SkyPark oficiálne štartuje / SkyPark officially starts

Projekt SkyPark sa definitívne odhaľuje. Dnešným dňom sa oficiálne spúšťa predaj a ešte v priebehu tohto mesiaca by mala spustiť výstavba. Do Bratislavy tak konečne smeruje architektúra, nesúca podpis svetovej hviezdy, v tomto prípade architektky Zahy Hadid.

Vlajkový development spoločnosti Penta Investments bol dnes oficiálne predstavený verejnosti a spolu s ním aj detaily predovšetkým k rezidenčnej časti projektu. Táto bude tvorená trojicou veží s 31 podlažiami, ktoré všetky vyrastú v rámci prvej etapy výstavby. Dokopy budú obsahovať 786 bytov, z toho bude 62% dvojizbových, 29% trojizbových a 9% 4-izbových, príp. väčších. Výmery budú začínať na 46 metroch štvorcových v prípade 2-izbových bytov, v prípade 3-izbových dosiahnu veľkosť 81-90 metrov štvorcových, u 4-izbových sa bude začínať na 111 metroch štvorcových. Ceny začínajú na 130 000 eurách za najmenšie byty, trojizbové budú od 180 000, štvorizbové od 300 000. V cene je zahrnutý aj štandard (špecialitou je napríklad zhod odpadu, teda nie je nutnosť chodiť ku kontajnerom) či prevádzka 24-hodinovej recepcie, nie však parkovacie miesto, ktorého cena bude cca 21-tisíc eur. Celkovo sa má vybudovať približne 1100 parkovacích miest v dvoch podzemných podlažiach, čo by malo stačiť pre byty i návštevy, hoci developer sa snaží promovať aj cyklistickú a pešiu dopravu, k čomu má pomôcť dostatok miesta pre bicykle a vynikajúca pešia dostupnosť ku kompletnej občianskej vybavenosti. Developer očakáva obrovský záujem o bývanie, dosiaľ sa zaregistrovalo na oficiálnej stránke vyše 3000 nádejných zákazníkov. Náklady na túto časť projektu dosahujú cca 130 miliónov eur.

Zástupcovia Penta Investments prezradili aj detaily k ďalším častiam projektu. Spoločne s rezidenčnými vežami by radi spustili aj výstavbu nižšej kancelárskej budovy. Okrem toho sa v prvej fáze výstavby bude realizovať aj rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne, ktorá by mala obsahovať zatiaľ neupresnenú verejnú funkciu. V rámci rezidenčnej časti projektu vznikne zároveň asi 2100 metrov štvorcových prenajímateľných priestorov pre retail. Ďalšou významnou funkciou budú verejné plochy parku, ktoré budú mať rozlohu približne 20 000 metrov štvorcových, čo z tohto parku robí plochu porovnateľnú s Medickou záhradou. Predpokladá sa, že prvá fáza výstavby by sa mohla ukončiť do konca roku 2019. Neskôr ešte v závislosti od situácie na trhu s kancelárskymi priestormi pribudne administratívna budova so 116 metrami.

Projekt SkyPark je rozhodne najambicióznejším projektom v Bratislave za posledné obdobie. Developer získal pozemky v roku 2008 a následne vypísal rozsiahlu medzinárodnú súťaž, ktorej sa zúčastnilo až 90 ateliérov. Víťazom sa stala kancelária Zaha Hadid Architects, ktorá podľa zástupcov developera vytvorila najlepší urbanistický princíp využitia územia tak, aby vytvorila vyvážený pomer medzi zastavanou a voľnou plochou, čoho výsledkom je koncept veží uprostred parku. Výsledkom má byť výnimočný projekt, do ktorého chce Penta nainvestovať celkovo až 300 miliónov eur. Po zhliadnutí vizualizácii sa dá iba povedať, že ak sa dodržia, SkyPark sa rozhodne vymedzí spomedzi ostatných projektov v metropole a takmer určite sa stane novým bratislavským landmarkom.

Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments  
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments  
Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 

Celkový pohľad / General view:

Zdroj / Source: Penta Investments 
Zdroj / Source: Penta Investments 

Model projektu / Project model:

Mapa / Map:

_____________________________
SkyPark is revealed at last. Today, the sale of homes officially begins and the construction should start by the end of year. Bratislavy is finally getting a project by a real starchitect, Zaha Hadid. 

Flagship development of Penta Investments will contain three residential towers with 31 floors and 786 homes in total. 62% of homes will be one-bedroom apartments, 29% two-bedroom and 9% 3 and more bedroom, prices are starting at 130.000 euros for the cheapest residence. This price does not include parking spot, which will cost 21.000 euros. There will be 1.100 parking spots, all located in the underground floors what should allow pedestrians and cyclists to move freely throughout the area with vast public spaces and 2.000 sqm of retail on the street level. Developer expects a great demand between the potential buyers and that seems to be right, as there are already more than 3.000 applicants for a home registered on the official website of the project. However, residential towers are only a part of the whole development. In the first stage, also one of the office towers should be constructed, abovementioned park of 20.000 sqm (that's the size of Medical Garden in central Bratislava) created, and building of former heating plant by Dušan Jurkovič revitalized. This first stage should be finished by the end of 2019 and all residential towers should be delivered at once. The investment into the residential section is 130 millions of euro and the total investment is 300 millions of euro. Later, one more office tower with 116 metres should follow. 

SkyPark is the result of a large architectural competition, won by Zaha Hadid Architects. Office of the world-class architect and Pritzker Prize laureate offered the best urbanistic solution giving the area more open exterior space what results in towers-in-a-park conception. However, it is pretty clear that SkyPark is one of the most ambitious developments in the city and if renders will be closely followed by the real product, it will become a true Bratislava landmark. 

(ag, PhD, foto: Fowner) 
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára