Stanica Nivy je bližšie k realizácii / Stanica Nivy closer to the start of construction

Stanica Nivy, súčasť jedného z najväčších developerských projektov v Bratislave - Twin City - sa získaním stavebných povolení na búranie prvých budov v okolí pôvodnej autobusovej stanice, súvisiacich s projektom novej stanice s nákupným centrom a najvyššej budovy na Slovensku posúva bližšie k realizácii.

Developer HB Reavis, ktorý žne úspechy aj na medzinárodnej scéne, napreduje v projekte Twin City. Stanica Nivy, ktorá spolu s výškovou budovou vyrastie na sever od ulice Mlynské nivy, by sa mala rozbehnúť hneď po získaní potrebných povolení a jej výstavba by mala byť ukončená do troch rokov od začatia výstavby. Súčasťou projektu bude aj kancelárska výšková budova s 29 nadzemnými podlažiami a výškou 125 metrov, čo z nej robí najvyššiu budovu v Bratislave a na Slovensku.

V súčasnosti developer realizuje úpravy bezprostredného okolia existujúcej stanice, ako je odstránenie lávky pre chodcov ponad ulicu Mlynské nivy a vyššie spomínané odstránenie budovy na Svätoplukovej ulici, v ktorej sídlilo pohrebníctvo Marianum. Práve miesto po bývalom pohrebníctve zaberie spomínaná najvyššia budova v meste. Okrem toho developer realizuje úpravu bývalého Centra Bottova na rovnomennej ulici. To bude slúžiť ako dočasná autobusová stanica počas výstavby. Prvú  fázu prác už HB Reavis na dočasnej autobusovej stanici ukončil a od prvého októbra tam sídli internetový predajca elektroniky Alza, ktorý sa tam presťahoval z Prievozskej ulice.

Zdroj / Source: HB Reavis

Projekt Stanice Nivy prinesie celkovo zhruba 130 000 metrov štvorcových podlažnej plochy, pričom samotné nákupné centrum bude tvoriť 70 000 a kancelárie so stanicou po 30 000 metrov štvorcových. Samotná budova novej stanice počíta s dvoma podzemnými podlažiami a piatimi nadzemnými. Autobusová stanica sa bude nachádzať na prvom podzemnom podlaží, kde bude situovaná aj čakáreň, stojiská pre autobusy, nástupiská a výstupiská. Obchodné prevádzky nákupného centra sa budú nachádzať na prvom a druhom nadzemnom podlaží. Tretie nadzemné podlažie bude venované gastronomickým prevádzkam a tržnici. Parkovanie zabezpečí druhé podzemné podlažie a štvrté s piatym nadzemným podlažím. Celkovo by malo byť k dispozícii 2 150 parkovacích miest. Na streche objektu vznikne strešný park a bežecká dráha.

Do dopravných riešení investuje developer 24 miliónov EUR. Súčasťou tohto balíka je už zrekonštruovaná Továrenská ulica, ďalej HB Reavis komplexne zrekonštruuje ulicu Mlynské nivy, na ktorej budú pruhy vyhradené pre mestskú hromadnú dopravu s predpokladom vybudovania električkovej trate v budúcnosti. Pribudnúť by mal aj podzemný kruhový objazd, ktorým sa bude riešiť vjazd do podzemnej časti objektu. Čo sa riešení v oblasti cyklistickej dopravy týka, okrem inštalovania cyklostojanov pred staničný komplex, mali by sa zrealizovať aj nové cyklopruhy, a to na ulici Mlynské nivy a na Páričkovej.

Interiér dočasnej stanice. Zdroj: HB Reavis
Interior of the temporary station. Source: HB Reavis
Rez - východný pohľad. Zdroj: EIA.
Section - eastern view. Source:EIA

Rez - južný pohľad. Zdroj: EIA.
Section - southern view. Source: EIA

V súčasnosti developer HB Reavis dokončuje budovu C v Twin City Juh, tá by mala byť dokončená a skolaudovaná už do konca roka. Spolu s budovami A a B bude Twin City Juh ponúkať viac ako 65 000 metrov štvorcových kancelárskych plôch. Po dokončení nárožnej výškovej budovy Twin City Tower s 88 metrami, na ktorú má developer už platné územné rozhodnutie a stavebné povolenie na spodnú stavbu, pričom práce už aktívne prebiehajú, to bude viac ako 100 000 metrov štvorcových a oblasť sa plne transformuje na skutočný bratislavský downtown a central business district (CBD).

Twin City Tower & Twin City Juh (South). Zdroj / Source: HB Reavis

Okrem Twin City má v Bratislave developer HB Reavis ešte pozemky v bratislavskej Petržalke v území s marketigovým názvom Nové Lido. Tam sa v spolupráci s J&T Real Estate bude snažiť rozšíriť centrum mesta. Aktuálne je v tomto území známy projekt Alfa Park, čo je projekt kancelárskych dvojičiek pod taktovkou dvoch vyššie spomenutých developerov. 


__________________
After granting a zoning permit from the local borough, construction of an important part of Twin City development - the new coach station, second largest shopping center in Bratislava and the tallest highrise in Slovakia - is closer. This part of the development is called Stanica Nivy and the developer HB Reavis aims to bring 70.000 sqm of retail space in the shopping center and 30.000 sqm of office space in the new tower of 125 metres. That makes, together with the coach station, 130.000 sqm of gross area. Construction of Stanica Nivy should start as soon as all the approvals will be granted, with expected date of completion in 2019. Meanwhile, preparation works on the removal of the old structures and creation of the temporary coach station are going on. Massive investments into the road infrastructure are expected, as Stanica Nivy is not the only development by HB Reavis to be delivered in the years to come - while Twin City South office complex is almost finished, preparation works on another office highrise called Twin City Tower with 88 metres are fully underway. After completion of all of these projects, this part of the city will change onto real central business district (CBD) of Bratislava. 

(PhD)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára