Urbanisticko-architektonická súťaž na Cvernovku pozná víťaza / Cvernovka competition has its winner

Po včerajšom galavečeri zorganizovanom developerom YIT poznáme víťaza medzinárodnej vyzvanej urbanisticko-architektonickej súťaže na riešenie areálu Cvernovky v lokalite budúceho bratislavského centra. V konkurencii desiatich popredných česko-slovenských ateliérov zvíťazil extrémne aktívny tím Compass. 

Víťazný návrh Compass-u, ktorý v Bratislave stojí za množstvom významných aj kvalitných projektov, napríklad Urban Residence, Ahoj Park, Slnečnice či Nové Lido, potvrdil svoje mimoriadne skúsenosti a silu v riešení zložitých urbanistických zadaní. Podľa významného slovenského architekta Igora Marka, člena poroty, návrh Compass-u bol najpresvedčivejší vo všetkých posudzovaných kritériách, jeho najsilnejšou stránkou je však prehľadnosť, jednoduchosť, flexibilita a priamosť. Návrh poskytuje široké možnosti pre kvalitné bývanie vďaka umnému narábaniu so strešnou krajinou a dobre navrhnutými vnútroblokmi, najlepšie vyriešil otázku nárožia Svätoplukovej a Košickej ulice a rozsiahle námestie, ktoré vytvára v predpolí najvýznamnejšej časti Cvernovky, budovy Pradiarne, bude v Bratislave netradičné svojou veľkorysosťou. Význam tejto veľkorysosti sa ukáže až v blízkej budúcnosti, keď v dotyku zóny pribudne mohutná dovnútra orientovaná hmota Stanice Nivy. Víťaz zachoval v rámci svojho projektu Silocentrálu, ktorá tvorí ďalšiu ešte existujúcu časť Cvernovky, pričom toto zachovanie nechal developer na zváženie súťažiacich (zachovala ju veľká väčšina tímov), ktorá bude slúžiť kultúrnym účelom. Samotná Pradiareň bude mať administratívnu funkciu. Víťazný návrh je silný aj v riešení dopravy, pričom z Košickej vytvára bulvár, kde sa ráta s cyklistami aj budúcim vedením električkovej trate, pričom táto trať súvisí s traťou, naznačenou v koncepte rozšírenia zóny Eurovea. Projekt Compassu umožňuje aj jednoduchú etapizáciu, čo je pre developera veľmi významný prvok. 

Ako druhý tím v poradí skončil český ateliér A69. Tento pripravil vizuálne veľmi silný koncept, ktorého prednosťou bola najmä vytvorenie skvelých mikropriestorov a hustej mestskej zástavby, návrh však mal bohužiaľ rezervy pri otázke svetlotechniky. Na treťom mieste sa umiestnil myšlienkovo veľmi silný návrh slovenského GutGut-u, mimoriadnou cenou bol ocenený český ateliér Chybik+Krištof Architects, prinášajúci zaujímavé podnety v podobe "nového príbehu" Cvernovky. Porota vo všeobecnosti veľmi vysoko ocenila, že v podstate každý návrh bol úplne rozdielny a priniesol inú myšlienku, a to aj napriek prísne nastaveným kritériám súťaže. Celkovo je súťaž z odborného i organizačného hľadiska hodnotená veľmi kladne, je prvou súkromnou súťažou, ktorej podmienky overila SKA (Slovenská komora architektov).

Ďalšie kroky sú teraz na vyhlasovateľovi súťaže, developerskej spoločnosti YIT, a víťaznom tíme, ktorý začne pracovať na reálnom projekte. Nateraz je ešte predčasné predvídať termíny, hoci v optimálnom prípade by sa prvá fáza mohla dokončovať okolo roku 2020-2021. Otázne bude overenie víťazného návrhu s Územným plánom mesta, hoci by limity stanovené týmto ÚP mal spĺňať. Napriek tomu však možno smelo povedať, že takáto forma urbanizácie územia Cvernovky má veľmi vysokú úroveň a bude pre Bratislavu mimoriadnym prínosom. Táto súťaž je zároveň skvelým príkladom aj pre ostatných bratislavských developerov, ktorí pristupujú k otvoreným súťažiam stále len veľmi laxne, hoci takéto podujatia môžu priniesť vynikajúce výsledky. Že ide o skvelý spôsob získania najoptimálnejšieho projektu, nakoniec svedčí otvorené vyhlásenie zástupcov YIT počas večera - odteraz má fínsky developer záujem organizovať architektonickú súťaž na každý svoj pripravovaný projekt. Pre Bratislavu to je vynikajúca správa.

V článku prikladáme víťazný návrh a návrh od druhého v poradí. Pozrite si aj ďalšie návrhy s hodnotením poroty na portáli Archinfo.sk.

Compass - 1. miesto / 1st. place:
Zdroj / Source: Compass
Zdroj / Source: Compass
Zdroj / Source: Compass
Zdroj / Source: Compass
Zdroj / Source: Compass
Zdroj / Source: Compass
Zdroj / Source: Compass

A69 - 2. miesto / 2nd. place:
Zdroj / Source: A69
Zdroj / Source: A69
Zdroj / Source: A69

Fotografie z oficiálnej ceremónie / Photos from the official ceremony:
Víťazi súťaže spoločne s časťou poroty / Winners of the competition and the jury
Víťazný návrh / Winning proposal 
Architekti Juraj Benetin a Matej Grébert z Compass Architects
Architects Juraj Benetin and Matej Grébert of Compass Architects

Mapa / Map:

_____________________________
After yesterday's ceremony, architectural competition for the revitalization of the former Cvernovka factory held by the developer YIT, has the winner, which is one of the most active Bratislava architecture studios - Compass Architects. 

Their proposal was the best among the selection of the ten most renowned studios in Czechia and Slovakia as it is the most complex, flexible and balanced entry, yet simple and visually attractive. Three blocks with intimate courtyards and well designed roofs offering possibilities for the creation of great  living areas are together creating a strong public space in form of a massive square, unparalleled in Bratislava. Western side of the square will be bordered by reconstructed building of the so-called Pradiareň, the most valuable part of the former factory, together with another saved building serving as cultural venue. Proposal by Compass also offered the best transportation solution, including the new tram track on Košická street, which will be probably connected to Eurovea, and the best vision for the row of Svätoplukova and Košická st. 

The second place in the competition goes for the Czech studio A69, which created a dense neigborhood with great mico-spaces, third for Slovak studio GutGut with the strong physical statement of the intended urban layout, special award goes for Kristof+Chybik Architects, presenting the idea of the "New Story" of Cvernovka. The jury agreed that the competition has reached a great quality and it was very well organized and the results, despite the strict rules, showed many different approaches of creating of the urban space. Another important consequence of this competition is that YIT decided to organize similar competitions for all their future developments, what's definitely a great thing. It should be an example for all the other developers in Bratislava.

At the moment, exact dates of the construction are not yet known altough it seems that the first stage could be finished around 2020-2021. However, it is probably not too early to say that new Cvernovka will be one of the best developments in Bratislava so far and a great addition for the new downtown. 

(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

3 komentárov:

 1. Chodte s tym do p.... Keby se zazili tu atmosferu, ktoru mala, nikdy by ste sa jej neodvazili ani dotknut. Bratislava prisla na rozdiel od Prahy, Budapeste, ci Viedne uz o vsetko, co ju radilo k tymto mestam. A vy tiez prikladate svoju ruku k dielu. Z Cvernovky zachovavate vo vasom projekte len to, co naozaj musite. Ani o tehlu viac. Je mi z vas zle.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. A preto zachovali aj silocenreálu, aj keď nemuseli, že?
  Veď sa pozri v akom stave je Cvernovka teraz, je to schátraná, mŕtva továreň. Teraz to bude živé miesto pre ľudí. Som si istý, že vo Viedni by sa k nej zachovali rovnako.
  Bratislava stratila veľa hodnotných historických budov, zväčša v období komunizmu, ale takéto projekty sú iné, toto dá nový život industriálnemu komplexu, ktorý už ako továreň nefunguje, kým zároveň zachová to hodnotné z jeho architektúry.
  A áno, umelci si tam predtým vytvorili svoj priestor, ale ten komplex zostal v dezolátnom stave, v ktorom do centra mesta určite nepatrí.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Aj umelci si mohli areál Cvernovky odkúpiť a nechať v rozpadávajúcom stave, podľa nich s úžasnou atmosférou.

  OdpovedaťOdstrániť