Nový projekt / New project: Kolísky Záhorská Bystrica

Jeden z najinovatívnejších developerov v Bratislave, spoločnosť ITB Development, zvyšuje aktivitu na svojich projektoch - okrem naštartovania dúbravských obytných komplexov Čerešne a Mamapapa v týchto dvoch odhalil aj úplne nový zámer - rezidenčný projekt Kolísky Záhorská Bystrica.

Kolísky vyrastú v priestore, kde svojho času developer Opera SL Group pripravoval rozsiahly zámer novej mestskej štvrte Pod Vŕškami. Z tohto zámeru sa doteraz vybudovala len menšia časť, okrem časti infraštruktúry sa vymedzili pozemky pre individuálnu výstavbu rodinných domov, vybudoval sa supermarket Billa, bytový komplex Limea Residence a prvý blok zo zamýšľaných viacerých blokov budúcej štvrte. Odvtedy sa výstavba zastavila a neobjavili sa ani informácie o ďalších plánoch spoločnosti. Celkom logicky sa tak pristúpilo k odpredaju časti pozemkov pre ďalší blok domov inému developerovi, v tomto prípade ITB.

Kolísky koncepčne vychádzajú z pôvodného urbanistického riešenia projektu Pod Vŕškami, teda bloku domov zoskupených okolo spoločného parkového nádvoria, s priechodmi z každej svetovej strany. Mierka domov je komorná, v prípade dvoch domov s výškou štyroch podlaží sa bude v jednom vchode nachádzať 22 bytov, v prípade ďalších dvoch 5-podlažných domov bude v každom vchode 27 bytov (celkovo 98 bytov), najvyššie podlažie je v oboch prípadoch ustúpené. Byty budú 2- až 5-izbové a cieliť budú aj na vyššie situovanú klientelu, čomu zodpovedá aj štandard - v projekte bude predpríprava pre stropné chladenie, byty na vyšších podlažiach budú mať krby, vyšší štandard by mali mať aj spoločné priestory. Parkovanie bude riešené v podzemí. Za architektúrou stojí samozrejme štúdio Šebo Lichý Architects, ktoré je personálne prepojené s ITB Development, Výstavba sa má spustiť v druhej polovici roku 2017, kolaudovať by sa malo na konci roku 2018.

ITB Development (a architekti Šebo Lichý) opäť v tomto projekte využívajú svoje predošlé skúsenosti z iných realizácii. Už zvykom je silný komunitný akcent - zriadené budú detské a crossfit ihriská, komunitné záhrady a psie výbehy v uzavretom dvore, čo má prispieť k vytvoreniu lepšieho pocitu z bývania. Z projektu Wallenrod Kolísky zas prebrali koncept vertikálnych záhrad. Ako pozitívum treba jednoznačne oceniť aj prípravu na strešné chladenie, ktoré je ekologickejším a zdravším spôsobom chladenia ako bežné klimatizácie. Zaujímavé bude sledovať Kolísky v kontexte novej štvrte, ktorá sa snáď postupne dobuduje, a to aj formou odpredaja jednotlivých častí štvrte rozličným developerom, a bude naozaj, ako sa kedysi s nadšením písalo, príkladom, ako urbanizovať voľné územia.

Zdroj / Source: ITB Development
Zdroj / Source: ITB Development
Zdroj / Source: ITB Development
Zdroj / Source: ITB Development
Pôvodný koncept štvrte Pod Vŕškami. Zdroj: Opera SL Group
Original concept of Pod Vŕškami neighborhood. Source: Opera SL Group
__________________
One of the most innovative developers in Bratislava, ITB Development, is becoming more and more active - not only it started construction of the two developments, Čerešne and Mamapapa in the borough of Dúbravka, it also announced a new residential project in the borough of Záhorská Bystrica, called Kolísky (The Cradles). This project will rise on the site, where a massive development of the new neighborhood called Pod Vŕškami was planned. The original developer, however, built only a small sections of the whole project up to this date, so it sold one lot to ITB Development. Kolísky will be formed of four buildings, two with 4 floors and 22 homes each and two with 5 floors with 27 homes each (together 98 homes). These homes should be of higher standard. Houses are formed around the central green courtyard, where the community gardens and other facilities are planned. ITB Development, personally connected to Šebo Lichý Architects, is also using its experiences not only in case of community facilities, but also in creation of characteristic vertical gardens on the façades of the buildings (as in older Wallenrod development). Start of construction is planned in Summer 2017 and it should be finished by the end of 2018. It will be interesting to watch the future development of the area, which was believed to become an example, how to urbanise greenfields around the city. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára