Odhalené / Revealed: Národný Futbalový Štadión / National Football Stadium

Futbalovými fanúšikmi dlhoočakávaný projekt nového Národného futbalového štadióna (NFŠ) sa podľa medializovaných informácii môže čoskoro začať realizovať. Športový stánok, ktorý vyrastie na mieste asanovaného domovského štadiónu bratislavského klubu Slovan, Tehelného poľa, bude mať kapacitu cca 22 500 divákov a okrem domovského stánku slovenskej futbalovej reprezentácie bude opäť slúžiť aj Slovanu Bratislava. Slovenská republika by mala výstavbu podporiť formou dotácie vo výške cca 27,2 milióna eur z celkovej sumy 68 miliónov eur len na nekomerčnú časť. NFŠ však bude okrem toho obsahovať ešte pomerne rozsiahlu komerčnú časť, ktorej súčasťou budú kancelárske, rezidenčné aj retailové priestory. Za výstavbou tejto časti komplexu by mal stáť podnikateľ Ivan Kmotrík (hoci sa vyjadril, že o štadión už nemá záujem), architektom je Karol Kállay ml. zo štúdia Expoline. Slovenský futbalový zväz predpokladá, že výstavba športovej časti by mohla byť hotová do konca roku 2017. 

Hoci správa o výstavbe štadiónu nepochybne poteší mnohých fanúšikov, menej už teší nás. Nový NFŠ má viacero problémov, ktoré zásadne a negatívne ovplyvnia lokalitu i mesto samotné. Zásadným problémom je jeho umiestnenie vo vnútornom meste, pomerne husto zastavanej i zaľudnenej oblasti, kde prevádzka štadiónu takejto veľkosti nepochybne spôsobí problémy týkajúce sa dopravy i bezpečnosti. Vo vyspelejších mestách existuje trend budovania nových masívnych štadiónov skôr na okraji miest, v blízkosti potrebnej kapacitnej dopravnej infraštruktúry, napríklad diaľnic, metra, alebo samostatnej električkovej či vlakovej zastávky, ako to môžeme vidieť v prípade niektorých z najoceňovanejších nových európskych štadiónov v MníchoveBordeaux, ale aj vo Varšave. S preťažením lokality súvisí aj samotné nastavenie projektu, ktorého komerčná časť obsahuje mimoriadne rozsiahle priestory pre administratívu vo výškovej budove priamo nad hracou plochou, bývanie v ďalšej výškovej budove, novú centrálu televízie TA3, ale aj nákupnú pasáž, ktorá podľa starších informácii bude mať približne polovičnú veľkosť prenajímateľnej plochy ako neďaleké nákupné centrum Polus. V neposlednom rade je problematická aj architektúra. Keďže ide o stavbu do veľkej miery financovanej z verejných prostriedkov, považujeme za neospravedlniteľné, že sa na NFŠ nekonala architektonická súťaž, čo je aj vzhľadom na významnú reprezentačnú funkciu pred svetovým publikom ešte škandalóznejšie. Okrem toho, podľa prezentovaných vizualizácii bude štadión jednoducho ohavný. 

Zdroj/Source: Expoline
Zdroj/Source: Expoline
Zdroj/Source: Expoline
Zdroj/Source: Expoline
Zdroj/Source: Expoline
Zdroj/Source: Expoline
Zdroj/Source: Expoline
Zdroj/Source: Expoline

Za vhodné by sme teda považovali, aby sa NFŠ budovalo v inej lokalite, bolo výsledkom architektonickej súťaže a možno aj s inou kapacitou. Za ideálne umiestnenie považujeme juhovýchodný okraj Petržalky v dotyku s práve budovanou štvrťou Slnečnice, kde sú rozsiahle pozemky vo vlastníctve Bratislavského samosprávneho kraja, pôvodne určené práve na tento účel. Táto lokalita je vhodná aj z dopravného hľadiska - čoskoro sa začne budovať diaľnica D4 a R7, ktoré umožnia pomerne ľahké spojenie po obchvate mesta, ale aj druhá etapa električkovej trate do Petržalky, kde by nemalo byť nemožné vybudovať vetvu priamo k novému štadiónu. Čo sa týka samotného Tehelného poľa, s ohľadom na historickú tradíciu a dejiny jedného z najslávnejších slovenských futbalových klubov, vhodná by bola výstavba menšieho mestského štadióna, ktorý by v konečnom dôsledku plne postačoval pre potreby klubu i slovenskej ligy ako takej a v neposlednom rade bol budovaný zo súkromných peňazí.

Jedna z vizualizácií projektu Slnečnice obsahuje ideovú predstavu nového štadióna na juhu Petržalky.
One of the renders of Slnečnice project contains an idea of the new stadium on the southern edge of Petržalka borough.
Zdroj / Source: Compass
___________________________
According to recently published information in media, it seems that the construction of the long-awaited project of new National Football Stadium (NFŠ) could start very soon. New stadium will be located on the site of the recently demolished Tehelné Pole stadium, home arena of Slovan Bratislava football club. Capacity of NFŠ will be cca 22 500 spectators and the construction will be supported by grant by Slovak republic. Except of sporting facility, the stadium will also contain a large commercial area with new offices, residences and retail. Whole stadium designed by architect Karol Kállay from Expoline studio should be finished by the end of 2017. However, new stadium will be problematic in many ways: location in densely populated area of inner city without appropiate traffic infrastructure, enormous amount of new commercial space, which will put pressure on the area even more, and architecture, which was not a result of architectural competition. We believe that the best option would be the construction of national stadium in different location (for example on the southern edge of Petržalka in proximity to the new D4 motorway or second phase of Petržalka tram), while Tehelné Pole should be filled by smaller city stadium suitable for the needs of Slovak football league. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

3 komentárov:

 1. Keďže vašu stránku resp. blog sledujem, tak vám posielam link ohľadne nového štadiónu v Perthe, ktorý je vo výstavbe. A to sa nejedná sa o národný štadión.!
  Ďalej to komentovať nebudem :)
  tu je link :: http://www.perthstadium.com.au/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeme veľmi pekne. Nielenže ide o krásny štadión, ale aj forma, akým miestna samospráva informuje o zámere, je hodný nasledovania.

   Odstrániť
 2. To je tak zlé, že tým "ohavným" ste to este vlastne pochválili.

  OdpovedaťOdstrániť