Park na Belopotockého je dokončený / Belopotockého park is finished

Včerajším slávnostným otvorením parčíku na Belopotockého ulici v Starom Meste sa ukončila prvá časť dlhodobej kauzy a Bratislava získala ďalší park, ktorý sa zaradí k väčšiemu počtu nových parkov či záhrad, ktoré v poslednej dobe v meste pribudli či pribudnú. 

Územie, na ktorom vznikol park Belopotockého, si svojho času vyhliadla spoločnosť ZIPP, ktorá mala záujem zrealizovať tu bytový dom. Proti tomu sa postavila miestna komunita, ktorej sa podarilo po dlhoročnom tlaku presvedčiť poslancov o potrebe iného riešenia a na základe rokovaní s developerom a v mestskom zastupiteľstve sa v roku 2014 rozhodlo o zámene pozemkov, pričom ZIPP získal rozsiahlejší pozemok pri ulici Pod záhradami v mestskej časti Dúbravka. Miestna samospráva v Starom Meste medzitým obstarala architektonickú štúdiu, ktorú zrealizoval ateliér Totalstudio v spolupráci s ďalšou kanceláriou LABAK  a tento rok sa konečne rozbehla realizácia projektu. 

Zrealizovaný parčík je mierne zjednodušená verzia pôvodného konceptu, značne utilitárna, no napriek tomu je priestor príjemný a vzdušný a pre miestnu komunitu rozhodne prínosný. Osadených bolo niekoľko hracích prvkov a mobiliár, do budúcnosti sa uvažuje s ďalšími prvkami pre deti i seniorov. Celkové náklady dosiahli 66 430 eur. 

Výsledné riešenie nie je víťazstvom občanov nad developerom, ako to niektorí vykladajú, ale víťazstvom pre všetkých. Nielenže obyvatelia získali nový park v husto zastavanej mestskej lokalite, kde je takáto funkcia vítaná, ale aj developer dostal k dispozícii nedostatočne využitý pozemok, kde je veľmi žiadúce stavať a vložiť novú funkciu, pričom zostáva v oblasti dostatok priestoru pre zriadenie nového parku, ktorý bude, vymedzený novou budovou, pôsobiť oveľa príjemnejšie a bezpečnejšie. V prípade parčíku na Belopotockého by bolo veľmi príjemné, keby tento prispel k ďalšej aktivácii lokality okolo budovy Slovenského rozhlasu, kde veľký potenciál predstavujú doteraz slabo využívané terasy, ktoré by mohli byť atraktívnym verejným priestranstvom. No a nakoniec Bratislava získala ďalší zelený priestor, ktorých v súčasnosti pribúda celkom dosť - po dokončenej záhrade na Bratislavskom hrade a otvorenej záhrade na Uršulínskej ulici a popri práve realizovanom parčíku pri Panorama City, pripravovanom parku JAMA a očakávanej realizácii parčíku na Svoradovej ulici. Bratislava tak upevňuje svoju pozíciu extrémne zeleného mesta posiateho parkami. Pôvodný koncept parku. Zdroj: Totalstudio.
Original concept of the park. Source:Totalstudio
________________________
After yesterday's opening of the park on Belopotockého st. in the borough of Staré Mesto, one of the lenghty issues of Bratislava is almost over. Plot, where the park is located, was bought by the company ZIPP in the 1990s in order to build an apartment house there. However, local community struggled to persuade local politicians to find different solution, what resulted in exchange of plots - local government got the plot on Belopotockého st. while the developer got a large unused plot in the borough of Dúbravka. Staré Mesto ordered an architectural study by Totalstudio + LABAK and this year, it started the construction of the new park. New green area is quite simple, yet very pleasant and with potential of the further improvements in the future. It is a win-win situation for all - the local community, developer and Bratislava, which is recently getting many new parks or gardens - e.g. new garden on Bratislava castle, new pocket park next to Panorama City (which is just before completion) or long-awaited project of JAMA park in the borough of Nové Mesto. Bratislava is proving its position of a very green capital with huge amount of parks and green areas. 

(ag, foto: PhD)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. Vcera som sa tam bol s priatelkou pozriet. Miesto chodnika je tam cista hlina a miesto smyklavky z vizualizacii je tam len kopec :-). To naozaj povazuju za "dokoncene" ? Stale mozme byt radi, ze je tam park namiesto bytov, ale neda sa to spravit poriadne ?

    OdpovedaťOdstrániť