Architektonická súťaž na Cvernovku je vo finále / Architectural competition for Cvernovka is in final stage

Developer YIT vstúpil do finálnej fázy architektonicko-urbanistickej súťaže na areál Cvernovky, ktorú vyhlásil v septembri tohto roku. Z dvanástich oslovených ateliérov odovzdalo svoje návrhy desať firiem a do tohto momentu sa zrealizovali aj prezentácie jednotlivých konceptov. Porota má už teda zrejme jasno a víťaz bude verejne známy prvého decembra. 

Areál Cvernovky predstavuje jednu z posledných ucelených historických industriálnych zón vo vnútornom bratislavskom meste. V lokalite Mlynských Nív vznikla okolo roku 1900-1902 Bratislavská Cvernová Továreň (BCT), pričom rozmery areálu postupne narastali a podnik dosiahol vrchol výroby v 60-tych rokoch. Zmena režimov a následne transformačné procesy však viedli k utlmeniu priemyselnej aktivity až k jej zániku. Prázdne miesto však na začiatku 21. stor. vyplnili umelci a kreatívci, hľadajúci rozľahlé flexibilné priestory za nízky nájom, pričom postupne sa v Cvernovke čoraz viac koncentrovali, vďaka čomu sa premenila na unikátny kreatívny hub. V priebehu tohto obdobia sa vystriedalo viacero majiteľov, až začiatkom roku Cvernovku kupuje developer YIT a spúšťa kroky vedúce k ďalšiemu oživeniu areálu. Po nutnom presune kreatívneho centra do Rače developer vyhlásil vyzvanú architektonickú súťaž s ambíciou transformácie územia na živú, polyfunkčnú štvrť, ktorá bude spojením historickej industriálnej a modernej architektúry.

Zdroj / Source: Galleria Cvernovka

Do súťaže bolo prizvaných dvanásť popredných česko-slovenských ateliérov. Víťaz vzíde z desiatich, ktorí odovzdali svoje návrhy. Podľa našich informácii, dva ateliéry, ktoré sa rozhodli návrh neodovzdať, sú A1 ReSpect a Kosi Architekti, stále však zostávajú v hre také mená ako GutGut, ValloSadovsky Architects či Compass Architekti zo Slovenska, alebo A69 Architekti, Chybik + Kristof Architects či Bogle Architects z Česka. Všetky ateliéry údajne priniesli veľmi rôznorodé a podnetné koncepty, zároveň však veľmi kvalitné a zaujímavé. Okrem kvality architektonických kancelárii je dôvodom pre optimizmus pri správnom výbere aj zloženie poroty, v ktorej sú okrem zástupcov samosprávy aj významní architekti či veľmi dobre pripravení odborníci zo strany developera. 


Developer oznámi meno víťaza v rámci slávnostného podujatia v prvý decembrový deň a výsledky sprístupní širokej verejnosti v rámci výstavby na začiatku roku 2017. YIMBY nebude na tomto podujatí chýbať a s napätím očakávame, ako bude nová Cvernovka vyzerať. Už teraz je však takmer úplne jasné, že to bude jeden z najkvalitnejšie pripravených projektov, navyše pod hlavičkou silného a spoľahlivého developera.

___________________________
Real-estate developer YIT has entered the final stage of its architectural competition on the new look of Cvernovka area. Ten out of twelve architecture firms submitted their proposals and presented their concepts before the jury. Official announcement of the results is scheduled on 1.st of December. Cvernovka remains of the very last nearly intact industrial zones in the inner city of Bratislava. After one century of production, any industrial activities were ceased in the transformation years and the empty space attracted creative community. However, after years of changing owner, the whole zone was purchased by YIT in early 2016. New owner organized the architectural competition, inviting top twelve Slovak and Czech architecture firms. According to our information, all submitted entries bring interesting ideas and concepts, so it seems that new Cvernovka will be one of the most well-prepared developments in Bratislava. Follow YIMBY for more information. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára