Aktuality z Jozefskej ulice / News from Jozefská street

V poslednom update sme vám priniesli pohľad zo zaceľujúcej sa Ulice 29. augusta, no nejde o jedinú staromestskú ulicu, ktorá získava ucelenejšiu podobu. Veľkými zmenami prechádza aktuálne aj Jozefská ulica, kde sa po dokončení menšieho polyfunkčného objektu na nároží s Banskobystrickou v súčasnosti pracuje ešte na projekte Weinhauer a na menej známom projekte na nároží Jozefskej a Námestia 1. mája. 

Weinhauer, ktorý developuje finančná skupina Proxenta, predstavuje rezidenčný komplex s 28 bytmi na štyroch až piatich podlažiach, pričom na prízemí sa bude nachádzať 6 obchodných prevádzok. Projekt však zaujal predovšetkým počtom parkovacích miest, ktorých je na daný počet bytov pomerne veľa - až 97, čo by však v prípade odpredaja či prenájmu ďalším vlastníkom v území mohlo odľahčiť blízke chodníky od parkujúcich áut. Weinhauer každopádne doplní západnú stranu Jozefskej a dodá jej kompaktnejší charakter, i keď v tomto prípade by neprekážala dokonca ani o podlažie vyššia hmota. Hoci developer pôvodne avizoval, že projekt dokončí už do konca tohto roka, vzhľadom na aktuálny postup prác, keď sa ešte len realizuje fasáda, to nie je reálne. Weinhauer tak bude dokončený pravdepodobne v prvej polovici 2017.

Aktuálny stav k 2.12.2016 / Construction update as of 12.2.2016:


Zdroj / Source: Proxenta

Druhý projekt je pomerne neznáma stavba, ktorej história siaha hlboko do minulej dekády. Keďže sa až donedávna na pozemku prakticky nič nedialo, existovali dôvody na pochybnosti, či sa zámer niekedy vôbec zrealizuje. Za projektom podľa všetkého stojí spoločnosť Vodohospodárske stavby Malacky, a.s., a na základe črtajúcej sa konštrukcie ho pravdepodobne realizujú podľa návrhu uznávaných architektov BKPŠ, ktorí tento návrh spracovali ešte v roku 2004. Projekt by tak mal obsahovať rezidenčné, administratívne i retailové plochy. Dátum dokončenia zatiaľ nemožno presne predvídať, pri vysokom tempe prác by však mohla budova byť dokončená už koncom roka 2017.

Aktuálny stav k 2.12.2016 / Construction update as of 12.2.2016:


Zdroj/ Source: BKPŠ

Po dobudovaní oboch projektov sa tak Jozefská z väčšej časti zacelí a o niečo viac ožije. Zachovaná zástavba nižších vinohradníckych domov a ešte pôvodná dlažba dodávajú ulici špecifický romantický charakter, ktorý nové projekty nenarúšajú, práve naopak, mohli by ho posilniť, keďže zívajúce prieluky neprospievali nikomu. Dobrou správou zároveň je, že po Jozefskej by mala prísť na rad ďalšia blízka ulica - Banskobystrická, resp. Námestie 1 mája. Čoskoro by sa po rokoch spánku mal totiž naštartovať projekt Metropolitan Star. Už v blízkej dobe tak táto lokalita bude žiť ešte viac ako doteraz a stane sa platnou súčasťou centra mesta.

Mapa / Map:

_______________________
More streets in the inner city are being more compact as the infills are spreading across the central area. One of such streets is Jozefská st. which will be completely changed within a few years. After smaller house, which was recently finished, two more developments are under construction right now: Weinhauer and unknown development on the edge of Jozefská st. and 1st. of May Square (Námestie 1. mája). Weinhauer is a residential project comprising 28 homes, six retail units and 97 parking spots. It will reach five floors at most and it is being developed by the financial group Proxenta. Altough the developer planned to finish it by the end of this year, it will take longer - we expect that it could be done in the first half of 2017. Second development is quite an unknown project, probably by Vodohospodárske stavby Malacky, a.s. From the look of the already constructed part of the building, it seems that the developer is using project by renowned architects BKPŠ from 2004, what means that house should contain residences, offices and retail. This project could be finished by the end of 2017. Soon, the neighborhood will experience a new energy with the new residents and visitors. That will be even more strenghtened by the planned infill between 1st. of May Square and Banskobystrická st. where the long-awaited project Metropolitan Star seems to be restarted. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára