Architektonická súťaž na Cvernovku je vyhlásená / Architectural competition for Cvernovka zone is announced

Developer YIT pokračuje v procese prípravy jedného z kľúčových projektov, ktoré ovplyvnia tvár budúceho centra Bratislavy - rehabilitácie areálu Bratislavskej cvernovej továrne, známej ako Cvernovka, a to vyhlásením už skôr avizovanej architektonickej súťaže.

Vyhlasovateľ súťaže požaduje vypracovanie architektonicko-urbanistickej štúdie zóny, v rámci ktorej sa navrhne architektúra budov i základné prevádzkové možnosti. Ide o súťaž vyzvanú, zúčastní sa jej 12 popredných česko-slovenských ateliérov. Z tých slovenských medzi ne patria napríklad renomované štúdiá Vallo Sadovsky Architects, GutGut alebo Compass Architekti, z českých špičkové kancelárie Jakub Cigler Architekti, A69 Architekti alebo Bogle Architects, teda v podstate to najlepšie, čo domáca scéna ponúka. Vyhlasovateľ v podmienkach súťaže deklaruje vôľu vybudovať v území polyfunkčnú mestskú oblasť, založenú na blokovej štruktúre, živom parteri, ekologickej udržateľnosti a kvalitných verejných priestranstvách, vrátane čiastočného utlmovania dopravy či vybudovania bulváru na Košickej ulici. Súťažiaci by mali rešpektovať industriálny charakter územia a stavať na ňom, pričom pamiatkovo chránená budova Pradiarne sa zachováva a navrhuje sa jej využitie pre kultúru aj administratívu, ako možnosť sa navrhuje aj zachovanie ďalších objektov v areáli. Výstavba by sa mala riešiť po etapách, pričom po prvej etape, ktorú predstavuje už realizovaná rekonštrukcia bytového domu, známa ako Pari, by mala nasledovať druhá v podobe rekonštrukcie Pradiarne. Víťaz súťaže bude honorovaný cenou 20.000 eur. 

YIT kúpilo areál Cvernovky približne pred rokom a odvtedy sú plány developera pod drobnohľadom verejnosti. Kritiku si vyslúžila nedávna asanácia častí priemyselného areálu, ale aj zlyhanie kompromisu pri udržaní tzv. kreatívnej komunity, ktorá v prostredí Cvernovky vznikla. Napriek tomu však YIT nevylúčilo možnosť ďalšieho stavania na týchto hodnotách a aj táto súťaž je dobrým dôkazom, že územiu Cvernovky svitá na lepšie časy. Súťaž by mala byť ukončená do konca novembra tohto roku a výsledky zverejnené na začiatku roku 2017. Už teraz je však pravdepodobné, že z areálu Cvernovky sa stane skutočný klenot Bratislavy.

Súťažné podmienky nájdete tu.


________________________
Developer YIT continues in the process of preparation of one of the key projects changing the face of Bratislava downtown - rehabilitation of former factory known as Cvernovka - by announcing the architectural competition. Developer expects the preparation of architectural study and invited the most renowned Czech and Slovak architecture studios, including Vallo Sadovsky Architects, GutGut or Compass Architekti from Slovakia or Jakub Cigler Architekti, A69 Architekti or Bogle Architects from Czechia. According to YIT, new Cvernovka should be a mixed-use quarter with block urban structure, active street-level, sustainable energetical conditions and high-quality public spaces. Area should reflect the industrial past and also the most notable building, "Pradiareň", will be preserved and reconstructed, serving as cultural venue. Final results of the competition should be published in the beginning of 2017. However, it is already a great pribability, that Cvernovka will soon change onto one of the Bratislava gems. 

(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára