Reštartované / Restarted: Jarabinky

Súčasné obdobie mimoriadneho rozvoja mesta, keď sú lacné hypotéky a vysoký dopyt po bývaní, praje oživeniu starších projektov, ktoré sa naštartovali v predkrízovom období a z rozličných dôvodov sa počas krízy zastavili. Taký je aj prípad projektu Jarabinky (predtým Jarabiny) v zóne Mlynské Nivy - Východ, ktorého výstavba sa začala už v roku 2008, no developer Atlas Real ju zakrátko ukončil s dokončenými podzemnými podlažiami a piatimi podlažiami plánovanej výškovej budovy. K rozostavanému komplexu sa dostal staviteľ, spoločnosť Váhostav, od ktorého však však vlastníctvo posunulo ďalej k developerovi Sibareal. Tento už reálne začal s kampaňou a včera (18.4.) spustil oficiálne predaj bytov. Výstavba by sa mala rozbehnúť čoskoro, prvá etapa v júni 2016, pričom jej dokončenie sa očakáva v decembri 2017.

Projekt polyfunkčného komplexu celkovo pozostáva z troch etáp. V prvých dvoch sa postavia nižšie 7-podlažné domy, ktoré spoločne vytvoria blok so zelenými vnútroblokmi, ale aj verejne prístupnú a otvorenú pasáž, v ktorej by sa mala nachádzať občianska vybavenosť, predovšetkým obchody, ale napríklad aj škôlka. V tretej fáze by sa malo pristúpiť k vybudovaniu dominantnej 16-podlažnej veže. Dokopy by malo pribudnúť 372 bytov a 13 apartmánov. Ceny sa pohybujú zatiaľ na úrovni okolo 2000 eur na meter štvorcový, čo je menej, ako to bolo ešte v čase predkrízového projektu. Hoci po architektonickej stránke (autori SPDe) Jarabinky nevynikajú a v podstate zapadnú do súčasného bratislavského priemeru, po urbanistickej stránke je funkčné využitie, otvorená obchodná pasáž, ktorá prepojí Jarabinkovú ulicu (v ktorej dotyku sa naštartoval ďalší projekt, CityPark Ružinov) s ulicou Mlynské Nivy, ako aj stavebné členenie komplexu do blokov určite pozitívom. Jarabinky budú stáť v transformujúcej sa lokalite, ktorej teraz dominujú skôr administratívne komplexy a zvyšky niekdajších priemyselných areálov. Vnesenie zatiaľ pomerne netradičnej funkcie bývania môže pôsobiť ako nevhodné, do budúcnosti sa však zóna Mlynských Nív javí ako oblasť s výrazným rozvojovým potenciálom, ktorému určite napomôže aj výhľadové budovanie električkovej trate na ulici Mlynské Nivy.  

Zdroj / Source: Sibareal
Zdroj / Source: Sibareal
Zdroj / Source: Sibareal
Zdroj / Source: Sibareal
Zdroj / Source: Sibareal
Zdroj / Source: Sibareal
_______________________
Current era of massive development of the city, when there is a large housing demand and low mortgage rates, helps to restart many of  pre-crisis projects. That's also the case of Jarabinky (before known as Jarabiny), located in Mlynské Nivy area, of which construction began in 2008, but was soon halted. Original developer Atlas Real sold the development to the construction company Váhostav, which sold it over to the current owner, Sibareal. Sibareal started promoting the project and just yesterday also launched the sale of homes in the first stage of the project. Start of construction is planned in June 2016, finishing of the first stage is due to December 2017. Jarabinky will consist of three stages in total. First two include two 7-floor buildings, together creating courtyards and connecting passage with retail space, the third stage is a 16-floor highrise. In total, Jarabinky should bring 385 new homes with prices not that high at the moment, around 2.000 euros per sqm. Architecture (designed by company SPDe) is quite average, however, urban features, such as city-blocks, green courtyards, open passage with services and shops and a potential tram-track in the future, are contributing to the promising image of Jarabinky project. Together with the near-by restarted CityPark Ružinov development, this transformation area of Mlynské Nivy will be definitely revived in a relatively short period of time. 

(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára