Spúšťa sa rekonštrukcia Gorkého 4

Už dlhšie známy projekt rekonštrukcie objektu na Gorkého ulici č. 4 sa konečne podľa všetkého posúva do realizačnej fázy. Využitia sa tak dočká ďalšia hodnotná historická pamiatka v centre mesta, ktorá bola dlhé roky prázdna.

Budova na Gorkého 4 bola postavená v rokoch 1903-1904 ako sídlo Prešporskej obchodnej a priemyselnej komory, finálnu podobu dostala po nadstavbe v medzivojnovom období, ktorú zrealizoval významný slovenský architekt Milan Michal Harminc. V nedávnej minulosti budovu využívalo SND ako svoje riaditeľstvo, po dokončení novej budovy SND v downtowne sa však historická budova vyprázdnila. Majiteľom sa stal developer AMW Development (resp. AMW C&S), ktorý aktuálne pracuje na administratívnej časti projektu Stein2. V prípade Gorkého 4, budova bude zrekonštruovaná na administratívne účely, podľa zistení portálu TrendReality by mala ponúknuť takmer 3600 metrov štvorcových prenajímateľnej plochy, z toho 469 metrov štvorcových by malo byť určených pre služby. Najvýraznejším stavebným prvkom bude nadstavba ustúpeného šiesteho podlažia a prekrytie nádvoria, tieto však budú zvonku nevnímateľné. Rekonštrukcia sa už spúšťa, v závislosti od tempa prác by mohla byť dokončená najskôr v druhej polovici roku 2017.

Rekonštrukcia Gorkého 4 bude ďalšou injekciou pre postupne ožívajúce časti centra mesta aj mimo stredoveké jadro. Kľúčové však bude budúce riešenie Komenského námestia, kde sa budova nachádza. Toto námestie dlhodobo slúžilo ako parkovisko, no toto už zaniklo a hľadá sa nové využitie. Podľa prvotných informácii by na námestí mohol vzniknúť parčík, ktorý by mal byť výsledkom architektonickej súťaže.

Zdroj / Source: AMW C&S via TrendReality
Zdroj / Source: AMW C&S via TrendReality
Zdroj / Source: AMW C&S via TrendReality

Stav k 27.8.2016 / Status as of 8/27/2016:


________________________
Project of the reconstruction of the historical building on Gorkého st. 4 is known already for some time, now it seems that the construction really starts. Building built in the years 1903-1904 was recently acquired by AMW C&S company (a.k.a. AMW Development developing offices at Stein2) and it will be changed onto luxurious offices and retail space with almost 3600 sqm of leasable space. If the works will go well, reconstruction could be finished in the second half of the year 2017. It will be another valuable addition to this revitalizing area, however, crucial is the planned reconstruction of Komenského sq, which used to be a parking lot. According to the first information, architectural competition for the final design of the square will be held soon. 

(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára