Rezidenčná časť projektu Čulenova získala územné rozhodnutie

Developer Penta Investments v týchto dňoch získal právoplatné územné rozhodnutie na jeden z najočakávanejších projektov v Bratislave. Územné rozhodnutie sa týka zatiaľ len rezidenčnej časti projektu Čulenova a jednej z dvoch veží kancelárskej časti. Rezidenčná časť zámeru pozostáva z troch rovnako vysokých samostatne stojacich 31 poschodových budov s výškou 105 metrov.

Výstavba projektu by sa mala začať hneď po získaní stavebného povolenia, čo investor očakáva na jeseň tohto roku, dokončenie troch rezidenčných výškových budov v rámci prvej etapy predpokladá investor už koncom roku 2018. Byty by sa do predaja mali dostať už v priebehu októbra, celkovo by ich v lokalite malo pribudnúť vyše 700. Ceny developer ešte nezverejnil. Sme presvedčení, že náš projekt vytvorí bývanie na doposiaľ nepoznanej úrovni a myslíme si, že pri dosiahnuteľných cenách“, povedal Michal Padych, Senior Business manažér investora.

Vizualizácia: Penta Investments
Čulenova bude znamenať aj výrazný boost pre bratislavský downtown, ktorý sa črtá na Mlynských Nivách, medzi Autobusovou stanicou a nábrežím. Okrem troch 105 metrov vysokých rezidenčných budov, pribudnú aj dve kancelárske výškové budovy s celkovou prenajímateľnou plochou 55 tisíc metrov štvorcových. Najvyššia budova by mala mať 116 metrov. Kancelárska časť by sa do výstavby mala dostať až v druhej etape, čo je zrejme aj dôsledkom mierneho presýtenia trhu s kancelárskymi priestormi aj v kontexte plánovanej a jestvujúcej výstavby v lokalite. Za spomenutie stojí práve finišujúce Panorama Business II (budúca centrála Johnsons Controlls, 28 000 ), Panorama Business III (aktuálne už vo výstavbe, 22 000 ), Twin City Tower (už v príprave, prebiehajú výkopové práce, dokončenie v roku 2018, 35 000 ), Stanica Nivy (vznikne aj 125 metrov vysoká kancelárska veža s 30 000 m² prenajímateľnej kancelárskej plochy, výstavba naplánovaná už na budúci rok). Okrem spomenutých projektov do lokality nedávno pribudlo desiatky tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch v rámci Twin City Juh (Twin City A, Twin City B) a po dokončení tretej budovy C, bude Twin City Juh ponúkať spolu viac ako 65 000 m² kancelárskych plôch. Zrejme aj po zvážení týchto faktorov sa Penta rozhodla nafázovať kancelársku časť až na druhú fázu.

Veľkou devízou investičného zámeru bude rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne, ktorá je zároveň aj národnou kultúrnou pamiatkou. Okolo teplárne a výškových budov vzniknú aj nové verejné priestranstvá s rukopisom britsko-slovenského štúdia Marko&Placemakers, s ktorým v minulosti Penta spolupracovala aj pri riešení okolia Digital Parku. Azda najväčším prínosom bude značka Zaha Hadid, a teda vznik diela s rukopisom svetovej architektky, čo je niečo, čo Bratislave najviac chýba - kvalitná architektúra. Aj z tohto dôvodu Pente odpúšťame neexistenciu blokovej štruktúry, ktorej sme zástancami v kompaktne zastavanom vnútornom meste. Tento mierny hendikep sa investor snažil zmierniť umiestnením občianskej vybavenosti (celkovo o rozlohe 3 000 metrov štvorcových) do pavilónov, ktoré z pohľadu cesty dotvárajú ulicu.

Vizualizácia: Penta Investments
Vizualizácia: Penta Investments(PhD)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára