Odhalené / Revealed: Oppidum

Dlhoočakávaný projekt v centrálnej zóne mestskej časti Podunajské Biskupice, doteraz známy pod názvom Bytový komplex Centrum, má nové meno, stránku, vizualizácie a známe sú aj podrobnejšie informácie.

Polyfunkčný komplex pod názvom Oppidum (čo je rozhodne netradičný názov, keďže v lokalite nie sú známe žiadne keltské nálezy) s prevažujúcou rezidenčnou funkciou vyrastie na križovatke Kazanskej a Uzbeckej ulice, kde bude tvoriť výraznú dominantu. Architektúra komplexu zdôrazňuje najexponovanejšie nárožie dvoch ulíc a v tomto mieste dosiahne vyšší z dvoch stavebných objektov aj najvyššiu výšku, desať podlaží. Spoločne s druhým trojpodlažným objektom vytvoria vnútroblok, ktorý by mal byť "zabezpečený" a využitý pre rekreáciu obyvateľov, čo zrejme znamená, že bude neverejný. Parkovanie pre 111 bytov vo väčšej budove a 22 v nižšej bude z väčšej miery zabezpečené v podzemnej garáži prístupnej z vjazdu na parkovisko supermarketu Billa, ale čiastočne aj na povrchu pozdĺž Uzbeckej ulice. Parter vyššej budovy bude obsahovať aj prenajímateľné jednotky. Developerom projektu je Slovbyt - M, výstavba by sa mala začať už tento mesiac (marec 2016) a dokončiť do novembra 2017. 

O Oppide sa v Podunajských Biskupiciach vie už dlhodobo, hoci až donedávna neboli známe podrobné informácie. Finálny dizajn neprešiel oproti tomu, prezentovanému v dokumentácii pre územné rozhodnutie, mimoriadnymi vylepšeniami, tzn. zostáva na pomerne nízkej úrovni, hoci developer hovorí o "atraktívnom obale modernej architektúry". Na druhej strane, Podunajské Biskupice sa vyznačujú kvalitnými architektonickými realizáciami vo veľmi obmedzenej miere, svetlé výnimky tvoria len obytné komplexy Svornosť a Malý Dunaj. Pochybnosti v nás vyvoláva aj zabezpečený dvor na mieste, ktoré malo doteraz charakter verejného priestranstva, ktoré netvorilo bariéru v pohybe. Napriek tomu, výstavbu na dlhodobo zanedbanom priestore, ktoré využívali len občasné cirkusy, treba rozhodne privítať.

Zdroj/Source: Oppidum
Zdroj/Source: Oppidum
Zdroj/Source: Oppidum
Zdroj/Source: Oppidum
_________________________
Long-awaited project in the central area of Podunajské Biskupice borough has revealed it's final name, website, design and information. Residential complex Oppidum located on the crossing of Kazanská and Uzbecká streets will be composed of two buildings, the bigger with ten floors and 111 homes and smaller with three floors and 22 homes, together creating a "secured" courtyard. The street level of the bigger building will be used as retail space, parking will be located in the underground. The developer, Slovbyt - M, is promising an "attractive and modern architecture", however, the final design is not special in any sense. Rather unlucky is also a "secured" courtyard located on the desire line of walkers going from Kazanská street towards near-by Billa supermarket. The construction should start this month a to be finished by November 2017.

(ag) 
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

5 komentárov:

 1. Nie som z tých, ktorý plačú za každým centimetrom štvorcovým zelene a nadávajú na každú novostavbu, ale akú má logiku stavanie bytov v už aj tak prepchatých sídliskách na frekventovaných križovatkách? Tak isto postavili aj Perlu Ružinova, aj tie dve bytovky na križovatke Uzbecká/Vrakunská. Nebolo by logickejšie stavať na voľnom priestranstve na okraji sídliska. Ja by som teda na križovatke bývať nechcel.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň, máme za to, že vhodnejšie je zahustiť existujúce sídliská, ktoré disponujú rozsiahlymi plochami, ktoré nemajú jasné využitie, čo je aj tento prípad. Plocha, o ktorej sa bavíme, mala doteraz podobu neudržiavaného trávnika, ktorý nemal ani parkovú úpravu, a bol využitý jedine pre občasné cirkusy či kolotoče. Daný projekt, síce po architektonickej stránke banálny, však urbanisticky dobre zapadne, lebo tým umožní vytvoriť chránený vnútroblokový park v priestore medzi zástavbou Podzáhradnej ulice a zástavbou pozdĺž Uzbeckej ulice a zároveň doplní občiansku vybavenosť v území, čím ho pomôže oživiť a zatraktívniť. Zaberanie voľných plôch na okrajoch intravilánu (zastavaného územia mesta) považujeme za nevhodné z hľadiska ekologického i ekonomického.

   Odstrániť
 2. "... Napriek tomu, výstavbu na dlhodobo zanedbanom priestore, ktoré využívali len občasné cirkusy, treba rozhodne privítať." .... To mohol napísať asi iba človek, ktorý sa na ten "zanedbaný" priestor nebol vôbec pozrieť. Alebo možno bol, ale v nesprávnom čase. Alebo píše zámerne tendenčne. Bežne sa tam totiž stretávajú matky s deťmi, takže výstavbou budú mať značne obmedzený priestor. Rovnako k domom na Podzáhradnej ulici sa výstavbou 10 poschodovej rárohy dostane menej svetla a logicky sa tým zníži hodnota bytov v týchto domoch. Žiaľ na Slovensku má developerove slovo stále väčšiu váhu ako slovo bežného občana. Petícia za zrušenie výstavby nebola vôbec braná do úvahy a tak sa natíska otázka, či niekto kompetentný náhodou nevymenil svoj podpis za "mešec" od developera.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Dobry den, kde tam zoberiete uzavrety park? Myslite, ze ludom byvajucim na Podzahradnej ulici zoberiete celu plochu parku s detskym ihriskom, ktore je tam teraz pre vsetkych a oplotite si to? Vsetci maju pravo na zelen nie len ludia, ktori si kupia byty vo vasej uzasnej novostavbe. Ako toto moze niekto dovolit? Kde sa maju hravat deti, kocikovat ich a vencit psov?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň, toto nie je stránka developera, podobné otázky smerujte na neho. Každopádne, parková plocha zabratá nebola, resp. len v minimálnej miere, zabratý bol nevyužívaný trávnik.

   Odstrániť