Projekt Vydrice je na predaj / Vydrica project for sale

Po dlhej dobe opäť nastáva aktivita v súvislosti s pozemkami priamo v bratislavskom Podhradí, na mieste zaniknutej historickej štvrte Vydrica. Pred niekoľkými rokmi avizovaný projekt prestavby celého územia na polyfunkčnú štvrť je aktuálne na predaj.

Pôvodný projekt pripravoval ešte v období pred krízou developer Zilion, a.s., ktorý zorganizoval rozsiahlu architektonickú súťaž, pričom územie rozdelil na viacero celkov, aby sa v území dosiahla architektonická rozmanitosť. Výsledné návrhy ďalej dopracoval a predstavil finálny výzor novej štvrte, ktorá mala zahŕňať byty, kancelárske priestory, retailové jednotky, ako aj priestory pre kultúru a relatívne veľkorysé exteriérové plochy. Hoci architektonická obec prijala tento návrh pomerne pozitívne, verejnosť reagovala na takúto formu zástavby v extrémne exponovanom území mimoriadne citlivo a daný návrh obnovy Vydrice neprijala. Prípravu projektu zadusila kríza a na dlhšiu dobu sa o ňom neobjavili akékoľvek informácie. 

Až v nedávnej dobe sa na portáli TrendReality.sk objavila zmienka, že sa uvažuje o predaji pozemkov pod Vydricou, čo sa v tejto chvíli potvrdzuje zverejnením oficiálnej predajnej stránky. Predaj zabezpečujú spoločnosti CBRE a Cushman&Wakefield, ktoré ponuku označujú za unikátnu investičnú príležitosť, čo vzhľadom na polohu Vydrice nie je žiadne preháňanie. Pozemok poskytuje možnosti pre vybudovanie 36 606 štvorcových metrov obytnej plochy, 15 368 metrov štvorcových kancelárii a 13 682 štvorcových metrov retailu v osemnástich budovách, pričom celkový projekt štvrte už má podľa informácii zo stránky k dispozícii územné rozhodnutie, t.j. potenciálny nový vlastník s dostatkom kapitálu môže začať stavať veľmi skoro. Dá sa predpokladať, že o pozemok prejavia záujem silní developeri, predovšetkým J&T Real Estate, ktoré už má aktivity v blízkosti (Zuckermandel, River Park) a dlhodobo sa zameriava práve na nábrežie Dunaja. Dokúpenie tohto pozemku by bolo logické aj z hľadiska budúceho rozvoja iných nábrežných developmentov spoločnosti a ich prepojenia s historickým jadrom mesta. 

Vzhľadom na históriu a polohu Vydrice je zrejmé, že budúci vývoj územia bude extrémne sledovaný širokou bratislavskou verejnosťou. Doteraz sa pre toto územie navrhlo už niekoľko koncepcií, no s ani jednou sa nestotožnila väčšia časť obyvateľstva, ktorá presadzuje skôr obnovu pôvodnej štruktúry na základe dochovaných materiálov a po vzore príkladov z Nemecka či Poľska. Verejná správa síce územie zaregulovala v podobe ÚPZ Podhradie, ktorý sa snaží nadviazať na tradičný mestský urbanizmus, tento ÚPZ však nevytvára podmienky pre rekonštrukciu historickej Vydrice. V danej situácii, keď je vlastníctvo územia v súkromných rukách, sú tak možnosti verejnej správy ovplyvniť výzor budúcej štvrte smerom ku kompromisnejšiemu riešeniu už len veľmi obmedzené. Existuje už len jediná výnimka - spätné vykúpenie pozemku, pričom súčasná ponuka by práve mohla byť príležitosťou pre tento krok. 

Zdroj / Source: CBRE & Cushman&Wakefield
Zdroj / Source: CBRE & Cushman&Wakefield
Zdroj / Source: CBRE & Cushman&Wakefield
Zdroj / Source: CBRE & Cushman&Wakefield
Zdroj / Source: CBRE & Cushman&Wakefield
_____________________
After a long time, activity starts in case of plots just under Bratislava castle, on a site, where the historical Vydrica neighborhood was located. A project of rebuilding this area onto a modern city quarter was planned, but it was halted after the start of crisis. The original developer Zilion is now trying to sell the plot and the sale companies, CBRE and Cushman&Wakefield, launched an official website informing about this offer. According to the sale companies, it is an unique investment offer and regarding the location right in the centre of Bratislava, this is absolutely true. The plot offers possibilities to build 36.606 sqm of residential area, 15.368 sqm of office area and 13.682 sqm of retail, all in eighteen buildings. There is also the zoning permit for the project by Zilion what means that the new owner with enough amount of capital could start construction very soon. Original developer organised a massive architectural competition and reflected the results in the final design, but the general public did not accept it, prefering rather return to the original structure of the demolished neighborhood. Any development of this area will be definitely carefully watched, however, the public sector has only limited possibilities, how to influence the final look of the new quarter - except of rebuying the plot again to the public ownership. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. Fuj hnus, fakt chcete urobit z Bratislavy ešte vačšiu betonovu džunglu než je ? Radšej keby ste obnovili pôvodne historicke podhradie ...

    OdpovedaťOdstrániť