickou hodnotou. Nanešťastie, navrhovaný Územný plán zóny Matador tento potenciál vôbec neakcentuje, namiesto toho navrhuje do veľkej miery nezmyselné výškové objekty v lokalite, kde by bola ďaleko vhodnejšia klasická kompaktná bloková zástavba menšej mierky. Matadorka tak nemusí byť v budúcnosti výškovou dominantou štvrte, keďže je možné, že ju prerastú ďalšie navrhované veže. Nanešťastie, nevymedzí sa zrejme ani architektúrou, ktorú možno označiť skôr za priemernú, hoci developeri z VI Group sú zároveň architktami. V ich prípade však platí, že kým dobre zvládajú objekty malých objemov, pri väčších je už úroveň nižšia. Každopádne, daný zámer prinesie do štvrte potrebný život a preto, aj napriek výhradám, je jeho výstavba žiaduca, aj keď by nemala slúžiť ako precedens pre ďalšie podobné projekty. 

Zdroj / Source: VI Group
Zdroj / Source: VI Group
Zdroj / Source: VI Group
Zdroj / Source: VI Group

Mapa / Map:


___________________________
Developer VI Group is preparing a new project, the largest development of the company so far. In the borough of Petržalka, in the area where Matador tire factory was located, a residential project consisting of smaller block with six floors and a tower of 29 floors will be built. 335 homes ranging from studios to large penthouses will be offered. At the moment, 112 homes are in sale. The ground floor will be occcupied by retail units and a kindergarten, parking will be located in one underground floor and a parking garage with four more floors. Roof of the garage will be covered by the greenery. Start of construction is expected in 3Q 2017, completion in 4Q 2019. It seems possible that Matadorka will be only the first of the developments changing the area with a potential to create a great urban quarter with preserved industrial buildings. However, proposed masterplan of the neighborhood is ruining this potential by allowing construction of the new towers without any sense. It's then possible that Matadorka will not be a true landmark of the area and giving the presented design, it won't be any architectural contribution as well. On the other hand, it will bring life to the largely unused area, so with objections and not serving as the precedent, the construction of it is acceptable. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. Aj napriek priemernej kvalite projektu ,je to pre Petrzalku plus a aj keby mozno par ludi povedalo,ze sa to tam nehodi,tak sa aspon na tej Petrzalke pracuje.

    OdpovedaťOdstrániť