Začína sa výstavba Národného futbalového štadióna / Construction of the National Football Stadium starts

Dnešným slávnostným poklepaním základného kameňa sa spúšťa výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ). Po dlhých rokoch diskusií sa tak začína realizácia projektu, ktorý má ambíciu zásadným spôsobom skvalitniť podmienky pre vrcholový futbal na Slovensku, a to formou nového štadiónu na mieste historického športového stánku Tehelné Pole.

Nový NFŠ bude mať kapacitu 22 500 divákov a po dokončení, ktoré Slovenský futbalový zväz (SFZ) očakáva v prípade športovej časti na konci roku 2018, bude okrem slovenskej futbalovej reprezentácie slúžiť aj ako domovský štadión klubu ŠK Slovan Bratislava. Nedeliteľnou súčasťou NFŠ bude komerčná časť, ktorá zahŕňa nákupnú pasáž, bytový dom, administratívnu budovu a nové sídlo televízie TA3. Stavebná spoločnosť a zhotoviteľ diela postaví športovú časť za cca 49,8 milióna eur, na čo štát (Ministerstvo školstva) poskytne dotáciu vo výške 27,2 milióna eur, ktorá sa vo výsledku odpočíta od kúpnej ceny. Projekt samotný však developuje spoločnosť NFŠ, kde je predsedom predstavenstva podnikateľ Ivan Kmotrík st. Za architektúrou stojí štúdio Expoline architekta Karola Kállaya ml.

NFŠ patrí k tým projektom, pri ktorých sme výnimočne dúfali, že sa nikdy nezrealizujú. Neexistuje azda stránka, po ktorej by sme tento zámer nepovažovali za zlý či škodlivý. Výhrady máme k spôsobu financovania, urbanistickému členeniu, funkčnému zloženiu, architektonickému prevedeniu, kapacite i k samotnej myšlienke budovať Národný futbalový štadión na Tehelnom Poli (a v podstate v Bratislave v tejto chvíli vôbec). Predstavitelia SFZ sa v minulosti vyjadrili, že národné štadióny nie sú už len v krajinách typu Moldavsko, Bielorusko či Albánsko. Už teraz si však smelo trúfneme povedať, že keď tieto krajiny svoje štadióny vybudujú, budú ich mať omnoho lepšie ako je slovenský NFŠ.

Zdroj / Source: ŠK Slovan Bratislava
Zdroj / Source: ŠK Slovan Bratislava
Zdroj / Source: ŠK Slovan Bratislava
Zdroj / Source: ŠK Slovan Bratislava
Zdroj / Source: ŠK Slovan Bratislava
Zdroj / Source: ŠK Slovan Bratislava
______________________
After the today ceremony, construction of the National Football Stadium (NFŠ) has officially started. After a long time of preparation, Slovakia and Bratislava will finally get this stadium, which will be the official stadium of Slovak national team and Bratislava team of ŠK Slovan Bratislava. Stadium will have capacity of 22 500 spectators and will be constructed by the end of 2018. The Slovak government will pay 27,2 millions of euro as a grant and later, it will buy the non-commercial part of the stadium. The commercial part is way more important, as it includis shopping center, residential tower, office tower and the new headquaters of the television TA3. The developer is the company NFŠ, owned by the oligarch Ivan Kmotrík st. Stadium complex is designed by his friend, architect Karol Kállay ml. NFŠ is one of the very few projects we do not support at all. Whole development is wrong in so many ways, that is difficult to find any worse "stadium" in any other European country. 

(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára