V Podunajských Biskupiciach vzniká "Zelený Raj"

Masívny rozvoj mesta a dostupnosť hypoték sa neprejavuje len v prínosnom zahusťovaní a sceľovaní urbánnej štruktúry, ktoré môžeme pozorovať v prípade mnohých projektov, ale bohužiaľ aj v masívnom raste prímestských zón či bratislavských mestských častí suburbánneho charakteru. Developeri týchto projektov sa snažia zákazníkov lákať na vábivé slogany lákajúce na zeleň, viac priestoru, pokoj a dobrú dopravnú dostupnosť, realita je však často o inom. Samotné projekty sú v mnohých prípadoch nekoncepčné a chýbajú im základné atribúty potrebné pre trvalé udržanie promovanej kvality. Príkladom kombinácie mnohých chýb je rezidenčný development Zelený Raj v Podunajských Biskupiciach.

Zelený Raj sa nachádza na juhovýchodnom okraji intravilánu tejto mestskej časti, oblasti, ktorej dominuje nová individuálna zástavba rodinných domov. Táto výstavba sa realizovala bez nejakej kvalitnejšej koncepcie, výsledkom čoho sú uličky bez použiteľných chodníkov a obparkované autami, chýbajúca regulácia výzoru oplotení, voľná stavebná čiara, slepé ulice a žiadna občianska vybavenosť. Zelený Raj tieto problémy takmer v ničom neprekonáva, azda s výnimkou stavebnej čiary a oplotenia, ktoré v tomto prípade absentuje, namiesto toho je však za plotom celý areál (ďalším mínusom je teda potenciálny vznik gated community). Tie najhoršie prvky - slepé ulice a totálna preferencia individuálnej automobilovej dopravy - však v plnej miere rozvíja. Dôsledkom bude zaťaženie jedinej prístupovej komunikácie, Hydinárskej ulice, čo sa ešte zhorší po dobudovaní susedného projektu Podunajská Brána. Developer Zeleného Raja, ktorým je spoločnosť PRS Constructing, s.r.o., však tieto negatíva prezentuje ako pozitíva. Celkovo vzniká 58 bytov v 17 domoch, niektoré z nich sú už skolaudované, celý projekt bude dokončený do augusta 2017. Treba dúfať, pôjde o na dlhú dobu posledný podobný development v tejto mestskej časti.

O chybách slovenských suburbií píše aj ASB.sk.

Zdroj / Source: PRS Constructing, s.r.o.
Zdroj / Source: PRS Constructing, s.r.o.
Zdroj / Source: PRS Constructing, s.r.o.
Zdroj / Source: PRS Constructing, s.r.o.
Zdroj / Source: PRS Constructing, s.r.o.
_________________________
Recent massive Bratislava development implies not only the positive densification of the urban structure, but growth of the suburban areas as well. Most of the suburban developments lack attributes to sustain the promoted qualities such as good traffic connections, peaceful life or more space. That's also the case of Zelený Raj (Green Paradise) project, located in Podunajské Biskupice borough. The bad features of the suburbs - dead ends, total preference of the car, no communication with the neighborhood (gated community) or not existing or not usable walkways - are present here as well. However, the developer, PRS Constructing, s.r.o., is presenting these negatives as positives. The project with 58 homes in 17 houses is under construction. First houses are already finished, whole project should be finished by Summer 2017. We just hope that with neighbouring development called Podunajská Brána it will be the last project of such character for a long time.  

(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára