Meniaca sa Koliba / Changing face of Koliba

Koliba patrí k najobľúbenejším miestam pre development v Bratislave. Lokalita disponuje krásnymi výhľadmi na nižšie položené časti mesta, je v blízkosti atraktívneho prírodného prostredia bratislavského lesoparku a z veľkej časti bola až donedávna pokrytá vinohradmi, ktoré sa rýchlo zmenili na stavebné pozemky. Vinohrady sa postupne nahradili novým rezidenčným developmentom, ktorý bol prakticky bez výnimky určený bonitnejšej klientele. Tempo výstavby sa výrazne spomalilo po nástupe krízy, keď bol trh luxusných nehnuteľností dočasne saturovaný. Dnes však opäť ožíva a Koliba je v centre záujmu developerov. V tomto článku sa pozrieme na prehľad aktuálne pripravovaných či realizovaných projektov.


Belaria Koliba (II. etapa)

Belaria Koliba sa realizuje v blízkosti Tupého ulice a v súčasnosti sa buduje už druhá etapa, ktorá svojim urbanizmom i architektúrou nadväzuje na prvú etapu. Tá bola dokončená na jar 2015, pozostávala z troch sekciových domov spolu s 35 bytmi. Druhá etapa by mala byť dokončená na jeseň 2017 a pozostáva zo štyroch domov s počtom bytov 56. Od iných projektov v okolí sa líši menším obchodným parterom v prvej etape komplexu. Za architektúrou stojí skúsený architekt Peter Moravčík, developerom je spoločnosť WBA Property Development.

Zdroj / Source: WBA Property Development

Park pod Kolibou

Tesne vedľa Belarie má vyrásť projekt s názvom Park pod Kolibou. Podľa informácii portálu TRENDreality.sk vznikne v dvoch objektoch dokopy 59 bytov, pričom budú dve kategórie bytov, väčšie a luxusnejšie vo vyššie položenom viladome a priemernejšie v bytovom dome položenom vo svahu. Za projektom stojí spoločnosť Vinohradis Villas, s.r.o., ktorá je prepojená s developerom GTC Real Estate, ktorý realizoval neďaleký obytný komplex Vinohradis. Architektúru má na starosti ateliér Bogár Králik Urban, ktorý taktiež patrí k významným menám súčasnej slovenskej architektúry. Developer chce rozbehnúť výstavbu už na jeseň a dokončiť v priebehu roka 2018.

Zdroj / Source: Vinohradis Villas, s.r.o. via TRENDreality.sk

Rezidencia Nová Koliba

Na Park pod Kolibou nadviaže z východnej strany jeden z najrozsiahlejších zámerov, Rezidencia Nová Koliba. Na širokom pozemku nad Tupého ulicou vznikne v siedmich štvorpodlažných viladomoch dokopy 98 bytov. Tento projekt patrí zároveň aj k tým drahším, čo je dané veľkými výmerami bytov. Developer BB Finance už výstavbu rozbehol, realizujú sa zemné práce, Nová Koliba by mala byť hotová v 2Q 2018. Pod architektúrou je podpísaná menej známa kancelária Koneval Architects.

Zdroj / Source: BB Finance

ELEVEN

Okrem bytových domov vyrastú v oblasti aj nové rodinné domy. Jedenásť väčších rodinných domov pod názvom ELEVEN vybuduje spoločnosť Mivo Real, architektúru zverila do rúk solídnym architektom z ateliéru Cakov + Partners. Výstavba už začala a developer plánuje projekt dokončiť v priebehu roku 2017. Vzhľadom na svoj koncept patrí ELEVEN zároveň k najdrahším projektom v lokalite. Spoločne s developermi susedných projektov Park pod Kolibou a Rezidencia Nová Koliba zároveň Mivo Real upraví priliehajúci úsek Tupého ulice, ktorá by minimálne v úseku pred týmito projektami mala dosiahnuť šírku deväť metrov, čo umožňuje vytvorenie dvoch plnohodnotných pruhov, chodníkov aj cyklistického koridoru, Na Tupého ulici sa v budúcnosti ráta s prevádzkovaním MHD. 

Zdroj / Source: Cakov + Partners

Grand Koliba

Projekt Grand Koliba vyrastie nad komplexom Vinohradis. O Grand Kolibe toho zatiaľ veľa známeho nie je, aj napriek masívnej informačnej kampani v uliciach Bratislavy a fungujúcej webstránke. Zatiaľ je zrejmé, že projekt bude opäť cieliť na bohatšiu klientelu. Keďže sa však na stránke nenachádzajú vizualizácie, finálny výzor môžeme len odhadovať na základe popisu, podľa ktorého by mala Grand Koliba mať formu štvorpodlažných bytových domov, osadených v parkovo upravenej zeleni, v rámci ktorej by sa mali nachádzať relaxačné plochy. Na základe tohto popisu predpokladáme, že Grand Koliba bude pripomínať neďaleký Park pod Kolibou. Projekt by sa mal rozostavať na jeseň a dokončiť na jeseň 2018. Developerom je spoločnosť Z&T, napojená na NAY Elektrodom. Architektúru spracúva ateliér ART-KPP.

Zdroj / Source: Z&T

Uptown Koliba

Uptown Koliba v lokalite známej ako Briežky je ďalší z projektov, ponúkajúci priestor pre výstavbu rodinných domov. V tomto prípade však ide len o prípravu územia a výstavbu infraštruktúry, predávajú sa individuálne pozemky, ktorých je 45. Kým realizácia tejto infraštruktúry je už hotová, výstavba rodinných domov na pozemkoch sa ešte naplno nerozbehla. Cestné prepojenia bohužiaľ kopírujú tragickú chybu mnohých podobných novobudovaných štvrtí, a síce vytváranie slepých ulíc, čo je v urbanizme maximálne nežiaduci jav, lebo dlhodobo umŕtvuju perspektívu udržateľnejšieho vývoja územia. Za projektom stojí rakúska spoločnosť Soravia Group.

Zdroj / Source: Soravia Group via TRENDreality.sk

Koliba Highlands

V tesnom dotyku s Uptown Koliba sa nachádza projekt Koliba Highlands, ktorý predstavuje asi najmenej tradičný zo všetkých spomenutých. Ide o päticu víl so zaujímavým dizajnom vo forme gated community, z ktorých sú aktuálne v ponuke už len dve. Domy nesú rukopis architektonickej kancelárie MUUR, ktorá sa špecializuje skôr na interiéry. Výstavba Koliba Highlands by sa mala rozbehnúť ešte tento rok, projekt pripravuje developer Regina Real, s.r.o.

Zdroj / Source: Regina Real, s.r.o.

Rezidencia na Kolibe

Výstavba neobchádza ani hustejšie zastavané lokality, kde už definitívne zanikajú voľné plochy. O projekte Rezidencia na Kolibe sme písali nedávno. V rámci spolupráce rakúskeho developera UMB Development a slovenského co-developera, architektonickej kancelárie Atrios, vznikne obytný komplex štyroch nízkopodlažných domov s 32 bytmi. Výstavba by sa mala naštartovať v 3Q 2016 a dokončiť v 1Q 2018. Domy vzniknú v pokračovaní ulice Pod Vachmajstrom.

Zdroj / Source: Atrios

Villa Koliba

Obdobie realitného boomu praje oživovaniu starších projektov. Jedným z nich je Villa Koliba, ktorá sa prvýkrát na posudzovaní objavila už v roku 2008, keď spoločnosť Millenium Financial Services predstavila víziu polyfunkčného komplexu s bytmi a kanceláriami v blízkosti školy na Jeséniovej ulici. Aktivitu utlmila kríza, najnovšie však investor požiadal o výrub zelene na pozemku, čo by mohlo indikovať, že Villa Koliba sa stáva aktuálnou. Projekt už každopádne má určité povolenia (územné rozhodnutie), presné detaily, aj s ohľadom na časový odstup od pôvodného zámeru, nie sú známe, rovnako ako vizualizácie.

Bytový dom Podkolibská ulica

Bytový dom Podkolibská je ďalší starší zámer, ktorý však začal už pred časom s výstavbou, no doteraz je je na tejto ulici viditeľná len základová doska plánovaného objektu. Práce na pozemku však neprebiehajú, posledné informácie o možnom naštartovaní prác pochádzajú z roku 2013. Developerom je spoločnosť Zlatá Noha, s.r.o.

Zdroj / Source: Zlatá Noha, s.r.o. via Bratislavské noviny

Štúdio Koliba

Veľkým zámerom je aj postupná prestavba areálu filmový štúdií na rezidenčnú štvrť, za ktorou stojí v súčasnosti najaktívnejší bratislavský developer J&T Real Estate. V prvej fáze premeny zóny by sa malo vybudovať 117 bytov v štyroch objektoch, priestor by mal byť vyčlenený aj pre drobnú občiansku vybavenosť. Zámer je zatiaľ na posudzovaní a nemá ešte ani územné rozhodnutie, termíny výstavby sú teda ešte neznáme. Realizáciu môže sťažiť odpor lokálnych aktivistov. Predpokladá sa, že v druhej etape by sa mohli asanovať samotné budovy štúdií, kde momentálne sídli televízia JOJ, a premeniť sa na štvrť rodinných domov.

Zdroj / Source: J&T Real Estate via TRENDreality.sk

Je zrejmé, že tieto projekty zásadne pozmenia obraz Koliby, ktorá však už teraz vyzerá výrazne odlišne oproti stavu ešte pred desaťročím. Vzhľadom na svoju polohu nad centrom Bratislavy sa však pozmení aj obraz mesta, doteraz tradične tvorený skôr svahmi pokrytými vinohradmi. Dá sa diskutovať o tom, či ide o žiaduci vývoj, ak však aj uznáme potrebu nového developmentu, problematický je jeho (vo veľkej časti prípadov) organický a chaotický charakter. V rámci stavebného vývoja sa popri rezidenčných areáloch nevytvorila dostatočná vybavenosť ani verejné priestranstvá, problémom sú aj samotné prístupové cesty, ktoré nedokážu postačovať obsluhe mestskej zástavby. Územné plány zón, ktoré boli pre oblasť spracované, nedokázali územie dostatočne zaregulovať a neodrážali ani aktuálne spoločenské a ekonomické pomery, kým nadradený dokument, Územný plán mesta, na druhej strane dovolil príliš veľa. Ide o tragický príklad toho, ako sa nízka kvalita územného plánovania v Bratislave zráža s realitou a keď prudký vývoj vyústi ku vzniku niečoho, čo kritici architektúry výstižne nazvali bohatou favelou. Ako vidno aj z názvov projektov, Koliba je ešte stále silnou značkou, je však otázne, či to tak bude aj v budúcnosti.

_________________________
Koliba hill is one of the most favourite areas for the high-end residential development in Bratislava. Combination of views, proximity to the natural areas and large areas of undeveloped agricultural land, consisting of former vineyards, makes this place a hotspot for the luxurious projects. It is pretty sure, that developments listed in this article will significantly contribute to the changing image of Koliba (and Bratislava as well). However, regarding the chaotical character of the local development without any further investments into the social infrastructure or public spaces, it is questionable, if such development is desirable. Koliba reflects the low quality of urban planning in Bratislava which is not able to react on the actual trends in order to provide higher quality of life for the residents. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára