Rekonštrukčný report / Revitalization report

Jedna z najatraktívnejších častí Bratislavy, Štefánka, resp. "Evanjelická štvrť", ožíva. V minulosti boli mnohé centrálne časti miest vystavené chátraniu a úpadku, po nástupe ekonomiky voľného trhu sa však situácia začala meniť. Budovy boli najprv obsadené firmami, no dnes sa ľudia čoraz viac začínajú vracať do centier miest preto, aby tam žili a užívali si mestský spôsob života, založený na blízkosti ku všetkým potrebným službám v pešej dostupnosti - ide zrejme o proces tzv. gentrifikácie, príp. reurbanizácie. Podobným vývojom prechádza aj Bratislava. Dôkazom toho sú početné rekonštrukcie, na ktoré sa pozrieme v tomto update z 30.4.2016. 

Štefánikova 1

Rekonštrukcia objektu na Štefánikovej 1 napreduje rýchlym tempom, pracuje sa na výstavbe nového podkrovia a čoskoro zrejme začnú práce na obnove fasády. Donedávna bola budova prikrytá nevkusným reklamným plagátom, teraz sa mení na nové dôstojné sídlo Balassiho inštitútu (Maďarského kultúrneho inštitútu).


Zdroj / Source: Bau3Mex

Panenská 32

V preluke, vzniknuvšej po asanácii staršej dvojpodlažnej budovy, rastie projekt polyfunkčného domu, ktorý by mal obsahovať prenajímateľný parter, administratívne priestory a 11 bytov. Budova dosiahne výšku siedmich podlaží, pričom najvyššie bude ustúpené. Vizualizácia nie je známa, aktuálne je výstavba na úrovni terénu. Za projektom stojí firma KOVBA - TRADE, s.r.o.


Panenská 5 

Vyššie na tej istej ulici rastie ďalšia novostavba na mieste asanovaných nehodnotných objektov. Sedempodlažný polyfunkčný dom s prevažujúcou funkciou bývania je projektom developera Amalca Development, architektúru spracováva architekt Ivan Kubík. Panenská 5 by mala byť hotová do konca roka.


Zdroj / Source: AIK

Podjavorinskej 9

Budova niekdajšej umeleckej školy aktuálne prechádza rekonštrukciou na bytový dom vyššieho štandardu. Projekt od spoločnosti Technopol International prinesie 14 bytov a tri nebytové priestory. Developer uvádza dokončenie stavby už v auguste tohto roku. 

Zdroj / Source: Technopol International

Feiglerov dom

Projekt na Konventnej ulici predstavuje kompletnú rekonštrukciu a dostavbu objektu, ktorý bol pôvodne navrhnutý architektom Ignácom Feiglerom ml. Opäť ide o bytový projekt, developerovi skôr menších projektov VI Group sa podarilo všetky byty predať ešte pred dokončením hrubej stavby. Väčšina prác prebieha v dvorovej časti, na čelnej fasáde je pred spustením jej obnova. Oficiálna webstránka projektu uvádza dátum dokončenia 2Q 2016, pravdepodobne to však bude neskôr. 


Zdroj / Source: VI Group

Zochova X

Zrejme najrozsiahlejší so všetkých projektov v tomto update je zámer polyfunkčného komplexu Zochova X. Developer a zároveň architekt A1 ReSpect, za ktorým stojí známy architekt Branislav Kaliský, asanoval funkcionalistický objekt niekdajšieho sanatória Caritas, na ktorých mieste aj s rekonštrukciou fasády vedľajšej budovy vyrastie sedempodlažný komplex s kanceláriami a 16 bytmi. Výstavba napreduje zatiaľ len veľmi pomaly, preto je ťažké určiť dátum dokončenia. 


Zdroj / Source: A1 ReSpect
___________________
A part of the inner city of Bratislava, called "Štefánka" or "Evangelical quarter", is experiencing a massive revitalization. It seems that gentrification or reurbanization took place in the area, resulting in a large amount of reconstructions or infills currently under construction, as can be seen in our update from 4/30/2016.


(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára