V Boroch vznikne Svet zdravia / Svet zdravia will be built in Bory

Finančná skupina Penta, ktorá sa okrem developmentu venuje aj zdravotníctvu, včera oficiálne predstavila svoj koncept nemocnice Svet zdravia, ktorá by mala vyrásť v blízkosti nákupného centra Bory Mall v pripravovanej a budovanej novej štvrti Bory. 

O príprave novej nemocnice v tejto oblasti existujú šumy už dlho, predovšetkým od obdobia, keď slovenská vláda oznámila zámer stavať novú bratislavskú nemocnicu vo forme PPP, na čo Penta, ktorá sa v zdravotníckom sektore angažuje dlhodobo, reagovala prípravou vlastného projektu nemocnice s vyše 700 lôžkami. Z toho však po zmene vlády zišlo a tá sa miesto toho začala zaoberať možnosťou postaviť novú koncovú nemocnicu pre Slovensko vo vlastnej réžii. Zvažované sú pritom dve lokality - rekonštrukcia a rozšírenie nemocnice v Ružinove, alebo realizácia veľkej nemocnice na Rázsochách, kde sa podobná nemocnica už na sklonku socialistického obdobia začala realizovať, no po revolúcii sa výstavba postupne zastavila. Nemocnica na Rázsochách by však zrejme zasadila ranu plánom Penty a tá preto pripravila novú koncepciu, pričom v prípade jej prijatia by verejný sektor zrejme nemal inú možnosť ako rozhodnúť sa pre Ružinov, ktorý je však priestorovo obmedzený. Západná Bratislava by tak získala novú nemocnicu v Boroch. 

Nemocnica Svet zdravia v Boroch je predstavovaná ako jedna z prvých nemocníc novej generácie na Slovensku a prvá v Bratislave, zároveň ako prvá koncová nemocnica v rámci tejto siete. Atribútmi tejto nemocnice má byť silná orientácia na pacienta, moderné a "liečivé" prostredie, otvorenosť možnostiam ďalšieho rozvoja, najmodernejšie technológie a plná elektronizácia procesu. Izby budú jednolôžkové s možnosťou ubytovania príbuzného na izbe a so samostatným sociálnym zariadením, celkovo by mala nemocnica dosiahnuť počet 400 lôžok. Zriadených bude 14 operačných sál, zamestnancov by malo byť približne 1200, pričom developer chce do nemocnice pritiahnuť aj slovenských a cudzích odborníkov, ktorí dnes pôsobia v zahraničí. Svet zdravia je momentálne vo fáze prípravy, Penta Investments predpokladá spustenie výstavby v roku 2018 a jej dokončenie v r. 2021. Investícia by mala dosiahnuť asi 100 miliónov eur, koncept pripravuje architektonická kancelária Dutch Health Architects. 

Výstavba novej nemocnice v lokalite Bory by rozhodne prispela k mimoriadnemu rozvoju oblasti, ktorá sa má po dokončení premeniť na plnohodnotnú mestskú štvrť. Z nej zatiaľ vzniklo nákupné centrum Bory Mall, postupne rastie Bory Retail Park a pripravuje sa prvá rezidenčná časť Bory Bývanie, ktorá však aktuálne čelí určitým problémom s povoľovaním. Do budúcnosti by sa však mala ďalej rozširovať, pričom z doteraz zverejnených materiálov sa zdá, že urbanistická koncepcia ráta s vytvorením hlavnej ulice, okolo ktorej by mala vzniknúť štruktúra pripomínajúca tradičné mesto, a nie modernistické monofunkčné sídlisko. Novinkou je aj opätovné uvažovanie o výstavbe kancelárskeho komplexu v rámci Borov. Do  veľkej miery kľúčovou otázkou bude teraz reakcia mesta, ktoré by v prípade takýchto rozsiahlych plánov, ktoré teraz zahŕňajú aj nemocnicu, malo zlepšiť dopravné spojenie verejnou dopravou, teda predovšetkým električkou. Stále však chýba projekt, ktorý by predĺženie električkovej trate do Borov a jej prepojenie na železničnú trať riešil. Reakcia sa očakáva samozrejme aj od predstaviteľov vlády, keďže o otázke umiestnenia štátnej nemocnice sa ešte tiež nerozhodlo. Tu predstavená vízia Sveta zdravia teda ešte nemusí byť finálna, hoci modernú a kvalitnú nemocnicu potrebuje Bratislava, napriek posledným investíciám do zdravotníckych zariadení, ako soľ. 

Zdroj / Source: Svet zdravia
Zdroj / Source: Svet zdravia
Zdroj / Source: Svet zdravia
Zdroj / Source: Svet zdravia
Zdroj / Source: Svet zdravia
Zdroj / Source: Svet zdravia
Zdroj / Source: Svet zdravia
Zdroj / Source: Svet zdravia
Zdroj / Source: Svet zdravia

Predtým plánovaná verzia nemocnice v Boroch / Previously planned option for the hospital in Bory:
Zdroj / Source: Dutch Health Architects 
Zdroj / Source: Dutch Health Architects

Mapa / Map:

__________________________
Financial group Penta Investments, active not only in real-estate development, but healthcare as well, announced its plan to build a brand new hospital in Bratislava yesterday. New hospital, a part of "Svet zdravia" (World of Health) chain, should be located in Bory area where Penta builds a new city quarter. This proposal is a reaction on Slovak governments intention to build the new general hospital in Bratislava as the city is facing great problems with the quality of healthcare facilities, altough some improvements were done recently. The previous government planned to build new hospital as PPP project (and Penta was one of the applicants), the current minister wants to build it for the public funds instead. However, the public plan is to build it in different location and that's why Penta Investments released its own project. Private hospital should contain 400 beds, 14 modern operating rooms and 1200 members of staff, including some of the leading Slovak and foreign experts, now working abroad. Hospital will be patient-oriented, using modern healthcare and IT technologies and following high standards of flexibility and efficiency. Building is designed by Dutch Healthcare Architects and according to plan, construction should start in 2018 and to be finished by 2021. The developer will invest around 100 milions of euro into the project. New hospital would be a major change of development plans of Bory quarter, changing it from monofunctional modernist housing area onto real urban quarter, what is furtherly stressed by renewed plans to build offices in Bory and creating a central urban axe (however, there is still a problem with City of Bratislava, which is not able to create a project of traffic connection to Bory by tram). On the other hand, construction of the new hospital would be a blow for the plans of the governement so we will just see how will the situation evolve. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára