Odhalené / Revealed: Einpark

Po výraznej teasingovej kampani v uliciach Bratislavy v poslednom období sa konečne odhaľuje projekt, ktorý sa ľudí pýta, či chcú "byt za vodou" - Einpark, ktorý obsadí dlhodobo prázdnu parcelu v blízkosti Einsteinovej ulice v Petržalke.

Einpark má veľmi výhodnú polohu, keďže je v pešej vzdialenosti k centru mesta aj viacerým významným zariadeniam občianskej vybavenosti. Námietkou môže byť blízkosť k veľmi rušnej Einsteinovej ulici a diaľnici D1, tento nedostatok sa však obmedzí urbanistickým členením projektu, ktorý bude pozostávať z dvoch častí - nižšej administratívnej budovy v tvare L, ktorá vznikne zarovno s Einsteinovou a odtieni tak významnú časť hluku, a vyššej budovy s osemnástimi nadzemnými podlažiami v juhovýchodnom rohu pozemku, v ktorej sa budú nachádzať obytné jednotky, z ktorých je dokopy 86 bytov a 24 apartmánov. Byty a apartmány budú jedno- až štvorizbové, cenovky začínajú na 83-tisíc eurách za najlacnejší 1-izbový apartmán na treťom podlaží až po vyše 300-tisíc za niektoré štvorizbové byty. Najväčšie byty sú štyri exkluzívne jednotky na dvoch najvyšších podlažiach s rozľahlými terasami, ktorých ceny nie sú zverejnené. Prvé dve nadzemné podlažia budú slúžiť občianskej vybavenosti. Developer, ktorým je Corwin Capital (BlumentalDúbravyZáhrady Devín), má ambíciu urobiť z Einparku jeden z najlepších petržalských projektov, čo má deklarovať aj finálny štandard, ktorý sa ešte ladí.

Čo sa týka administratívnej časti, táto by mala mať sedem podlaží, pričom spodné dve budú takisto slúžiť retailu. Hrubá prenajímateľná plocha kancelárskej časti dosiahne 11 381 metrov štvorcových, retail 1869 metrov štvorcových. Parkovanie pre obe časti je riešené prevažne v podzemí v dvojpodlažnej podzemnej garáži. Riešenie myslí aj na cyklistov, v zmysle pripomienok Cyklokoalície sa upraví lávka aj výťah smerom k zastávke MHD, zároveň sa ráta s budúcim pokračovaním lávky smerom k Bille na Zadunajskej ceste. Za architektúrou komplexu stojí ateliér A1 ReSpect. Začiatok výstavby je naplánovaný na jar 2017, dokončená by mala byť v zime 2018, budovať sa budú spoločne administratíva aj bytová časť.

Einparkom sa zaplní ďalší z voľných pozemkov pozdĺž Einsteinovej ulice, ktorý doteraz nemal žiadne využitie. Existencia podobných plôch by v meste mala byť maximálne redukovaná, keďže sa stále viac ukazuje vzácnosť nezastavanej voľnej krajiny. Tá je však atakovaná plošným rozrastaním miest v podobe suburbánnych zón, pričom hlavne v okolí Bratislavy ide väčšinou o najbonitnejšie a najvzácnejšie pôdy ležiace na zdrojoch pitnej vody. Neekonomické využívanie mestského územia môže byť impulzom pre suburbánnu výstavbu a preto je potrebné dať každému pozemku v urbánnom prostredí jasné využitie. V tomto prípade je spôsob, akým to robí Einpark, veľmi výhodný - nielenže budú z neho profitovať jeho noví obyvatelia (a developer), ale vďaka doplneniu vybavenosti, procyklistickým riešeniam, odhlučneniu cesty a vkusnej architektúre aj lokálna komunita, mesto a v neposlednom rade aj príroda.

Zdroj / Source: Corwin Capital
Zdroj / Source: Corwin Capital
Zdroj / Source: Corwin Capital
____________________
After a massive teasing campaign in the streets of Bratislava, a new mixed use development is finally revealed - Einpark project will rise on the empty plot next to Einsteinova street. It has a very favourable location, in a walking distance to the city center and many civic amenities. Einpark will be composed of two parts - office building along Einsteinova street, and a 18-floor tall highrise with 110 homes of higher standard in the southeast corner of the plot. First two floors of both residential and office buildings will be used for retail. The GLA (Gross Leasable Area) of the office block is formed of 11.381 sqm of offices and 1.869 sqm of retail. Einpark is developed by a very active developer Corwin Capital (BlumentalDúbravyZáhrady Devín) and designed by architecture studio A1 ReSpect. Start of the construction of the whole complex is planned for Spring 2017 and it should be finished by Winter 2018. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára