Prvá etapa Nosného systému MHD je definitívne hotová a funkčná / First stage of Petržalka tram is finished and operational

V piatok 8.7.2016 o 17:00 bola prechodom prvých dvoch električiek z Petržalky do centra mesta oficiálne spustená prevádzka prvej etapy Nosného systému MHD (NS MHD). Po takmer troch rokoch sa tak definitívne zavŕšila výstavba tohto mimoriadne významného projektu a po 55 rokoch sa vrátila električková doprava do Petržalky. 

Na oficiálnom otvorení boli prítomní zástupcovia mesta, kraja, Európskej únie a zhotoviteľa, ktorí vo svojich príhovoroch tieto fakty zdôraznili a vyzdvihli jednotlivé aspekty projektu. Hoci tento nie je dokonalý (a to sa ešte mnohé najvážnejšie chyby podarilo odstrániť počas výstavby), pravdou ostáva, že Petržalka takýmto spôsobom získa oveľa spoľahlivejšie spojenie do centra mesta ako predtým a električková trať bude aj veľkým katalyzátorom rozvoja tejto mestskej časti, ako to už koniec-koncov vidíme v blízkosti zastávky Farského (projekty Muchovo námestie, Fuxova či Bytový dom Albero). Okrem tejto zastávky vznikli v Petržalke ešte ďalšie dve (Sad J. Kráľa a Jungmannova) a v centre sa prebudovala zastávka na Šafárikovom námestí. Spojenie zabezpečia linky L1 na Hlavnú stanicu a L3 do Rače. Na výstavbu prvej etapy NS MHD by mala čoskoro nadviazať druhá etapa, ktorej realizácia sa očakáva v rokoch 2018-2020. 

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal / The mayor of Bratislava, Mr. Ivo Nerovnal

Zľava / From the left: Mr. Maroš Šefčovič (EU Comissioner for the Energetic Union), Mr. Peter Pellegrini
(Vice-prime minister for European investments), Mr. Ivo Nesrovnal (Mayor of Bratislava), Mr. Roman Brecely
(Minister of transportation, construction and regional development) and Mr. Róbert Šinály
(Eurovia construction company)
Prvá električka na ceste do centra mesta / First tram on its way to the city center


___________________________
On Friday 7/8/2016, at 17:00, was the first stage of Petržalka tramway track officially opened and inaugurated by crossing the new Old bridge by first two trams. After nearly three years was the construction of this enormously important project finally finished and tram transportation came back to Petržalka after 55 years. Altough the project is not without problems or errors, it will improve the connection to the city center from Petržalka borough and its reliability and it will also boost the real-estate development in this area (as we can already see from the projects such as Muchovo Námestie, Fuxova or Albero). Two lines will operate on this track, L1 to the Main railway station and L3 to Rača borough. The next step after finishing of this stage should be the construction of the second stage of Petržalka tram, which should be constructed in 2018-2020. 

(ag, foto: PhD)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára