Construction update: Zuckermandel, 19.7.2016

Zuckermandel je ďalším z postupne sa odhaľujúcich projektov. Rozsiahly polyfunkčný areál vzniká na nábreží Dunaja, na mieste zástavby zbúranej postupne v 40-tych až 60-tych rokoch 20. storočia. Jeho ambíciou je postupné prepojenie historického centra mesta s formujúcou sa modernou nábrežnou zónou, ktorej rozvoj sa naštartoval výstavbou projektu River Park. Ide o náročnú úlohu a úspech sa ukáže až po dokončení projektu, napriek tomu však Zuckermandel disponuje kvalitami, ktoré by mohli tento úspech priniesť, daný napodobením historického urbanizmu, miešaním funkcií, živým parterom, (snáď) dostatočným rozsahom verejných priestranstiev a relatívne vhodnou mierkou, ktorá vytvorí premostenie medzi zachovanými objektami tzv. Kúrií a novou zástavbou.

Zuckermandel pozostáva z troch (resp. štyroch) základných častí. Blok A tvorí najrozsiahlejší rezidenčný blok v západnej časti územia so 127 bytmi. Exteriérové práce v súčasnosti napredujú predovšetkým zo strany námestia, kam bude orientovaná časť obchodných priestorov, ktoré však vzniknú aj na južnej strane budovy a ďalší priestor v jednom z bytových domov obsadí škôlka. Tento blok navrhuje architektonická kancelária A.M. Architects. Námestie je zvierané s blokom B, ktorým je budúce sídlo ČSOB a ktoré by malo byť dokončené ako prvé už na prelome tohto a budúceho roku. Za dizajnom tohto bloku stojí kancelária Bouda Masár Architekti, ktorá rovnako dizajnovala aj ďalší kancelársky blok CA. Najbližšie k dokončeniu vyzerá byť rezidenčný objekt CB opäť od A.M. Architects s 25 bytmi. Úspech predaja tejto prvej fázy projektu posmelil developera J&T Real Estate, aby pustil do predaja a spustil výstavbu aj druhej fázy, kancelárskeho bloku CX a rezidenčného CY, ktoré sa pomaly blížia k dosiahnutiu hrubej stavby. Oba bloky boli dizajnované A.M. Architects. V rámci celku Zuckermandel sa ešte vymedzuje časť D, ktorú tvorí vyššie spomenuté námestie, ktoré bude siahať od skalného útvaru, tzv. "Skalného nosu", cez námestie lávkou až k nábrežiu Dunaja. Dokončenie väčšej časti projektu sa očakáva v priebehu roku 2017, úplné hotový (CX, CY) bude v prvej polovici roku 2018. 


Zdroj / Source: J&T Real Estate

Jedným z kľúčov k úspechu Zuckermandlu (a vice-versa) bude aj prepojenie s komplexom River Park. Kvalitu tohto prepojenia narúšal otrasný stav nástupného priestoru River Parku od nábrežnej promenády, ktorý bol využitý pre detské ihrisko, avšak bez akéhokoľvek vizuálneho vzťahu k modernej architektúre komplexu. Developer J&T Real Estate však konečne tento stav napravil a zrealizoval oveľa vhodnejšie detské ihrisko, nazvané River Parčík. To môže prispieť k oveľa estetickejšiemu a lepšiemu zážitku z celého priestoru a zároveň priláka do zóny ďalší život, čo sa ešte viac zvýrazní po dobudovaní ďalšej fázy River Parku. 
________________________
Final look of the project Zuckermandel starts to be visible as the construction continues. Massive riverfront mixed-use development by the developer J&T Real Estate, located on the site of the historical quarter of the same name demolished between 1940s-1960s, aims to connect the historical center of the city with the modern riverfront area. It is definitely a difficult task, however, thanks to qualities such as respecting the historical urbanism, mixing of various uses (residential, offices, retail), active street level, (hopefully) satisfying size of public space and relatively good scale, Zuckermandel could achieve this. Most of the project is in final stage of construction with the exterior works going on and the first buliding, future HQ of ČSOB Bank, should be delivered by the end of this year, Whole project will be finished in 2018. After that it will create a continuous area with River Park development, where the quality of public space was recently improved by building a new playground. In the future, it might one of the most vibrant areas of the city when also more riverfront projects (namely River Park II) will be finsihed. 

(ag, foto: PhD)
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

2 komentárov:

 1. Katastrofa,celý krásny výhľad z nábrežia na hrad je preč. Prečo by tam mal byť keĎ tam bol 1000 rokov? Nech je tam výhľad na BETÓN a SKLO. fúúúj

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Odkiaľ chceš ešte výhľad na hrad, aj z Petržalky? Uvedom si, že tam bolo prázdne miesto, ktoré bolo treba využiť, vyzeralo to zle.

   Odstrániť