Construction update: UniQ Majakovského, 6.5.2016

Výstavba exkluzívneho rezidenčného projektu na Majakovského ulici v Starom Meste, v blízkosti areálu Ekoiuventa, napreduje. Komplex pozostáva z trojice päťpodlažných budov, v najpokročilejšej fáze je severná budova, kde sa buduje už najvyššie podlažie a inštalujú sa okná, na južnej budove sa zatiaľ pracuje len na druhom podlaží. V strednom objekte, kde sa bude nachádzať a recepcia a hlavný vstup do budovy, sa taktiež pracuje na najvyššom podlaží. V rámci projektu sa vybuduje 45 bytov, aktuálne uvádzaný dátum dokončenia je 4Q 2016. Projekt dizajnovaný renomovaným štúdiom Bogle Architects a od developera Cresco Group (UniQ Staromestská, Slnečnice) patrí momentálne asi k tomu najlepšiemu, čo v Bratislave rastie. 

Napriek tomu sa stal predmetom kritiky - tá bola vyvolaná asanáciou vedľa stojaceho bezcenného a staticky narušeného skladu, ktorý patril do areálu Ekoiuventy a bol v majetku Ministerstva školstva, ktoré s asanáciou súhlasilo. Ekoiuventa je však v súčasnej dobe pod drobnohľadom verejnosti v dôsledku nejasných majetkových prevodov v pozadí, keď pozemky v časti areálu získali súkromní vlastníci. Samotnú budovu Ekoiuventy s blízkym okolí sa však podarilo úspešne zapísať medzi NKP ako cenný doklad architektúry socialistického realizmu. Ďalším problémom UniQ-u je jeho definícia ako rekreačno-pobytového objektu, čo je dané územným plánom, ktorý danú oblasť definuje ako oblasť občianskej vybavenosti, kde by UniQ Majakovského v zmysle skutočného využitia stáť nemohlo. Ide o typický prejav nedostatkov súčasného územného plánovania, ktoré rigídne predpisuje územiam ich presnú funkciu, čo je prístup absolútne ignorujúci vývojovú dynamiku a aktuálne rozvojové trendy, čo má pre jeho fungovanie neblahé dôsledky. Príkladom nového prístupu je pripravovaný Metropolitní plán Hlavního města Prahy (sekcia Ke stažení, zošit Potenciál, priority a flexibilita), ktorý tento nedostatok prekonáva a vytvára podmienky pre zdravý vývoj mesta v súlade s jeho aktuálnymi potrebami.

Zdroj / Source: Cresco Group
_________________________
Construction of an exclusive residential development on Majakovského st. in the hilly part of Old Town borough is going ahead. Residential complex is consisting of three 5-floor buildings, which will contain 45 new homes. According to the developer Cresco Group (UniQ Staromestská, Slnečnice), UniQ Majakovského should be finished in 4Q 2016. Project designed by the renowned studio Bogle Architects is probably one of the very best project in terms of quality of architecture, location and future living standard in Bratislava at the moment. 

(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára