Nový projekt / New project: Fenix Park

Skvelé obdobie rozvoja mesta dodáva odvahu stále väčšiemu počtu hráčov trúfať si na rozsiahle projekty. Najnovším zámerom, ktorý sa objavil na pripomienkovaní EIA, je projekt Fenix Park na križovatke Račianskej a Jarošovej ulice, za ktorým stojí spoločnosť Wigro Trade Center, a.s., spojená s podnikateľom Jurajom Širokým.

Fenix Park má pozostávať z dvojice výškových budov, z ktorých nižšia má mať 14, variantne 16 nadzemných podlaží a vyššia 19 podlaží (takmer 73 metrov). Vyššia veža bude zarovno s uličnou líniou Račianskej ulica, kým druhá bude kolmo, vďaka čomu vznikne medzi nimi malé námestie (piazzeta). Budovy budú založené na spoločnom pódiu, pod ktorým sa budú nachádzať dve podzemné podlažia vyhradené pre parkovanie. Veže samotné budú prevažne rezidenčné, v nižšej sa bude nachádzať 48 bytov, vo vyššej sa uvažuje o 100 jednotkách prechodného ubytovania (apartmánoch). Na prvých dvoch nadzemných podlažiach by sa mala nachádzať občianska vybavenosť a kancelárie. Za architektúrou komplexu stojí americko-slovenské štúdio Salpietra & Gajdoš Architects. Developer v dokumente predloženom na pripomienkovanie predpokladá začatie výstavby už v decembri 2016 s dokončením o rok neskôr, tieto dáta sú však vzhľadom na stupeň posudzovania a lehoty takéhoto posudzovania v Bratislave nereálne.

Fenix Park je pokračovaním dlhodobejších aktivít danej spoločnosti v tomto území. Z prvotných vizualizácii nemožno poprieť, že projekt zaujme distingvovanou architektúrou, ktorá pripomína skôr aktuálne zámery z domovského mesta vyššie spomínaných architektov, Chicaga. Projekt sa má nachádzať v transformujúcej sa lokalite Račianskej ulice, kde sa niekdajšie priemyselné areály menia na atraktívne bývanie (z priemysleného dedičstva mimochodom zostala na pozemku najstaršia dodnes existujúca benzínová pumpa v meste), čomu napomáha relatívne dobrá dopravná dostupnosť vo forme električkovej trate. Na druhej strane, okolie je už pomerne preťažené a otázna je tak mierka projektu - hoci sa v blízkosti nachádzajú aj iné výškové budovy, táto oblasť v panoráme Bratislavy stále charakteristická skôr stredne vysokou zástavbou, a daný zámer by sa svojim vyznením oveľa viac hodil do bratislavského downtownu na Mlynských Nivách. V prípade realizácie však každopádne pozdvihne okolitú lokalitu a dodá jej ďaleko mestotvornejší charakter.

Var. 2. Zdroj / Source: Wigro Trade Center, a.s.
Var. 2. Zdroj / Source: Wigro Trade Center, a.s.
______________________
More and more developers are revealing new massive projects as the great time of the city development goes on. The newest development is so-called Fenix Park by Wigro Trade Center, a.s., connected to businessman Juraj Široký. Fenix Park is composed of two towers. Lower tower will have 14 or variantly 16 floors, and it will contain 48 homes. Taller tower will have 19 floors, almost 73 metres and 100 apartments. Together will the two highrises create a small piazzeta, located on an elevated podium. First two floors will be used for retail and offices. Fenix Park is designed by Slovak-American studio Salpietra&Gajdoš Architects and according to the environmental assessment project, construction of this development should start in December 2016 and to by finished in December 2017. However, these dates are highly unreal. One way or another, if built, thanks to the high standard of design, new retail offer and new inhabitants, Fenix Park will contribute to the trasformation of this rapidly-changing area of the city. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára