Odhalené / Revealed: Eurovea II

Jeden z najočakávanejších zámerov v Bratislave odhaľuje po prvotných informáciách ďalšie detaily a množstvo nových vizualizácii. Do roku 2019 vyrastie na kľúčovom nábrežnom pozemku pokračovanie úspešného projektu Eurovea.

Eurovea II pod patronátom investora Petra Korbačku z J&T Real Estate, ktoré bude developerom projektu, sa profiluje ako funkčné aj vizuálne pokračovanie komplexu, ktorý vybudoval írsky developer Ballymore Properties v rokoch 2006-2010. Aktuálny developer obhajuje potrebu rozšírenia snahou diverzifikovať, rozšíriť a skvalitniť služby pre zákazníkov nákupného centra, ktoré v roku 2016 dosahuje zatiaľ najúspešnejší rok. K existujúcim 60.000 štvorcovým metrom nákupnej plochy pribudne ďalších 25 000, podľa už známych informácii sa rozšíri food court, kiná a vzniknú priestory pre veľkých kotevných nájomcov. Podobne ako Eurovea I, aj rozšírenie bude mať dve podzemné podlažia vyhradené parkingu a tri podlažia (z toho jedno podzemné) nákupnej ploche. Ďalšími podstatnými informáciami je vybudovanie kancelárskej časti, ktorá bude mať podľa informácii portálu TrendReality 32-tisíc štvorcových metrov, a rezidenčnej časti s približne 500 bytmi. Byty sa budú okrem iného nachádzať aj vo výškovej budove, ktorá na základe dosiaľ prezentovaných vizualizácii bude pravdepodobne najvyššou v Bratislave. Pokračovania sa dočká aj zrejme najatraktívnejšia časť Eurovey, nábrežný park, ktorý svojho času projektoval špičkový odborník na verejné priestranstvá, francúzsky architekt Michel Desvigne. Ďalším zaujímavým prvkom je nová električková trať, ktorá by mala napájať zónu so Šafárikovym námestím, čo je podľa našich informácii reakcia na úspech prvej fázy električky do Petržalky a jej potenciálu priviesť množstvo ľudí do zóny. Nové prepojenie by malo vyrásť aj v podobe pešieho mostu medzi Euroveou a pripravovaným zámerom Nové Lido. Architektonický koncept spracovalo štúdio GFI. Odhadované náklady predstavujú 300 miliónov eur, celý projekt vznikne v rámci jednej fázy.

Eurovea II predstavuje ďalší kľúčový prvok do skladačky vznikajúceho bratislavského downtownu, pričom zaberie asi ten najlukratívnejší pozemok zo všetkých. Vzhľadom na jeho exponovanosť je veľká škoda, že sa developer vydal cestou zadania pre lokálny (a nie zrovna najrenomovanejší) ateliér namiesto veľkej medzinárodnej architektonickej súťaže po vzore konkurencie z Penta Investments, ktorá čoskoro odštartuje iný očakávaný projekt, SkyPark dizajnovaný kanceláriou Zaha Hadid Architects. J&T Real Estate sa okrem toho musí ponáhľať, lebo v prípade nákupného centra začne čoskoro rásť aj iná konkurencia v podobe projektu Stanica Nivy od HB Reavis. Bratislava tak ešte pred rokom 2020 zásadne zmení podobu svojho nového centra, ktoré zmení charakter i obraz metropoly.

Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
Zdroj / Source: Eurovea a.s.
_________________________
One of the most anticipated developments in Bratislava reveals more information and renders - extension of Eurovea mixed-use complex on Danube riverfront should be built by 2019. Developed by J&T Real Estate, aim of the extension is to diversify and improve the selection of the shops and services in the shopping centre by adding 25.000 more sqm to the existing scheme of 60.000 sqm, build 32.000 sqm of offices and deliver more than 500 new homes. Homes will be located not only in the mid-size buildings on the riverfront, but also in the high-rise building, which could be the first real skyscraper in Bratislava (more than 150 metres tall). Riverfront promenade will be extended as well. New renders also present the idea to build a new tramline to the ever growing Bratislava downtown as well as pedestrian bridge connecting the area to Nové Lido development on the right bank of Danube. Eurovea extension is designed by GFI studio (altough the development of such scale, location and importance would deserve to be designed by some renowned international studio) and the budget is around 300 millions of euro. With the now starting projects, e.g. SkyPark by Penta Investments or Stanica Nivy by HB Reavis, Bratislava downtown will be radically different within few years, what will definitively change the image of the capital.

(ag)
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

4 komentárov:

 1. je to uz odsuhlasene? teda bude sa to 100% budovat?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Eurovea II sa zatiaľ podľa našich informácii neobjavila na posudzovaní EIA, nemohla teda ešte dostať záväzné stanovisko ani žiadne povolenia. Tieto veci by sa mali pravdepodobne vyriešiť v priebehu tohto roka.

   Odstrániť
 2. Dobry den, budu prosim v tej vyskovej budove byty? Kedy odhadom sa zacnu byty predavat? Zdravi Tomas

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Keby to takto vyzeralo s kazdym mestom Slovenska...

  OdpovedaťOdstrániť