Nový Ružinov štartuje / Nový Ružinov starts

Pomerne nenápadne sa naštartoval projekt, ktorý opäť predznamenáva expanziu mesta do doteraz nezastavaných oblastí - v lokalite známej ako Pálenisko, patriacej do katastra mestskej časti Ružinov, vzniká Nový Ružinov.

Nový Ružinov bol známy už dlhšie pod názvom Dunajské predmestie. Prvé práce na pozemku prebehli už dávnejšie v minulosti, keď sa napríklad vybudovalo prepojenie zóny so Slovnaftskou ulicou. Aktuálne sa však už naplno spustila výstavba prvej fázy projektu, ktorá pozostáva z dvoch bytových domov (resp. mestských víl, ako ich nazýva developer) so 64 bytmi, nazvanými Elizabeth a Landora. Byty sú už aj čerstvo v predaji a ich cena lavíruje okolo hodnoty 2000 eur za meter štvorcový. Prvé dva domy by mali byť dokončené v lete 2017. V druhej fáze, naplánovanej na roky 2016-2018 by mali pribudnúť ďalšie dve mestské vily (Roxy a Leonardo), v tretej, ktorá by sa mala realizovať v rokoch 2019-2020 dva bytové domy a bližšie nešpecifikovanej 4. fáze polyfunkčné budovy, predovšetkým kancelárskej a retailové priestory. Celkovo by malo ísť o 400 bytov, vyše 27 000 štvorcových metrov občianskej vybavenosti a 18 000 štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Developerom je spoločnosť CZ Slovakia, a.s., ktorá podľa foaf.sk cez blízke osoby súvisí okrem iného s riaditeľom developerskej spoločnosti Cresco Group (hoci v súčasnosti medzi týmito firmami neexistuje priame spojenie a aktivity vyvíjajú nezávisle od seba), známej predovšetkým rozsiahlym petržalským projektom Slnečnice a ktorým sa očividne v mnohých ohľadoch aktuálny projekt inšpiroval.

Pohľad na Nový Ružinov totiž naozaj v mnohých ohľadoch pripomína projekt Slnečníc. To je dané nielen architektúrou, za ktorou aj v tomto prípade stojí ten istý ateliér, mimoriadne úspešný a aktívny Compass, ale aj urbanizmom a celkovým konceptom. Opäť existuje snaha o vytvorenie mestskej štvrte, pričom sa začína hlavne výstavbou bytových jednotiek a domov podobného štýlu. Hlavnou kvalitou celej zóny má byť vysoký podiel zelene, výsledkom je však sídliskový charakter Nového Ružinova, k čomu sa developer nepriamo priznáva, keďže sídlisko Ružinov cituje ako svoju inšpiráciu. Na druhej strane, výhoda oproti Slnečniciam spočíva hlavne v polyfunkčnejšom charaktere a lepšej dopravnej dostupnosti (hlavne pre IAD) do centra mesta, ale aj von z mesta - v tomto prípade Nový Ružinov vyhral jackpot, keďže sa bude nachádzať priamo pri kľúčovej slovenskej diaľničnej križovatke, ktorej význam sa ešte zvýrazní po výstavbe bratislavského úseku rýchlostnej cesty R7. Okrem toho budú v rámci vyvolaných investícii kvôli rýchlostnej ceste vybudované aj pomerne veľkorysé cyklotrasy. Keď to zhrnieme, Nový Ružinov môže poskytnúť mnoho predpokladov pre kvalitný život. Sám osebe však nebude štvrťou so skutočne mestským charakterom, ale len novým lepším sídliskom.

Zdroj/Source: CZ Slovakia
Prvá fáza. First stage.
Zdroj/Source: CZ Slovakia
Mestská vila Elizabeth. Elizabeth townhouse.
Zdroj/Source: CZ Slovakia
Občianska vybavenosť v parteri mestských víl. Retail on the street level of the townhouses.
Zdroj/Source: CZ Slovakia
Zdroj/Source: CZ Slovakia
Zdroj/Source: CZ Slovakia
Zdroj/Source: CZ Slovakia
Zdroj/Source: CZ Slovakia
Pôvodný vzhľad projektu ešte pod názvom Dunajské predmestie. Original look of the project.
Zdroj/Source: Compass

Construction update (14.3.2016):

Budovanie infraštruktúry v roku 2013 (3.10.2013):
__________________________
Once again a new project expanding the built-up area of the city is starting - in the area known as Pálenisko, in the borough of Ružinov, a development called Nový Ružinov (New Ružinov) is under construction. This project was known already a long ago under the name Dunajské predmestie (Danube suburb), but the actual works started only recently. The first stage of the larger development consists of two townhouses with 64 homes, called Elizabeth House and Landora House. Residences are already in sale with prices around 2.000 euros per sqm and the first stage should be finished in Summer 2017. Another stage with two more townhouses (Roxy House & Leonardo House) should start this year and be finished in 2018, third stage with two residential buildings could be built between 2019-2020 and fourth stage will comprise mainly mixed-use buildings. In total, whole area will contain 400 homes, 27.000 sqm of retail and 18.000 sqm of office space. Nový Ružinov is designed by studio Compass, authors of Slnečnice development in Petržalka, which has many similarities not only in architecture, but urbanism and general concept as well. This should not be a surprise - also the developer, CZ Slovakia Inc., has connections to the developer of Slnečnice, Cresco Group. Nový Ružinov is thus a proved concept of new residential borough and city expansion, which has certain qualities, however, it is not really urban in its character. 

(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. No vyzerá to byť celkom zaujimavý komplex bytov. O tom by som si rád aj viac prečítal :)

    OdpovedaťOdstrániť