Dokončené / Finished: Apollis

Ďalší projekt developera Macho, s.r.o., je prakticky dokončený a v procese kolaudácie. Premena staršieho administratívneho objektu na bytový dom je tak hotová a na budove prebiehajú už len drobné úpravy. 

O projekte detailne informoval webový portál RealityTrend.sk, na tomto mieste len pripomeňme, že budova, ktorá pôvodne slúžila Slovenskej sporiteľni a bola charakteristická postmodernou architektúrou, bola zrekonštruovaná a nadstavaná, pričom pôvodná architektúra od tímu architekta Petra Vavricu bola úplne prepísaná. Dnes má objekt šesť, resp. sedem nadzemných podlaží a obsahuje 46 bytov a 34 apartmánov. Developerovi sa podarilo vypredať všetky. Okrem toho vznikli v parteri dve prenajímateľné jednotky, podľa zistení Trendu by obe mali slúžiť pre gastronomické prevádzky. Zo zadnej časti budovy sa zrekonštruoval ešte jeden menší objekt pre administratívne účely (Office 3polis), obsahuje 529 metrov štvorcových kancelárskych priestorov.

Oživenie starých, nevyužívaných budov novou funkciou je vítané a dôležité. Problém však nastáva, pokiaľ obnova znamená aj odstránenie architektonických prejavov z minulých období, ktoré mali do budúcnosti potenciálne veľkú kultúrnu hodnotu. To je bohužiaľ prípad aj tohto projektu, keďže budova vo svojom pôvodnom výzore patrila do neustále sa zmenšujúcej skupiny postmoderných diel, pričom mnohé najvzácnejšie príklady, napríklad OD Prior v Ružinove, Modrá Guľa (ten istý developer ako Apollis) na Suchom Mýte či najnovšie aj hotel Park Inn (bývalý Danube) vinou necitlivých rekonštrukcií alebo asanácii vo svojej podstate zanikli. Obávame sa, aby tieto straty neboli v budúcnosti vnímané podobne, ako nedávne zmiznutie veľkej časti industriálu - ako obrovská chyba, ktorú už nemožno vrátiť späť. 

Zdroj / Source: Macho, s.r.o.

Mapa / Map:

_____________________
Another development by Macho Ltd., is basically completed and there are only some minor works going on. Reconstruction of the former office building with postmodern architecture onto a residential house with 80 homes is a total success for the developer as it was able to sell all the homes. The building itself got one more floor, so now it has 6 or 7 floors respectively, the street level will be used for retail. Another part of this development was the reconstruction of a small building near-by, which will be used for the offices. Altough the revitalization of abandoned structures and finding a new use is a good approach, the destruction of the original architectural value is a problem. In the context of loss of other postmodern monuments in the city, Bratislava might be doing a great mistake in not protecting such buildings, which will be regretted in the future. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

2 komentárov:

 1. Pre doplnenie: už v 90-tých rokoch išlo o repas budovy, vtedy so zmenou využitia zo skladových priestorov na administratívnu funkciu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeme. Z textu na stránke architekta Vavricu to nebolo celkom jasné.

   Odstrániť