Construction update: Première, 28.12.2016

Projekt kontroverznej výškovej budovy Première narástol a v tejto chvíli sa už blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky. Prevažne rezidenčný vežiak od developera FINEP tak už zásadne ovplyvňuje výzor Šancovej aj severnej časti bratislavského vnútorného mesta.

Výstavba Première je momentálne na úrovni 21. nadzemného podlažia z 23, plná výška tak bude dosiahnutá pravdepodobne už v prvom mesiaci roku 2017, veža celkovo dosiahne 71 metrov. V rámci projektu sa ponúka 85 bytov, príp. apartmánov či štúdií, voľných je v tejto chvíli 68. Ponúkané sú 1- až 4-izbové jednotky, výmery dosahujú od 32 do 125 metrov štvorcových. Developer uvádza, že na druhom nadzemnom podlaží bude vytvorená zelená terasa, ktorá má byť oázou vyvažujúcou nedostatok zelene na Šancovej, no podľa aktuálnych vizualizácii je toto tvrdenie chybné, terasa bude vyššie, až na úrovni šiesteho podlažia. V parteri budú obchodné jednotky, na druhom nadzemnom podlaží sa v skutočnosti budú nachádzať kancelárske priestory. Za architektúrou projektu stojí pražské štúdio AHK Architekti, ktoré je do istej miery "dvorným architektom" FINEPu. Vzhľadom na stav prác by táto časť výstavby Première (developer ešte nemá povolenia na prístavbu na východnom okraji pozemku) mohla byť dokončená do konca roka 2017. 

Tento projekt už teraz pozmenil obraz Šancovej ulice, ktorá si s výnimkou objektu na nároží so Žabotovou ulicou držala viacmenej stabilný výškový profil a mala ešte stále príležitosť premeniť sa na jeden z mála skutočne vyrovnaných a usporiadaných mestských bulvárov. Première vstupuje do územia agresívnou mierkou a hmotou, ktorá do lokality neprináša vôbec nič ani z hľadiska funkcie, ani architektúry, v danej podobe ju iba zaťažuje. Výzoru budovy nepridáva ani podivné ukončenie v prípade najvyšších štyroch podlaží. Napriek honosnému názvu, Première zároveň neprinesie žiadne luxusné štandardy, pri projekte v danej lokalite a daných cien by sa napríklad očakávala vyššia úroveň okenných výplní ako plastové okná. FINEP sa tak stále nevymanil zo svojho extrémne nízkeho štandardu developmentu a pokračuje v budovaní svojej povesti ako developera, realizujúceho niektoré z najhorších projektov v Bratislave.

Zdroj / Source: FINEP

Mapa / Map:

___________________
Première development on Šancová street has grown and at this moment, it is nearing the top. A controversial highrise by the Czech developer FINEP is radically changing the image of the area with the typical mid-rise tenement houses from the first half of 20th Century. When completed, it will have 23 floors and 71 metres. It offers 85 homes, retail on the street level, offices on the second floor and green terrace on the sixth. Project is designed by the Czech studio AHK Architekti. Regarding the pace and status of construction works, this part of Première (as there is also the second part where developer has not obtained all the approvals) could be finished by the end of 2017. Première won't be any positive contribution to the area, neither in terms of function or architecture, bringing only building of an extremely large scale for such location. Unfortunately, FINEP continues to maintain its image as one of the worst developers in Bratislava.

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára