Treenium bude nižšie / Treenium will be lower

Nedávno ohlásený a spustený projekt Treenium sa bude meniť. Hoci developer Greefin Group plánoval vybudovať budovu, ktorá by dosiahla vo svojej vyššej časti osemnásť podlaží, vzhľadom na platnosť pôvodného stavebného povolenia, ktoré povoľovalo podlaží len deväť, bude projekt nižší.

Developerovi sa nepodarilo presvedčiť mesto o správnosti svojho zámeru navýšenia budovy. Argumentovanie vysokým dopytom po kvalitnom bývaní, ktoré má Treenium vďaka svojej architektúre vychádzajúcej z projektu Bosco Verticale v Miláne priniesť, sa očividne nepozdávalo Hlavnému mestu, ktoré nepotvrdilo záväzné stanovisko k navýšeniu, ani stavebnému úradu m.č. Ružinov. Developer sa tak musí vrátiť k pôvodnému návrhu a podľa toho sa pozmenila aj oficiálna stránka projektu, ktorá síce ešte stále narába s vizualizáciami s výškovou budovou, ale v predaji je už len nižšia verzia. 

Zmenené Treenium ponúka namiesto 86 bytov už len 47. Zachovaná zostáva pôvodná dispozícia, projekt teda pozostáva z dvoch častí, nižšej a vyššej. Našťastie developer nezľavil z niekoľkých atraktivít projektu - aj naďalej zostáva zachovaná relaxačná strecha a čiastočne aj zelené prvky na fasáde. V parteri ostáva občianska vybavenosť, parkovacích miest by malo byť až sto. Zachovaný zostáva aj dizajn z pera architektonickej kancelárie Cakov+partners. Vzhľadom na zmenené podmienky a už spustenú výstavbu, predpokladáme, že Treenium by mohlo byť dokončené už do konca roku 2017. 

Hoci celkovým znížením výzor veže utrpel, pre danú lokalitu ide pravdepodobne o dobrý krok. Treenium takýmto spôsobom dorovná blízku zástavbu panelákov pozdĺž Mierovej ulice a nebude vytvárať nevhodný výškový akcent, ktorý by bol konkurenciou k inému orientačnému bodu v území - výškovej časti projektu Retro. Keďže sa zmeny nedotkli parteru, okolie tak bude zo stavby naďalej profitovať. Zároveň ide o zaujímavý precedens, po ktorom si viacerí developeri snáď uvedomia, že výškové stavby by sa naozaj mali koncentrovať do jednej lokality, ktorou je v bratislavskom prípade oblasť Mlynských Nív. 

Pozmenená verzia. Zdroj: Greefin Group
Updated version. Source: Greefin Group
Pôvodne plánovaná verzia. Zdroj: Greefin Group
Originally planned version. Source: Greefin Group
__________________________
Recently announced project Treenium, which was, according to the plans of developer Greefin Group, planned as a complex of lower building of three floors and taller with 18 floors, will change. The developer had approvals for a smaller development with nine floors and expected to grant also the new approvals, however, this did not happen. Treenium will thus shrink onto a smaller development with 47 homes in total instead of 86. On the other hand, the original design by Cakov+partners architecture studio, including the greenery on the walls reminding of Bosco Verticale development in Milan, rooftop relaxation space for the inhabitants of the complex as well as the size of the retail, is kept. Treenium will then remain as a positive addition to the area and will more fit into the character of this neigborhood. Due to changes to the project, we expect that it will be finished sooner, probably by the end of 2017. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

5 komentárov:

 1. Iba malá poznámka. Investor nič neznížil. Iba sa vrátil k realizovaniu projektu podľa stavebného povolenia. Toto by ste mali páni upraviť vo formulácii článku. Po druhé, k žiadnemu znehodnoteniu stavby neprišlo, keďže sa tam výškovka podľa vydaného stavebného povolenia ani nemala realizovať. Trochu striedmosti nezaškodí. Nikto tu nebol ukrivdený. Iba sa vyžadovalo dodržiavanie stavebného zákona a územného plánu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň, presne to píšeme. Ďakujeme za feedback. S pozdravom, AG.

   Odstrániť
 2. Este by ste mohli spomenúť aká bude situácia v doprave po do stavbe keď je to priamo na najvytazenejsom uzle prievozu. Som veľmi zvedaví aká to bude kvalita.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A vy tomu veríte, že to bude mať len 9 podlaží? Nie je to len zastierací manéver, aby mohli na vyšších inštanciách bez pozornosti obyvateľov vybavovať zmenu stavby pred dokončením?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Presne tak bojime sa zmeny stavby pred dokoncenim!!!! Ako bude riesena doprava? To si naozaj myslia ze este vacsie natlakovanie jednej z kludnejsich casti mesta vedie k vacsej atraktivite ruzinova???

  OdpovedaťOdstrániť