Novinky v projektoch od YIT

YIT je jeden z najaktívnejších bratislavských developerov - v tejto chvíli má vo výstavbe tri projekty a minimálne ďalšie dva sa pripravujú. Spoločnosť so silným fínskym pozadím v minulosti už zrealizovala úspešné rezidenčné projekty Villiniek v Karlovej Vsi a Tarjanne v Dúbravke. V Dúbravke rastie aj Tarjanne podobný komplex Tammi, ktorý sme nedávno navštívili. Dnes sa pozrieme na zvyšné dva rozbehnuté projekty - Stein2 a Kivikko, ale aj na drobné novinky ku ostatným zámerom.

Najväčším a najambicióznejším rozbehnutým projektom je premena niekdajšieho priemyselného komplexu pivovaru Stein na polyfunkčný areál, nazvaný Stein2. Súčasťou novej zóny budú byty, kancelárie, občianska vybavenosť, zrekonštruovaná budova historickej Spilky a nové verejné priestranstvá. YIT v tomto prípade developuje rezidenčnú časť rozdelenú do piatich etáp, administratíva je v rukách spoločnosti AMW Development. Aktuálne prebiehajú práce na výstavbe podzemných garáží pod celou zónou, následne by sa malo pokračovať prvou etapou tvorenou vnútroblokovým bytovým domom so 110 bytmi a 23 apartmánmi. Tento prvý dom by mal byť hotový v roku 2017. Autorom Steinu2 je skúsený architekt Ivan Kubík. Po celkovom dokončení Stein2 výrazne ovplyvní život tejto časti mesta a to nepochybne pozitívnym spôsobom.

Construction update, 6.5.2016:


Zdroj / Source: YIT Slovensko

Ďalší projekt, Kivikko v blízkosti Račianskej ulice, je relatívne komorný rezidenčný development, pozostávajúci z trojice 7- až 8-podlažných domov. Už minulý rok boli dokončené prvé dve etapy, dnes sa pracuje už na poslednom dome, pričom sa už pracuje na fasáde, čiže celý projekt bude hotový ešte tento rok. Napriek tomu, že ide od YIT asi o najslabší projekt, čo je dané architektúrou, urbanizmom či vybavenosťou, napriek tomu sa podarilo vypredať všetkých 130 bytov. Existuje však celkom silný predpoklad, že stavebný rozvoj v okolí, z hľadiska developmentu silnej lokality okolo Račianskej ulice, sa len tak skoro nezastaví, čo by mohlo pomôcť redukovať niektoré nedostatky Kivikka.

Construction update, 30.4.2016:
Zdroj / Source: YIT Slovensko

S projektami YIT a zároveň s Račianskou totiž súvisí v blízkej dobe očakávané presťahovanie kreatívneho centra Cvernovka do priestorov niekdajšej Strednej chemickej školy na Račianskej ulici. YIT prednedávnom odkúpilo areál niekdajšej Cvernovky v blízkosti územia Mlynských Nív so zámerom rozsiahlej revitalizácie, v rámci ktorej by mali vzniknúť stovky bytov, vrátane chránenej budovy Pradiarne. V Pradiarni však sídlili mnohé firmy, ktoré patria do odvetvia tzv. kreatívneho priemyslu, čo vytvorilo z Cvernovky mimoriadny zaujímavý kreatívny cluster. Hoci sa viedli rokovania o zachovaní tohto clustru priamo v areáli Cvernovky, tieto nepriniesli výsledky, keďže developer má zákonnú povinnosť dohliadať na bezpečnosť a stav priestorov a súlad ich (budúceho) využitia s územným plánom. V poslednej dobe kritizujeme územné plánovanie v Bratislave, ktoré je so svojim systémom preddefinovaných funkcií zdravému rozvoju mesta priamo škodlivé - Cvernovka je toho žiarivý príklad, hoci do budúcnosti sú možné určité zmeny. Na územie sa totiž v súčasnej dobe pripravuje územný plán zóny, ktorý by mal presne zadefinovať limity a regulatívy využitia územia. Aj v tomto prípade sa však potýkame s problémom, tentokrát súvisiacim nielen s koeficientami zastavanosti podľa možností územného plánu, ale aj so stavebnotechnickými normami. Je tak prakticky isté, že sa môžeme rozlúčiť s premenou územia na priamu súčasť kompaktného mesta s hustou blokovou štruktúrou, ktorá sa po vyše polstoročí chybného modernistického plánovania a urbanizmu ukazuje ako najlepší spôsob výstavby mesta. 


Azda menej kritická je nutnosť blokovej zástavby v rámci premeny ďalšieho industriálneho územia pod patronátom spoločnosti YIT, pripravovaného reštartu projektu Bergamon, ktorý YIT odkúpilo. Oficiálna stránka developera teasuje nové bývanie v Ružinove - predpokladáme, že pôjde práve o tento projekt. Viac informácii prinesieme čoskoro. 


_________________________
YIT is one of the most active Bratislava developers - at the moment, three projects are under construction and at least two more are in preparation phase. Company with Finnish origin already completed two developments - Villinki in Karlova Ves borough and Tarjanne in Dúbravka, where also one of the running projects, Tammi, is located. This time we took a look at the remaining projects - Stein2 and Kivikko, as well as information about the other plans of YIT. 

Stein2 is the largest and most ambitious project of the developer as it contains a total regeneration of area of former Stein brewery. New residences, offices, shops and public spaces should be built instead and the original object of the so-called Spilka will be reconstructed. At the moment, underground parking levels are under construction. Soon after, the construction of the first stage, a courtyard residential building with 133 homes should follow with the date of completion in 2017. Author of the design is the architect Ivan Kubík. 

Another project, Kivikko, is a rather small development of three residential buildings. Two of them are finished while the third is just before completion. It is probably the least enjoyable project by YIT (however, all homes were sold) due to way too simple architecture as well as lack of amenities near-by. On the other hand, that could be changed soon as the creative hub of Cvernovka is moving to the abandoned high school building in the close proximity. Cvernovka, a former factory inhabited by creative industries, was bought by YIT some time ago with the aim to regenerate whole area. Unfortunately, negotiations between the developer and representatives of creative workers were not succesful so they had to move. Less severe is the situation around intended brownfield regeneration and restart of the project called Bergamon, which was bought by YIT as well. As the official website of the company is teasing a start of sale of  the new homes in Ružinov borough, we expect that it's going to be Bergamon. We will bring more information soon.  

(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára