Projekt SkyPark prichádza / SkyPark development is coming

Po dlhom čakaní možno konečne povedať, že projekt SkyPark, vlajkový development developerskej odnože finančnej skupiny Penta Investments, dizajnovaný kanceláriou Zaha Hadid Architects, sa spúšťa. Developer zároveň v pondelok 5.12.2016 oznámi aj oficiálne spustenie predaja bytov v budúcom komplexe. 

Penta spúšťa predaj (hoci predpredaj je už aktívny) v súvislosti s vydaním stavebných povolení na väčšinu pripravovaných budov - prvé dva bytové domy, menšiu administratívnu budovu a obnovu tzv. Jurkovičovej teplárne. Developer zároveň avizoval, že výstavba sa naplno spustí v závislosti od klimatických podmienok možno už tento rok, na pozemku zatiaľ prebiehajú asanačné a výkopové práce. V (pred)predaji sa z celkovo približne 700 bytov ocitlo asi 570, na internet už vyplávali aj prvé informácie o štandardoch, podľa ktorých budú napríklad medzibytové priečky vo väčšine bytov z monolitickej železobetónovej konštrukcie (v najvyšších podlažiach však budú holopriestory), vnútrobytové z tehly, chladenie je zabezpečené centrálnym zdrojom a fan-coilovou technológiou, okná budú tvorené izolačným trojsklom. Celkovo ide o vyšší štandard, ako je to napríklad v podobnom projekte Panorama City, chválené sú aj dispozície bytov. Viac informácii však nepochybne vyplynie už v pondelok.

SkyPark je oprávnene jedným z najočakávanejších projektov posledného obdobia. Jeho história siaha ešte do roku 2007/2008, keď sa Pente podarilo získať pozemky na Čulenovej ulici. Následne na to zorganizovala medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorá doteraz nemá v dejinách nezávislého Slovenska obdoby. Zúčastnilo sa jej mnoho popredných európskych ateliérov, pričom s najpresvedčivejším konceptom prišiel tím držiteľky Pritzkerovej ceny, výnimočnej architektky a umelkyne Zahy Hadid. Prípravu projektu zabrzdila kríza i bratislavské úrady, čo ovplyvnilo aj finálny návrh, Bratislava však každopádne získa na stredoeurópske pomery výnimočný development. SkyPark bude tvorený päticou veží, tromi obytnými s 31 podlažiami a výškou 105 metrov, a dvomi administratívnymi, z ktorých vyššia dosiahne výšku 115 metrov. Medzi nimi sa bude vynímať zrekonštruovaná budova Jurkovičovej teplárne slúžiaca na kultúrne účely. Veže sa budú nachádzať v rozsiahlom parku, ktorý zas pripravuje popredný slovenský architekt Igor Marko so svojim tímom. Hoci sa bude komplex svojou rozvoľnenosťou vynímať spomedzi ostatných budov v rastúcom bratislavskom downtowne, v našom lokálnom prostredí mimoriadna architektúra veží s rukopisom Zahy Hadid si takéto postavenie právom zaslúži. Už v roku 2019 sa tak konečne dostane do Bratislavy dielo svetovej prestíže, čo posunie identitu mesta smerom k modernej medzinárodnej metropole.

Zdroj / Source: Penta Investments
Zdroj / Source: Penta Investments

Mapa / Map:

_____________________
After a long waiting, it is safe to say that SkyPark, flagship development of Penta Investments designed by Zaha Hadid Architects, starts. The developer has all the necessary approvals and it is also launching the sale of homes (altough the presale is already running) in the new mixed-use complex in the growing Bratislava downtown. SkyPark will contain approximately 700 homes in three towers with 31 floors and 105 metres. In the first phase of sale, 570 homes presenting a higher standard of living as in other Bratislava developments, are in offer. Approvals were also granted for the other parts of the project - smaller office building and reconstruction of the so-called Jurkovič's Heating Plant, which will become a cultural venue. More information will be presented in Monday, 5th of December, when the developer will announce the start of construction as well. SkyPark is the result of one of the largest architectural competitions in the history of independent Slovakia and it will be one of the most important projects in Bratislava. Combination of five towers, large park by Marko&Placemakers and design by Zaha Hadid Architects is unusual also in the Middle-European context and after completion of the first stage in 2019, it will place Bratislava on the world of modern international cities.

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára