Pravdepodobný finálny výzor Stanice Nivy je odhalený / Final look of Stanica Nivy is revealed

Výstavba veľkého projektu Stanica Nivy sa blíži. Projekt oficiálne získal územné rozhodnutie a prebiehajú už aj prípravné práce v podobe búrania starších objektov na mieste budúcej stanice a nákupno-administratívneho komplexu. Okrem toho developer, spoločnosť HB Reavis, odhaľuje aj zrejme nateraz posledné vizualizácie celého projektu, ktoré prešli od predtým prezentovaných materiálov určitými zmenami. 

Z nových vizualizácii, ktoré boli prvýkrát zverejnené na retailovom veľtrhu MAPIC minulý týždeň, sú patrné zámery developera predovšetkým na streche budúceho objektu nákupného centra, ktorá má byť jednou z najvýznamnejších atraktivít projektu. Strecha má byť okrem relaxu určená aj na organizovanie rozličných kultúrno-spoločenských podujatí, dosiahne veľkosť dvoch futbalových ihrísk a developer argumentuje aj pozitívnymi dopadmi na lokálnu mikroklímu. Bude zároveň fungovať ako sezónne rozšírenie ponuky nákupného centra, ktoré bude mať 70 000 metrov štvorcových nákupnej plochy a bude druhým najväčším v Bratislave. Zmeny sa dotkli aj výškovej administratívnej budovy s 30 000 štvorcovými metrami GLA, predovšetkým z hľadiska dizajnu, ktorý sa oproti pôvodnému konceptu zjednodušil, a to až do miery, že budova stratila dosť zo svojej elegancie. Napriek tomu však zostáva s výškou 29 podlaží a 125 metrov najhorúcejším kandidátom na najvyššiu budovu Slovenska v najbližších rokoch. Najočakávanejšou súčasťou komplexu je však nová stanica, ktorá sa bude nachádzať na úrovni prvého podzemného podlažia. Ku stanici by malo byť priame spojenie z úrovne ulice bez nutnosti prechodu nákupným centrom, ktoré však ponúkne rýchle a praktické služby na prvom nadzemnom podlaží. Koncept stanice má vychádzať z podobných modelov v Madride, Mníchove, či New Yorku. Za architektúrou komplexu stojí britské štúdio Benoy v kooperácii so slovenskou architektonickou kanceláriou Siebert + Talaš. 

Výstavba Stanice Nivy čaká už len na stavebné povolenia. Ako udáva Adrián Rác, výkonný riaditeľ HB Reavis pre Slovensko, „...Od samotnej realizácie modernej autobusovej stanice, ktorú budú môcť obyvatelia a návštevníci hlavného mesta využívať nielen k svojej preprave, nás delí už len vydanie stavebných povolení. Aktuálne sa teda nachádzame uprostred prípravných stavebných prác, ktoré projekt posúvajú každým dňom dopredu.“ Podľa tohto predpokladu by sa výstavba projektu mohla naštartovať ešte tento rok, dátum dokončenia je potom približne druhá polovica 2019. Po dokončení sa Stanica Nivy stane súčasťou prudko sa meniacej zóny nového bratislavského downtownu, kde ten istý developer, HB Reavis, nedávno dokončil výstavbu prvých dvoch častí projektu Twin City, postupuje vo výstavbe Twin City Tower a developer Penta Investments pripravuje spustenie predaja a výstavby projektu SkyPark. Zmeny zasiahnu aj východný okraj zóny, kde zas developer YIT pripravuje vyhlásenie výsledkov súťaže na premenu Cvernovky. Bratislava tak čoskoro získa moderné centrum a zásadne zmení svoj charakter smerom k medzinárodnej metropole.

Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis

Map / Mapa:

______________________
Start of the construction of the new coach station and shopping and office complex Stanica Nivy is still closer and closer. Huge development by HB Reavis obtained the planning approval and preparation works are already going on. Apart from that, the developer also released the probable final renders of the project, showing several changes and details. The most significant improvement can be seen on the roof of the shopping centre, where the large leisure outdoor area will be constructed, which should serve as a cultural venue and during the warm months, as the extension of the shopping centre as well. Shopping centre itself will be the second largest in Bratislava, offering 70.000 sqm of space. Another changes can be seen on the office tower, which will be the tallest building in Slovakia with its 125 metres. However, the most anticipated part of the complex is the new coach station, which is inspired by the similar stations in Madrid, Munich or New York. Whole complex is designed by the British studio Benoy in cooperation with Slovak studio Sibert + Talaš. Start of the construction is waiting only for the final approvals, which could be granted pretty soon what means that Bratislava will get the new station in the second half of 2019. Stanica Nivy will then become a part of the quickly changing Bratislava downtown, thanks to another developments by HB Reavis - Twin City and Twin City Tower - or by other developers, including Penta Investments (SkyPark) and YIT (Cvernovka). Bratislava will soon get the new city centre, giving it the image of modern international metropole.

(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára